Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konstytucja Biznesu: wolność w praktyce. Rozmowa z JADWIGĄ EMILEWICZ, wiceminister rozwoju

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Celem Konstytucji Biznesu jest przerwanie błędnego koła
Celem Konstytucji Biznesu jest przerwanie błędnego koła Fot. MAREK SZAWDYN
- Przedsiębiorcy z jednej strony żyją nadzieją na długo wyczekiwane zmiany na lepsze, a z drugiej - niepokoją się, czy przypadkiem nie dokręci im się śruby.

- Konstytucja Biznesu to bez wątpienia największa reforma prawa gospodarczego po 1989 roku. Chodzi nam o stworzenie nowej jakości w relacjach na linii administracja publiczna - przedsiębiorca: relacji partnerskich w miejsce dotychczasowego modelu urząd - petent.

- Było z tym dotąd kiepsko.

- Niestety, od upadku komunizmu zarówno wewnątrz administracji publicznej, jak i wśród przedsiębiorców narosło wiele stereotypów i złych praktyk, które negatywnie rzutują na jakość tych relacji. Te utarte schematy powodują, że nierzadko państwo traktowane jest przez przedsiębiorców jako bezwzględny łupieżca, a przedsiębiorca przez państwo jako oszust i kombinator. Zadaniem Konstytucji Biznesu jest przerwanie tego błędnego koła!

- Fundamentem Konstytucji jest Prawo przedsiębiorców.

- Chodzi w nim o to, by relacje państwo-przedsiębiorca oparte były na wzajemnym zaufaniu i partnerstwie. Przedsiębiorca jest zobowiązany działać w zgodzie z zasadą uczciwej konkurencji, poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów innych przedsiębiorców i konsumentów. Jednocześnie w myśl reguły „co nie jest zabronione, jest dozwolone” może być spokojny, że nie spotkają go żadne negatywne konsekwencje, o ile prowadzona przezeń działalność nie jest jednoznacznie zabroniona bądź ograniczona obowiązującymi przepisami.

- Ładnie brzmi. A w praktyce?

- Np. kontrole powinny być prowadzone jedynie w przypadku występowania uzasadnionego podejrzenia naruszenia prawa, a w toku prowadzonych postępowań założenie o nieuczciwości przedsiębiorcy musi być poparte jednoznacznymi dowodami. Co więcej, ustawa wprowadza bezpośredni nakaz rozstrzygania wątpliwości faktycznych oraz interpretacyjnych na korzyść przedsiębiorcy. Tym samym w sytuacji, gdy dowody przeciwko przedsiębiorcy lub też obowiązujące przepisy nie są jednoznaczne, wszelkie wątpliwości zostaną rozstrzygnięte na jego korzyść.

Więcej: w środę 24 maja na VII Forum Przedsiębiorców.

WIDEO: Wywiad z Jadwigą Emilewicz - VI Forum Przedsiębiorców Dziennika Polskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski