Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec remontu wnętrz USC Łódź - Górna. Podczas prac dokonano sensacyjnego odkrycia. Dawniej była to willa znanego fabrykanta.

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Tak okazale i efektownie prezentują się po remoncie wnętrza USC Łódź - Górna, czyli zabytkowej willi Leonhardta w Łodzi przy placu Niepodległości.
Tak okazale i efektownie prezentują się po remoncie wnętrza USC Łódź - Górna, czyli zabytkowej willi Leonhardta w Łodzi przy placu Niepodległości. Urząd Miasta w Łodzi
Zakończył się gruntowny remont stylowych wnętrz zabytkowej willi Ernsta Leonhardta przy ul. Pabianickiej 2 w Łodzi stojącej w parku Legionów, w pobliżu placu Niepodległości. Rezydencja jest dobrze znana łodzianom, ponieważ od wielu lat mieści się w niej Urząd Stanu Cywilnego Łódź – Górna zwany potocznie pałacem ślubów.

Zabytki w Łodzi: sensacyjne odkrycie

Podczas robót doszło do sensacyjnego odkrycia pięknych kolumn, które były ukryte pod dekoracjami i instalacjami z czasów PRL. Specjaliści przypuszczają, że mogły one stanowić część ogrodu zimowego rezydencji. Kolumny były w opłakanym stanie, ale po renowacji pod nadzorem służb konserwatorskich odzyskały dawną świetność.

Zobacz więcej zdjęć

Dotychczasowa aranżacja wnętrz z czasów PRL, która zupełnie nie pasowała do tej stylowej, utrzymanej w duchu renesansu rezydencji, została przeniesiona do Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zastąpiły ją nowe dekoracje bardziej pasujące do tej wspaniałej willi fabrykanckiej zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku. Co zrobiono podczas remontu?

Zabytki w Łodzi: nowy wystrój willi

- W sali gratulacyjnej oraz w pokojach na ścianach pojawiły się nowe tapety w kolorze oliwkowym. Sala ślubów będzie utrzymana w beżowej tonacji. We wszystkich wnętrzach odświeżono marmurową posadzkę. Wystrój ma podkreślać powagę uroczystości odbywających się w USC. Wymieniono system nagłośnienia w sali ślubnej oraz instalację wodnokanalizacyjną. Zamontowano również klimatyzację. Ostatnim etapem inwestycji jest wyposażenie willi w nowe, eleganckie meble – wyjaśnia Tomasz Sulkowski z Urzędu Miasta w Łodzi. Efekty remontu, który kosztował ponad 2 mln zł, poznamy w październiku, kiedy odnowione wnętrza zostaną oddane do użytku.

Zabytki w Łodzi: dzieje fabrykanckiej rezydencji

Willę z parkiem tuż przed II wojną światową kupił Markus Kohn ze znanej rodziny fabrykanckiej. Podczas wojny majątek przejęli Niemcy, a w PRL państwo. W rezydencji utworzono przedszkole miejskie dla dzieci dawnej fabryki Leonhardta, którą przekształcono w Zakłady Przemysłu Czesankowego "Arelan". Ponadto na poddaszu pojawiły się mieszkania, zaś w piwnicy utworzono pracownię plastyczną Łódzkiego Domu Kultury. Kolejny przełom nastąpił w 1974 roku, kiedy po remoncie i przebudowie utworzono tam Urząd Stanu Cywilnego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki