Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec czatowania na książki w bibliotece przy Rajskiej

Katarzyna Krasoń
Możliwość rezerwacji książek to duże udogodnienie dla czytelników
Możliwość rezerwacji książek to duże udogodnienie dla czytelników Andrzej Banaś
Innowacje. Dzięki nowej funkcjonalności w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej czytelnicy nie będą mieli problemu z wypożyczeniem nawet najbardziej rozchwytywanych książek.

Od kilku dni użytkownicy biblioteki przy ul. Rajskiej otrzymują e-maile informujące o zmianach w katalogu internetowym tej placówki.

Czytamy w nich, że od 2 lutego będzie można rezerwować książki wypożyczone przez innych użytkowników. Gdy dana książka zostanie zwrócona, czytelnik, który dokonał rezerwacji, otrzyma e-maila z informacją o jej dostępności i będzie mógł ją odebrać w bibliotece. Jeżeli jednak nie zgłosi się po zamówioną książkę przez dwa dni robocze, bibliotekarz zmieni jej status na "dostępna".

Jak przekonuje Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, nowa funkcja systemu to odpowiedź na oczekiwania użytkowników biblioteki. - Nasi czytelnicy regularnie informowali nas o konieczności wprowadzenia takiej funkcjonalności, ponieważ o zdobyciu popularnej książki bardzo często decydowało szczęście - wyjaśnia Jerzy Woźniakiewicz.

Możliwość rezerwacji książek przez internet zmieni jednak system dokonywania prolongat. Do tej pory użytkownicy biblioteki mieli prawo trzy razy przedłużyć czas wypożyczenia książki, drogą internetową. Po zmianach prolongata będzie możliwa tylko wtedy, jeśli na daną książkę nie będzie akurat czekał inny czytelnik.

Chociaż system jeszcze nie zaczął działać, zmiany już cieszą wielu użytkowników biblioteki. - Możliwość rezerwacji książek to duże udogodnienie, ponieważ do tej pory, aby wypożyczyć rozchwytywaną książkę, trzeba było na nią czatować w bibliotece. Teraz wszystko będzie można załatwić przez internet - mówi Katarzyna Garland, studentka UJ.

Ten system sprawdził się już w wielu innych bibliotekach, m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej, w której funkcjonuje już prawie dziesięć lat.

- Funkcja rezerwacji cieszy się ogromną popularnością wśród czytelników, przede wszystkim dlatego, że jest bardzo wygodna. Użytkownicy otrzymują informacje o dostępności danej książki drogą mailową na każde urządzenie mobilne, nie muszą niczego sprawdzać w katalogu albo iść do biblioteki - tłumaczy Krzysztof Frankowicz, zastępca dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej. Dodaje również, że niektóre książki biją rekordy rezerwacji - mają ich nawet po kilkanaście.

Jak podkreśla Jerzy Woźniakiewicz, nowa funkcjonalność to nie koniec zmian w bibliotece przy Rajskiej. - Pracujemy również nad nowym katalogiem internetowym, który będzie bardziej przejrzysty i przyjazny dla użytkowników. Chcemy także połączyć się z portalami społecznościowymi oraz zapewnić czytelnikom dostęp do recenzji książek, których poszukują - opowiada dyrektor WBP. Zmiany te zostaną jednak wprowadzone najwcześniej pod koniec roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski