Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komunalizacji Cegielskiego nie będzie. Ale miasto Poznań będzie miało udział w odbudowie zakładów

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Minister Obrony Narodowej jest zdeterminowany aby ratować poznańskie zakłady. Nie oznacza to, że plan na zakłady zostanie wywrócony do góry nogami. Chce on, aby to co było dobrym pomysłem, zostało zrealizowane.
Minister Obrony Narodowej jest zdeterminowany aby ratować poznańskie zakłady. Nie oznacza to, że plan na zakłady zostanie wywrócony do góry nogami. Chce on, aby to co było dobrym pomysłem, zostało zrealizowane. Adam Jastrzębowski
Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że rząd uratuje poznańskie Zakłady im. Hipolita Cegielskiego. Nie będzie potrzeby komunalizacji zakładów, ale miasto będzie miało swój udział w odbudowie. Minister będzie za tym optował.

Spis treści

Cegielski będzie produkował korpusy do wozów opancerzonych

Ministerstwo Obrony Narodowej chce, aby Zakłady im. Hipolita Cegielskiego zajęły się produkcją korpusów do wozów opancerzonych krab i borsuk. Minister nie wyklucza, że, zgodnie z wcześniejszymi planami, w Cegielskim będą produkowane elementy czołgów K2.

- Jakiś udział miasta miałby znaczenie symboliczne dla wspołodpowiedzialności za zakłady. W Korei Hyundai produkuje tramwaje i czołgi, więc w Poznaniu też tak może być

- deklarował Władysław Kosiniak-Kamysz

Czytaj także: Kto wygrał debatę kandydatów na prezydenta Poznania w Telewizji Polskiej? Jaśkowiak czy Czerwiński? "Przegrali poznaniacy"

Komunalizacja nie jest na razie potrzebna

Według ministra komunalizacji ma wielkie zalety, bo w takim przypadku to gospodarz, w tym przypadku miasto, bierze odpowiedzialność za zakłady. Jednak jak na razie nie ma takiej potrzeby.

- Najpierw dokapitalizujmy Cegielskiego, dodajmu mu siły, a później włączmy Poznań w proces komunalizacji. Udział miasta będzie na tyle znaczący, aby miasto i Polska Grupa Zbrojeniowa byli partnerami. Współdziałanie na rzecz zakładów jest konieczne i miejsce dla miasta powinno tam być. Będę za tym optował - zadeklarował.

Odbudowa zakładów Cegielskiego i wsparcie poznańskich Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych, w których będzie produkowana polska wersja koreańskich czołgów K2, jest elementem strategii, zgodnie z którą minimum 50 proc. wyposażenia polskiej armii będzie kupowane w kraju, a 50 proc. za granicą. Stąd zarówno rządowi, jak i ministerstwu zależy na wsparciu rodzimego przemysłu.

PiS doprowadziło Cegielskiego na skraj bankructwa?

Wszystkie problemy związane z trudną sytuacją poznańskich zakładów są związane z wydarzeniami w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

- Cegielski to nie jest tylko wielka tradycja, ale także wielka przyszłość. Jesteśmy już po spotkaniach dotyczących planu działania wobec trudnej sytuacji zakładów. Są one mocno zadłużone. Musimy także skonsolidować teren, na którym zakłady działają, aby zakład nie musiał płacić Agencji Rozwoju Przemysłu grubych milionów za dzierżawienie terenu, co jest przelewaniem pieniędzy z jednej państwowej agencji do drugiej

- opisuje sytuację Kosiniak-Kamysz. Winą za obecną sytuację zakładów obarcza on poprzedni rząd PiS.

- PGZ nie składał takich zamówień jakie obiecywał i jakie były oczekiwania. My chcemy to zmienić - zapowiedział szef MON.

Problemy Cegielskiego wyszły na jaw w momencie złożenia rezygnacji przez Elżbietę Wawrzynkiewicz z funkcji prezesa spółki H. Cegielski - Poznań.

- Powodem decyzji o rezygnacji był przede wszystkim brak współpracy ze strony Polskiej Grupy Zbrojeniowej - mówiła Wawrzynkiewicz po ogłoszeniu decyzji o rezygnacji 12 kwietnia.

Jaśkowiak chciał ratować Cegielskiego

Ostatnie dostępne sprawozdanie finansowe zakładów H. Cegielski Poznań w Krajowym Rejestrze Sądowym zostało sporządzone za 2022 rok. Wynika z niego, że spółka odnotowała wówczas stratę netto na poziomie 52 mln zł.

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, proponował komunalizację spółki jako rozwiązanie problemów zakładów H. Cegielski Poznań. Uważa, że HCP to ikona Poznania i wspólne dziedzictwo, więc „naszym obowiązkiem jest ratować to przedsiębiorstwo przed upadłością”. Jacek Jaśkowiak był gotowy przekonywać radnych do takiego rozwiązania, jak i samemu zaangażować się we wsparcie w pozyskiwaniu kontraktów oraz zachęcać do tego lokalnych polityków.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Jacek Jaśkowiak i Zbigniew Czerwiński nie tylko wychowywali się na tym samym osiedlu, gdzie byli sąsiadami, ale także posiadają podobny majątek. W galerii prezentujemy, jakim majątkiem dysponują kandydaci na prezydenta Poznania.

Kandydaci na prezydenta Poznania nie mają samochodów. Zobacz...

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski