MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komu mandaty, komu?

Barbara Ciryt
Andrzej Adamczyk
Andrzej Adamczyk Fot. Archiwum
Wybory. Jak posłowie reprezentujący powiat krakowski mogą wpłynąć na poprawę życia mieszkańców? Co chcieliby zmienić? Zapytaliśmy o to kandydatów mieszkających w podkrakowskich gminach, którzy trafili na najwyższe miejsca list wyborczych do Sejmu z okręgu 31.

O chęć pracy w Sejmie na rzecz powiatu krakowskiego zapytaliśmy przedstawicieli kilku ugrupowań, które według sondaży mają szansę wejść do parlamentu. Do naszej krótkiej sondy wybraliśmy tych mieszkańców podkrakowskich gmin, których komitety ulokowały wysoko na listach wyborczych.

Najwyższe, drugie miejsce spośród reprezentantów powiatu krakowskiego ma Andrzej Adamczyk na liście PiS, obecny poseł i były samorządowiec. Wysoko na trzecim miejscu listy Kukiz 15 jest Izabela Lewandowska Malec, wykładowca akademicki i b. wójt Świątnik Górnych. Kolejne osoby to Jagna Marczułajtis-Walczak, posłanka PO i snowboardzistka, która ma miejsce piąte na liście Platformy. Również piąte miejsce na liście PSL zajmuje Urszula Sto-chel, ekonomista i były samorządowiec.

Powiat krakowski ma silną reprezentację wśród kandydatów do parlamentu. 42 mieszkańców ubiega się o mandat w Sejmie z okręgu 13, obejmującego Kraków i trzy powiaty: krakowski, olkuski, miechowski. W tym najwięcej, bo aż 12 na 28 z listy PSL. Natomiast dwie najsilniejsze partie - PiS i PO wystawiły z powiatu po sześciu kandydatów. Pięciu chętnych w powiecie krakowskim znalazł też KWW Grzegorza Brauna Szczęść Boże. Po czterech reprezentantów z powiatu trafiło na listy Kukiz 15 i Kongres Nowej Prawicy. Trzy osoby z tutejszego rejonu są na liście Nowoczesna Ryszarda Petru, a po jednym reprezentancie powiatu znalazło się na listach Korwin oraz Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Zjednoczonej Lewicy.

Natomiast do Senatu w 31. okręgu obejmującym powiaty: krakowski, olkuski i miechowski na czterech kandydatów (jeden zrezygnował) trzech to mieszkańcy podkrakowskich gmin. Z kandydatami na senatora będziemy rozmawiać w poniedziałek, podczas debaty „Dziennika Polskiego”.

Andrzej Adamczyk, KW PiS, miejsce nr 2
Kandyduję, bo… Chcę wykorzystać swoje 10-letnie doświadczenie parlamentarne. Przez ostatnie 8 lat byłem posłem opozycyjnym, a wiele razy udało mi się być skutecznym. Moją pracę docenili dziennikarze sejmowi, przyznając mi tytuł Najlepszego Posła VII Kadencji Sejmu.

Jak poprawić życie mieszkańców?
Wiele kłopotów przysparza komunikacja. To efekt niezrealizowanych obietnic: budowy drogi S7, północnej obwodnicy Krakowa i mniejszych obwodnic np. Zabierzowa, które przez lata składali politycy PO - PSL. Inwestycje drogowe, a co za tym idzie sprawna komunikacja są konieczne. Niezbędna jest też wsparcie centralne dla inwestycji, które podejmują samorządy. Marzę, aby przejazd z jednego krańca aglomeracji krakowskiej na drugi zajmował nie więcej niż 55 minut w godzinach szczytu.

Najważniejsze dla powiatu jest...
Dla całej naszej ojczyzny i dla powiatu dzisiaj potrzebna jest godna praca. Rozwój gospodarczy idący w parze z tworzeniem miejsc pracy jest możliwy tam, gdzie nie ma barier komunikacyjnych, dlatego podkreślam pilną potrzebę realizacji inwestycji drogowych i kolejowych. W ostatnich latach samorządom przybyło do realizacji zadań, jednak nie poszły za tym środki finansowe z budżetu państwa. Czas to zmienić, bo to przez sprawne samorządy Ziemia Krakowska może się rozwijać.

Jagna Marczułajtis-Walczak, KW PO, miejsce nr 5

Kandyduję, bo… otrzymuję wiele podziękowań za pracę, co motywuje mnie do dalszego działania. Nadal chcę zabiegać o sprawy ważne dla mieszkańców.

Moje interwencje przyniosły efekt w postaci budowy kładki drodze krajowej nr 7 w Gaju. Skutecznie zabiegałam o budowę drogi na odcinku Lubień-Rabka i S7. Ponadto chciałabym kontynuować działania prozdrowotne dla dzieci, młodzieży i seniorów.

Jak poprawić życie mieszkańców?
Mimo skoku cywilizacyjnego w powiecie krakowskim jest wiele do zrobienia np. dokończenie obwodnicy Skawiny, budowa chodników i ścieżek rowerowych. Po uchwaleniu ustawy antysmogowej nie można zapominać o walce o czyste powietrze. Należy kontynuować działania promujące żywność regionalną i ułatwiać jej dystrybucję.

Najważniejsze dla powiatu jest...
Kontynuacja cyfryzacji wsi i małych miast. Wsparcie dla turystyki wiejskiej. Lepsza koordynacja transportu publicznego. Dokończenie budowy kanalizacji i wodociągów. Wspieranie centrów kultury.

Wymienione powyżej sprawy to tylko kilka z najważniejszych, program PO obejmuje 11 obszarów i w każdym z nich są ważne sprawy dla naszych mieszkańców. W swojej pracy będę podążać wg tego programu, zawsze pozostając do dyspozycji naszych obywateli.

Urszula Stochel, KW PSL, miejsce nr 5
Kandyduję, bo… moim zdaniem w Sejmie powinny pojawić się nowe twarze. Wnieść nowe spojrzenie na ważne i trudne sprawy oraz problemy, które trzeba rozwiązać. Wyborcy mogą być już znużeni ciągłymi awanturami i sporami między dwoma partiami. Uważam, że w parlamencie trzeba ocieplić stosunki.

Jak poprawić życie mieszkańców?
Rozwiązaniem może być dobrze działająca ustawa aglomeracyjna, a z nią rozwój gospodarczy. Ponadto do poprawy życia mieszkańców przyczynimy się, jeśli znajdziemy nowe rozwiązania prozdrowotne. Obecny system finansowania w tej dziedzinie się nie sprawdza. Powinniśmy brać przykład ze sprawdzonych wzorców np. ze Szwecji. Nie trzeba wyważać otwartych drzwi, ale przyglądnąć się, jak systemy opieki zdrowotnej działają w innych państwach. Oczywiście dostosowanie tego do polskich realiów nie będzie łatwe, ale jest możliwe.

Najważniejsze dla powiatu jest...
Poprawa infrastruktury przede wszystkim drogowej. Zakopianka powinna być zmodernizowana tak, żeby spełniała wymogi drogi szybkiego ruchu. Szybciej musi być realizowana droga S7. I wreszcie powinna zostać zakończona budowa obwodnicy Krakowa. Parlamentarzystom brakuje chyba siły przebicia, żeby powstał ten północny odcinek obwodnicy.

Izabela Lewandowska-Malec KWW „Kukiz 15”, miejsce nr 3
Kandyduję, bo… uważam, że jest konieczna głęboka reforma państwa i jego organów. W Polsce rozwinęła się oligarchia partyjna, fatalnie funkcjonuje wymiar sprawiedliwości, panuje poczucie niesprawiedliwości, powszechnie uważa się, że obywatele nie mają wpływu na rządzących. To trzeba zmienić przez uzależnienie posłów od wyborców, nie od przywódców partyjnych. Zmienić system z parlamentarno-gabinetowego, generującego konflikty między rządem a prezydentem, na system, w którym prezydent będzie tworzył rząd i za niego odpowiadał, a posłowie będą głosem narodu. Pisząc książki na ten temat pomagam, ale moje możliwości są ograniczone. Jako poseł mogę więcej.

Jak poprawić życie mieszkańców? Bardzo czasochłonne są dojazdy do Krakowa. Ci, którzy przemieszczają się samochodami do pracy i w celu załatwienia swoich spraw, mają problem z parkowaniem. Jestem za szybką realizacją systemu park & ride i budową linii szybkich tramwajów. A jeśli ktoś parkował dłużej niż przewidywał w strefie, żeby nie karano od razu, dano szansę uzupełnienia opłaty.

Najważniejsze dla powiatu jest... Potrzebne są obwodnice dla miejscowości o największym natężeniu ruchu. Z reguły ich zabudowa nie jest dostosowana do tak dużego przepływu samochodów, w tym ciężarówek i tirów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski