Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komornik nie może już szybko sprzedać auta

(AIP)
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro fot. Michał Dyjuk
Kontrowersje. Dzisiaj wchodzą w życie zmiany w kodeksie postępowania cywilnego zwiększające kompetencje komorników sądowych. Oznacza to m.in. możliwość zajęcia rachunku bankowego dłużnika drogą elektroniczną.

Teraz od momentu przystąpienia komornika do działania do zakończenia sprawy upływa średnio 7 miesięcy. Czas egzekucji ma zostać skrócony o 30 proc.

Zmiany są korzystne dla komorników, ale mogą być także... dla dłużników. Dlaczego? Komornik będzie mógł zająć kwotę w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (około 1400 zł netto).

Zgodnie z nowymi przepisami zajęcie rachunku bankowego dłużnika będzie odbywać się drogą elektroniczną, a komornik i bank całą korespondencję będą prowadzić za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. System do zajęć wierzytelności na rachunkach bankowych prowadzi Krajowa Izba Rozliczeniowa. Blokada środków na rachunku będzie odbywać się niezwłocznie po podpisaniu zajęcia przez komornika podpisem elektronicznym, co uniemożliwi wypłatę środków przez dłużników.

Ważną zmianą wydaje się wprowadzenie komorniczego wyjawienia majątku. Komornik będzie upoważniony do odebrania wykazu majątku od dłużnika. Będzie on składany pod rygorem odpowiedzialności karnej, o czym dłużnik zostanie uprzedzony. Jeśli bez usprawiedliwionej przyczyny nie stawi się u komornika, odmówi odpowiedzi na pytania lub nie złoży wykazu lub przyrzeczenia, wówczas komornik będzie mógł ukarać go grzywną lub wystąpić do sądu o przymusowe doprowadzenie, a nawet o zastosowanie aresztu nieprzekraczającego miesiąca.

Jeszcze ważniejsze, szczególnie w kontekście wielu kontrowersji w ostatnich miesiącach, jest to, że od dzisiaj komornik nie może sprzedać ruchomości w trybie szybkim, zaś w razie skargi dłużnika na czynności komornicze będzie musiał poczekać do jej rozstrzygnięcia. Zgodnie z nowymi przepisami sprzedaż zajętych ruchomości nie będzie mogła nastąpić wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od dnia uprawomocnienia się zajęcia. Komornicy będą mieli także obowiązek ogłaszania licytacji na stronie Krajowej Rady Komorniczej.

Zgodnie z nowymi przepisami skarga na czynności komornicze będzie wnoszona przez dłużnika za pośrednictwem komornika, który dokonał danej czynności. Jeżeli komornik uzna, że jest zasadna, będzie mógł ją uwzględnić, co zwolni go z obowiązku przekazania jej do sądu.

- Umożliwi to szybką ocenę sprawy, przyspieszy rozpoznawanie skarg oraz odciąży sądy. Wyeliminuje też przypadki wnoszenia skargi do niewłaściwego sądu i wprowadzi pewność co do prawomocności działań organu egzekucyjnego. Sprawy egzekucyjne wymagają niszowej wiedzy i __doświadczenia, dlatego docelowo potrzebne będzie wprowadzenie instytucji sędziego egzekucyjnego - mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski