MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komórkowe ABC (3)

Redakcja
Zacznijmy od spraw podstawowych, czyli od tego, jak zadzwonić z komórki. Kto chociaż raz używał zwykłego aparatu z wybieraniem tonowym (wyposażonego w klawiaturę), nie będzie miał problemów z obsługą telefonu przenośnego. Jeśli chcemy z kimś porozmawiać przez komórkę, po prostu wstukujemy jego numer z klawiatury i naciskamy przycisk, w zależności od modelu aparatu, oznaczony napisem "OK" (lub "yes"), symbolem zielonej słuchawki lub po prostu kolorem zielonym. Żeby się rozłączyć, wciskamy przycisk, zależnie od konkretnego telefonu z napisem "no", czerwoną słuchawką, kolorem czerwonym. Te same czynności wykonujemy, gdy chcemy odebrać połączenie, a potem je zakończyć. W niektórych modelach komórek do rozpoczęcia rozmowy - kiedy zadzwoni nasz telefon - wystarczy nacisnąć dowolny przycisk. Nawigacja

To nie takie straszne

Jeszcze niedawno telefon komórkowy służył wyłącznie do telefonowania. Obecnie, dzięki postępom techniki, można za jego pomocą wysyłać i odbierać krótkie elektroniczne listy, czyli wiadomości tekstowe, fotografować, słuchać radia i muzyki, łączyć się z Internetem, wykorzystywać jako budzik, kalkulator, podręczny notatnik. To także książka adresowa, wykaz numerów telefonicznych i podręczna... zabawka. Lista dostępnych w komórkach usług i funkcji jest bardzo obszerna i stale się wydłuża.

Zacznijmy od spraw podstawowych, czyli od tego, jak zadzwonić z komórki. Kto chociaż raz używał zwykłego aparatu z wybieraniem tonowym (wyposażonego w klawiaturę), nie będzie miał problemów z obsługą telefonu przenośnego. Jeśli chcemy z kimś porozmawiać przez komórkę, po prostu wstukujemy jego numer z klawiatury i naciskamy przycisk, w zależności od modelu aparatu, oznaczony napisem "OK" (lub "yes"), symbolem zielonej słuchawki lub po prostu kolorem zielonym. Żeby się rozłączyć, wciskamy przycisk, zależnie od konkretnego telefonu z napisem "no", czerwoną słuchawką, kolorem czerwonym. Te same czynności wykonujemy, gdy chcemy odebrać połączenie, a potem je zakończyć. W niektórych modelach komórek do rozpoczęcia rozmowy - kiedy zadzwoni nasz telefon - wystarczy nacisnąć dowolny przycisk.

Nawigacja

Między dwoma klawiszami "yes" i "no" znajdują się cztery dodatkowe przyciski oznaczone strzałkami: góra, dół, prawo i lewo, które służą do przeglądania menu, czyli, inaczej mówiąc, wybierania potrzebnych nam funkcji. Niektóre telefony, jak prezentowany poniżej, posiadają dwa dodatkowe przyciski: pierwszy, umieszczony nad słowem "yes", służy do otwierania menu, drugi - klawisz znajdujący się po przeciwnej stronie nad słowem "no" - pomaga nam menu opuścić.

Zdjęcia i muzyka

Nie będziemy w tym miejscu opisywać, jak korzystać z komórki, np. co zrobić, żeby zapisać numer czy odnaleźć go w książce adresowej, bowiem sposób postępowania różni się w zależności od modelu urządzenia. Skupimy się na krótkiej charakterystyce podstawowych funkcji, wspólnych dla większości telefonów.
SMS - czyli krótka wiadomość tekstowa, bo tak rozwija się ten skrót, zastępuje często rozmowę telefoniczną. Zamiast dzwonić do rodziny z informacją, że niedzielny obiad będzie o pół godziny później, można wysłać SMS - jeden do kilku osób. Zaoszczędzimy w ten sposób na kosztach, bo cena SMS-a jest dużo niższa od ceny impulsu telefonicznego.
MMS - to młodszy krewny SMS-a; służy do wysyłania na inne komórki (przystosowane do tego celu) cyfrowych zdjęć, wykonanych przy użyciu aparatu wbudowanego w telefon (mają taki aparat nawet tanie modele z kolorowym wyświetlaczem). Niestety, jakość fotografii "komórkowych" jest wciąż daleka od doskonałości.
Radio - cyfrowe, automatycznie dostrajające się do nadajnika. Odbiornik radiowy to jedna z najciekawszych funkcji telefonu komórkowego, dzięki której możemy słuchać ulubionych programów, np. podczas spaceru czy czekając w przychodni na przyjęcie przez lekarza. Wystarczy tylko podpiąć do telefonu maleńkie słuchawki wkładane do uszu.
Notatnik - służy do notowania ważnych informacji, lecz nie tylko. Jeśli nie chcemy zapomnieć o umówionym spotkaniu za kilka dni, wizycie u lekarza, odwiedzinach rodziny, wybieramy w notatniku opcję "powiadamiania". Oznaczonego dnia, o konkretnej godzinie telefon zadzwoni, żeby przypomnieć nam o podjętych wcześniej zobowiązaniach i poczynionych planach.
Budzik - to jedna z najczęściej wykorzystywanych funkcji. Odpowiednio zaprogramowana (to naprawdę nic skomplikowanego) komórka obudzi nas o ustalonej godzinie, np. odgłosem... piania koguta. Telefon może zastąpić także zegarek, bywa wyposażany w funkcje stopera i minutnika. EUGENIUSZ TWARÓG

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski