Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komedia dell’arte może bawić tak jak dzisiejsze kinowe hity

Aleksandra Sulwańska
Widzowie zyskają możliwość zapoznania się z historią tego gatunku
Widzowie zyskają możliwość zapoznania się z historią tego gatunku fot. archiwum
Teatr. Przed nami Dni Komedii dell’Arte. To nie tylko spektakle, ale również warsztaty, w czasie których będzie można m.in. spróbować swoich sił w tańcach z południa Włoch.

Spektaklem włoskiej grupy La Paranza Del Geco rozpoczną się dziś w Krakowie VIII Dni Komedii dell’Arte - polska odsłona międzynarodowego dnia tego gatunku, który od 2010 roku odbywa się w ponad 60 krajach na całym świecie.

- Dni Komedii dell’Arte to ukłon w stronę przeszłości - mówi Jakub Baran z Teatru Praska 52, współorganizującego wydarzenie. - Przypominamy pierwszy profesjonalny europejski teatr, ale jednocześnie pokazujemy, jak wiele ma on wciąż do zaoferowania. Chociaż tworzące spektakl postacie, stroje, maski pochodzą sprzed wieków, to jednak to, co dzieje się na scenie, czyli relacje międzyludzkie, dialogi, intryga, jest współczesne. Przed wiekami, tak samo jak dziś, ludzie kochali, tęsknili, nienawidzili - dodaje.

W tym roku na Dniach Komedii dell’Arte po raz pierwszy pojawią się zagraniczni goście. Będzie to włoska grupa La Paranza Del Geco. Publiczność więc - jak podkreśla Jakub Baran - będzie miała możliwość kontaktu z ludźmi z kraju, w którym w XVI wieku wystawiano pierwsze spektakle tego gatunku. Włosi zaprezentują przedstawienie „Mr Tannunzio & His Orchestra!” - historię kramarza i szarlatana, który, aby związać koniec z końcem, sprzedaje cudowne leki na najrozmaitsze dolegliwości, a w wolnych chwilach śpiewa damom rubaszne serenady.

W czasie festiwalu swoją premierę będzie miał spektakl trupy Komedianty „Oberża pod Złamanym Groszem”. W tytułowej oberży spotkają się niecodzienne indywidua: bogaty starzec, mający nadzieję poślubić młodziutką córkę gospodyni oraz kawaler, którego pogrążona w długach matka planuje bogato ożenić. Jak nietrudno zgadnąć, serca młodych za nic będą miały plany rodziców.

Oba zespoły będzie można zobaczyć w przygotowanym wspólnie spektaklu „Evviva la Commedia!”. Tej pełnej gagów sztuce, opowiadającej o ludzkich pragnieniach i namiętnościach, będzie towarzyszyć włoska muzyka wykonywana na żywo.

Chociaż komedia dell’arte narodziła się w XVI wieku, Jakub Baran przekonuje, że współczesny widz może bawić się na osadzonym w tej konwencji spektaklu równie dobrze jak na najnowszych, kinowych przebojach.

- Publiczność, która przyjdzie do teatru, dostanie współczesną, rasową, inteligentną komedię, choć będzie się ona rozgrywała w zgoła niecodziennym otoczeniu - zapewnia Jakub Baran. - Przy ogromie propozycji komediowych, jakie otrzymuje współczesny widz, komedia dell’arte to coś wyraźnego, oryginalnego i - paradoksalnie - świeżego - zaznacza.

Dni Komedii dell’Arte to nie tylko spektakle, ale również warsztaty, w czasie których będzie można m.in. poznać podstawy techniki komedii dell’arte, spróbować sił w tańcach z południa Włoch oraz zagrać na tradycyjnych instrumentach. Tych zaś, którzy od wiedzy praktycznej wolą teoretyczną, organizatorzy zapraszają na wykład poświęcony muzyce i tradycjom południa Włoch.

Dni Komedii dell’Arte potrwają do 4 marca. Bilety do nabycia w kasie przed spektaklem lub na stronie Teatru Praska 52, gdzie odbędzie się większość wydarzeń (program na www.teatrpraska52.pl). Wstęp na wykład jest bezpłatny, warsztaty natomiast są płatne i obowiązują na nie zapisy.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski