Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kocioł Beskidzki

Redakcja
REGION. Tytułowa nazwa będzie określeniem wspólnego przedsięwzięcia kulturowo-edukacyjnego Stowarzyszenia Pogranicza w Ropie i parafii prawosławnej św. Włodzimierza w Krynicy-Zdroju

Przygotowaniem do stworzenia portalu internetowego były warsztaty dziennikarskie dla młodzieży.

Zajęcia odbyły się w domu parafialnym krynickiej parafii prowadzonej przez księdza Piotra Pupczyka oraz już praktycznie na ulicach uzdrowiska, gdzie młodzież przeprowadzała wywiady.

Projekt nosi tytuł "e-Qulturalny Beskid Niski Młodych", a pilotowany był przez Stowarzyszenie Pogranicza z siedzibą w Ropie. Kieruje nim Jolanta Halina Jabłczyk, pracująca na co dzień w Gminnym Ośrodku Kultury w Ropie.

- Nasze stowarzyszenie łemkowsko-pogórzańskie działa od 2004 roku - mówi prezes Jabłczyk. - Zajmuje się odkrywaniem dla młodych i promocją dziedzictwa kulturowego. Dodaje, że z ich inicjatywy powstał szlak maziarski oraz programy "Mała ojczyzna oknem na duży świat" czy "Pasje ukryte w drewnie". Działają także na polu turystyki.

Oknem na duży świat są też warsztaty dziennikarskie dla młodzieży.

- Warsztaty były adresowane do młodzieży z małych miejscowości Beskidu Niskiego - mówi Tomasz Zając, koordynator tego projektu, pracownik Urzędu Gminy w Ropie. - Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół w Kobylance, Bartnem, Gorlicach, Stróżówce, Szymbarku, Ropie i Smerekowcu. Dostaliśmy na to z Fundacji Orange 45 tys. zł.

Ze strony internetowej Stowarzyszenia Pogranicza można się dowiedzieć, że ich celem jest "przygotowanie osób, które zostaną dziennikarzami lokalnymi, uzyskując możliwość informowania przez internet o życiu kulturalnym własnej miejscowości oraz swego regionu". "Uczestnicy projektu nabędą - czytamy dalej - umiejętności przygotowywania materiałów informacyjnych: artykułów, reportaży, fotografii, które publikować będą na własnej stronie internetowej".

I rzeczywiście tak się stało. - Młodzieży bardzo spodobały się te warsztaty prowadzone przez osoby związane z mediami - mówi prezes Jabłczyk. - Ksiądz proboszcz Piotr Pupczyk, jednocześnie prezes Towarzystwa Upowszechniania Kultury i Tradycji Łemków, ma zamiar poprzez kolejny projekt kontynuować cały program pracy z młodzieżą.

Współpracujący z Tomaszem Zającem przy warsztatach fotografik Wojciech Kurczab podkreśla, że drugim etapem ma być portal internetowy i magazyn informacyjno-kulturalny: Kocioł Beskidzki, tworzony przez młodzież. - Po pierwszych spotkaniach widać, że młodzi ludzie mają wspaniałe pomysły. Co nie znaczy, że Kocioł Beskidzki będzie adresowany tylko do młodych - dodaje Kurczab.

Projekt "e-Qulturalny Beskid Niski Młodych" potrwa do maja. W marcu i kwietniu Tomasz Zając zapowiada zorganizowanie jeszcze dwóch spotkań z uczestnikami krynickich warsztatów. A było ich w sumie trzydziestu.

Wojciech Chmura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski