MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety bite i poniżane mogą liczyć na pomoc

Barbara Rotter-Stankiewicz
archiwum Polskapresse
Gdów. Bywają przezywane, wykpiwane, zniewolone, wykorzystywane, poniżane. Nie skarżą się, bo przecież mąż ich nie bije, a nawet jeśli szturchnie - trudno - zdenerwował się...Takie poglądy wciąż jeszcze są wśród kobiet powszechne. A za poglądami idzie codzienne cierpienie, płacz, często sińce.

Jak się bronić przed takim traktowaniem i zmienić swoją sytuację? Tego właśnie mogą się nauczyć panie, dla których Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdowie przygotował specjalne warsztaty, prowadzone od września do grudnia. Projekt będzie realizowany w ramach programu osłonowego ,,Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”.

- Do udziału w spotkaniach z naszymi specjalistami zapraszamy kobiety doznające w rodzinie przemocy i te, które czują się w jakiś sposób zagrożone, a także ich dzieci w wieku 4-9 lat - mówi Małgorzata Mikuła, dyrektor gdowskiego GOPS.- Zajęcia grupowe dla mam i ich pociech będą się odbywać w tym samym czasie, by dzieci miały zapewnioną opiekę. Program jest współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, udział w projekcie - zarówno zajęcia jak i dojazd - jest bezpłatny. Uczestniczki dostaną też bony do fryzjera i kosmetyczki, by miały możliwość zadbać o swój wygląd. - Podczas szkoleń z interwentem kryzysowym, terapeutą uzależnień, kuratorem sądowym, przedstawicielem policji, doradcą zawodowym, coachem oraz wizażystą poznają mechanizmy przemocy, nauczą się, jak się jej przeciwstawić i zadbać o własne potrzeby - mówi dyr. Mikuła.

Projekt, którego koordynatorem jest Joanna Prorok, zakończy debata społeczna. Zostaną na nią zaproszeni przedstawiciele władz lokalnych, Gminne Zespoły Interdyscyplinarne i koordynator ds. przeciwdziałania przemocy z powiatu wielickiego, pracownicy socjalni GOPS, pedagodzy oraz beneficjenci projektu.

- Uczestniczyć w spotkaniach i szkoleniach mogą nie tylko kobiety brutalnie zdominowane, poniewierane przez mężczyzn, ale i takie, które znalazły się pod presją własnych dorastających czy dorosłych dzieci. Problem przemocy w rodzinie, któremu często towarzyszy alkoholizm, nie może być utożsamiany wyłącznie z biciem. To także przemoc psychiczna, słowna - dodaje Małgorzata Mikuła.

Udział w zajęciach jest anonimowy. Ich uczestniczki nie muszą się obawiać ani agresji ze strony partnera, ani komentarzy sąsiadów. Wsparcie ze strony specjalistów ośrodka przy ul. Myślenickiej nie ogranicza się do projektu. Interwent kryzysowy służy pomocą niemal codziennie, terapeuta uzależnień i psycholog raz w tygodniu. Prowadzona jest także terapia rodzinna. Od września rusza wolontariat dla osób starszych, który ma przeciwdziałać ich samotności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski