MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Klimatyzator lub wentylator powinien koniecznie wyróżniać się cichą pracą

Marta Balcerowska
Nowoczesne klimatyzatory emitują hałas do 35 decybeli
Nowoczesne klimatyzatory emitują hałas do 35 decybeli Fot. Samsung
Cicho i chłodno. Włączony klimatyzator hałasuje. Zatem warto zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki generuje dany model, aby jego praca nie była uciążliwa.

W klimatyzatorach typu split, najpopularniejszych w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, elementy najgłośniej pracujące, czyli sprężarki, montowane są w jednostce zewnętrznej, czyli instalowanej na zewnętrz budynku, dzięki czemu praca tego typu urządzeń jest najmniej uciążliwa. W jednostce wewnętrznej zaś znajduje się jedynie wentylator.

Jaki poziom hałasu?
Godne polecenia są urządzenia emitujące do 35 dBA – jest to wartość hałasu przypisywana np. cichej rozmowie. Na rynku dostępne są już urządzenia generujące hałas o wartości jedynie 20 dB(A), a nawet 19 dB(A), zachowujące dużą efektywność wykorzystania energii (klasa A). Klimatyzatory monoblokowe, które stanowią jedno urządzenie (mieszczą w jednej obudowie wszystkie elementy), są zdecydowanie głośniejsze – 45-55 dBA. Im ciszej pracuje klimatyzator, tym wyższa jest jego cena przy takiej samej mocy chłodniczej.

Wentylatory klimatyzatorów mają zwykle kilka biegów. Podczas pracy na wyższym wydajność chłodnicza urządzenia zwiększa się, ale tym samym pracuje ono głośniej, bo szybciej obraca się wentylator. Wybierając klimatyzator trzeba sprawdzić dokładne parametry techniczne urządzenia, może się bowiem zdarzyć, że producent czy dystrybutor reklamuje np. wydajność chłodniczą dla najwyższego biegu, a poziomu hałasu – dla biegu najniższego.

Gdzie daje się we znaki?
Szum klimatyzatora może okazać się szczególnie uciążliwy w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy wymagającej skupienia oraz sypialniach, zwłaszcza dla osób, które mają problemy z zaśnięciem. Producenci klimatyzatorów są zobowiązani podawać poziom hałasu urządzeń. Powinien być on zmierzony w odległości jednego metra od urządzenia. Jednostką hałasu jest decybel akustyczny, w skrócie dBA, określony w paśmie akustycznym słyszalnym przez człowieka.

Hałas w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinien przekroczyć 40 decybeli w ciągu dnia. W nocy musi być mniejszy o 10 dBA. Przykładowo hałas 35-70 dB powoduje irytację, zmęczenie, a 70 do 85 dB – to próg szkodliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski