MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kłaj. Gmina przejęła dworzec

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Budynki na stacji kolejowej mają nowego właściciela. W niszczejących dziś obiektach ma powstać centrum rekreacji .

Zaniedbany dworzec pochodzący z końca XIX wieku, niedokończony obiekt, który miał być nową budowlą tego typu, a także teren o powierzchni ok. hektara - znajdujące się na stacji PKP w Kłaju - są już własnością gminy. PKP przekazały je bezpłatnie. O takie rozwiązanie samorząd Kłaja zabiegał od prawie dziesięciu lat. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w ostatnich dniach.

Dotychczasowe kolejowe nieruchomości mają zostać przeznaczone na potrzeby mieszkańców i turystów. - XIX dworzec chcemy zagospodarować na Centrum Informacji Turystycznej, gdzie działałaby także wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego. Natomiast kolejowy pustostan zostanie wyburzony. Powstanie w tym miejscu nowy obiekt m.in. z poczekalnią i kasami biletowymi - planuje wójt Kłaja Zbigniew Strączek.

Inwestycje na stacji PKP Kłaj mają zostać wykonane z pomocą unijną, w ramach partnerskiego programu (uczestniczą w nim także gminy Gdów, Dobczyce i Drwinia), zakładającego rekreacyjne zagospodarowanie Dolny Raby. Projekt dla terenów kolejowych w Kłaju obejmuje także urządzenie tam m.in.: parkingów w systemie park&ride (na około 40 miejsc), miejsc wypoczynkowych, parku nauki dla dzieci, boiska, plenerowej siłowni i skate parku.

O „kolejowych” problemach w Kłaju pisaliśmy wielokrotnie. W latach 90. minionego stulecia gmina rozpoczęła budowę na stacji obiektu, który miał być nowoczesnym dworcem PKP. Inwestycję jednak szybko przerwano na skutek nieporozumień pomiędzy ówczesnymi gospodarzami gminy Kłaj, a firmą, która wznosiła budowlę, odnośnie kosztów tego przedsięwzięcia. Sprawa znalazła finał w sądzie. Gmina nie odzyskała - jej zdaniem wyłudzonych - 350 tys. zł, jakie przed laty przekazano budowniczym dworca, a charakterystyczny pustostan od lat straszy podróżnych i mieszkańców.

Kłaj nie chciał przejąć budynku odpłatnie, a PKP nie wiedziały, co z nimi zrobić; taka sytuacja trwała latami. Szansa na porozumienie pojawiła się w 2013 roku wraz z rozpoczęciem modernizacji linii kolejowej Podłęże-Bochnia. Kolej postanowiła, że po zakończeniu tej inwestycji odda dworzec gminie.

PKP zapowiadają, że na linii, której remont jest obecnie na ukończeniu będzie w przyszłości kursować szybka kolej aglomeracyjna; pociągi z Kłaja do Krakowa mają jeździć co 30 minut. Kiedy to nastąpi, gmina planuje uruchomić busy dowożące mieszkańców na stację PKP.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski