MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katar sienny? Zapytaj lekarza lub farmaceutę

(DD)
Alergia utrudnia codzienne życie
Alergia utrudnia codzienne życie Fot. Archiwum
Alergiczny nieżyt nosa to stan zapalny śluzówek nosa wywołany alergenami wziewnymi. Spowodowany najczęściej przez pyłki roślin, nazywany jest katarem siennym lub pyłkowicą.

Typowymi objawami są: wodnisty wyciek z nosa, kichanie (zwłaszcza seryjne), świąd oraz zaczerwienienie nosa, czasem – zatkanie nosa. Objawy ze strony oczu to łzawienie, zaczerwienienie, świąd i obrzęk powiek. Może im towarzyszyć świąd uszu i gardła. W przypadku pojawienia się dolegliwości najważniejsze jest przerwanie kontaktu z uczulającym alergenem.

Doraźnie można zastosować donosowy lek obkurczający naczynia nosa lub lek przeciwhistaminowy – farmaceuta doradzi, jaki wybrać. Lek __wprawdzie nie przerywa obecnych już objawów, ale zapobiega ich narastaniu _– mówi mgr farmacji Anna Krzymińska z apteki Medicover Atrium. – _Ulgę mogą przynieść zimne okłady lub regularne płukanie nosa solą fizjologiczną lub morską, przemywanie oczu solą fizjologiczną, kroplami nawilżającymi lub przeciwalergicznymi dostępnymi bez recepty.

Leki przeciwhistaminowe można kupić (w większości) bez recepty. Zmniejszają kichanie, łzawienie, świąd oraz pieczenie nosa i oczu, łagodzą obrzęk błony śluzowej gardła. Można je stosować w postaci tabletek lub kropli do nosa albo oczu. Jednymi z częściej stosowanych preparatów antyalergicznych są także kromony. Nie są to silne leki, ale za to dobrze tolerowane.

Można stosować środki uzupełniające terapię. W użyciu są substancje, które obkurczają naczynia błony śluzowej, udrożniając nos, np. xylometazolina, oxymetazolina, nafazolina, efedryna, pseudoefedryna. Uwaga! Nie należy ich używać dłużej niż przez 5 dni, gdyż mogą doprowadzić do uszkodzeń błony śluzowej nosa. Wspomagająco można też stosować betamimetyki krótko działające, powodujące rozkurcz oskrzeli i ułatwiające oddychanie.

Najskuteczniejszymi lekami zwalczającymi objawy alergicznego nieżytu nosa są donosowe glikokortykosteroidy. Leki te wydawane są na receptę, dlatego informacji, w jakiej dawce i jak długo należy je stosować udziela zawsze alergolog.

Należy je stosować regularnie, zgodnie z __zaleceniami lekarza – podkreśla mgr Anna Krzymińska. – Nie należy obawiać się nawet długotrwałego leczenia – nowoczesne preparaty działają w miejscu podania i wchłaniają się w znikomym stopniu do krwi, dlatego nie wywołują objawów ogólnych.

Dla osób, które zmagają się z alergią na pyłki traw i roztocze kurzu, pomocne mogą się okazać preparaty ziołowe. Przyjmowane regularnie wspomagają proces trawienia, łagodzą objawy reakcji alergicznej i wzmacniają układ odpornościowy. W składzie ziołowych preparatów mogą się znaleźć: olej z wiesiołka, wyciąg z liści szałwii lekarskiej, ziele pokrzywy, olej z ogórecznika. __

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski