18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Karnawał dla każdego

Redakcja
Owszem, ale w ilościach umiarkowanych.

NASZE ZDROWIE

Bawić się czy nie?

Czy karnawał jest dla seniorów? Oczywiście! Jednak każdy, niezależnie od wieku, powinien znać możliwości swojego organizmu i je respektować. Dziś napiszemy, jak dobrze się bawić, ale nie przesadzić, żeby z balu nie wynikło nieszczęście.

Alkohol

- Uwiększości osób wstarszym wieku, choć oczywiście nie u_wszystkich, narządy wewnętrzne pracują słabiej -wyjaśnia dr Ryszard Palka, geriatra, zastępca dyrektora Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krakowie. - _Wątroba nie jest tak wydolna, jak umłodych, co uzależnione jest odwielu czynników: predyspozycji genetycznych, przebytych chorób… Podkreślam jednak, że nie dotyczy to wszystkich, szybszy czy wolniejszy metabolizm alkoholu to kwestia indywidualna.
Z pewnością nie jest polecany mocny alkohol - powyżej 40 proc. Seniorzy nie powinni sięgać po wódkę w czystej postaci. Dobrym rozwiązaniem jest parę lampek wina, szczególnie czerwonego, które stanowi doskonały wymiatacz wolnych rodników.

Co jeść?

- Układ pokarmowy seniorów -jeszcze raz podkreślam, że nie dzieje się tak uwszystkich osób wstarszym wieku -jest osłabiony. Spada wydzielanie soków trawiennych, osłabionajest też perystaltyka iwolniejszy pasaż jelitowy -wyjaśnia dr Palka. - Dlatego tzw. błąd dietetyczny może dla seniora okazać się groźniejszy wskutkach niż u____osoby młodej.
Możemy spróbować wszystkiego, ale nie powinniśmy się przejadać potrawami ciężkostrawnymi, smażonymi, pieczonymi, ostro przyprawionymi. Przewodowi pokarmowemu nie służą też rośliny strączkowe i kapusta. Lepszym rozwiązaniem niż tłusta wieprzowina jest chudy drób.
Nie należy mylić błędu dietetycznego z zatruciem pokarmowym, które ma podłoże bakteryjne, a obok bólu brzucha, wymiotów i biegunki, towarzyszy mu często podwyższona temperatura.
Również jednak nieostrożność w jedzeniu może dawać nieprzyjemne objawy, zbliżone do zatrucia. - _Dolegliwości czasem są silne, abiegunka iwymioty mogą doprowadzić doznacznego odwodnienia. Wtakich sytuacjach bywa konieczna_hospitalizacja -ostrzega dr Palka.

Ostrożnie w tańcu

Tańczyć może każdy, ale pod warunkiem dostosowania wysiłku do indywidualnych możliwości oraz biorąc pod uwagę ewentualne swoje dolegliwości.
- _Środki ostrożności powinny zachować osoby cierpiące na_chorobę wieńcową, nadciśnienie, zaburzenia przepływu mózgowego, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa -wyjaśnia geriatra.
Wstrzemięźliwie do szaleństw na parkiecie powinny podchodzić osoby leczące się z powodu chorób serca i nadciśnienia - nagły, nadmierny wysiłek fizyczny może spowodować zawał czy znaczne podwyższenie ciśnienia. Warto, idąc na bal, nie zapomnieć o nitroglicerynie czy innych lekach, które można zażyć doraźnie. W przypadku kłopotów z kręgosłupem taniec może spowodować nagły nawrót choroby - dolegliwości bólowe, atak rwy kulszowej czy nawet częściowy paraliż.
Szczególna ostrożność zalecana jest przy zaburzeniach równowagi - nieostrożny krok może skończyć się paskudnym urazem. Jak groźne mogą być upadki u osób starszych cierpiących na osteoporozę, pisaliśmy w jednym z ostatnich numerów "Dziennika Seniora". Przypomnijmy, że nawet niewielkie potknięcie może zakończyć się obfitującym w poważne konsekwencje złamaniem górnego odcinka kości udowej. Dlatego też warto pamiętać o takich banalnych sprawach jak wygodne i nieślizgające się obuwie.
- _Seniorzy powinni wtakich sytuacjach korzystać zdobrodziejstw swojego wieku, czyli zdoświadczenia iznajomości własnego organizmu. Jesteśmy już dojrzali, wiemy, co nam może zaszkodzić, znamy możliwości iograniczenia. Dlatego bawmy się tak, aby przykrą konsekwencją karnawałowej nocy było jedynie niewyspanie, anie pobyt w_szpitalu -radzi__dr Palka.
JOANNA SIERADZKA
Fot. Piotr Kędzierski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski