Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karmienie duszy z automatu

Redakcja
Marek Chołoniewski traktuje muzykę niekonwencjonalnie Fot. archiwum prywatne
Marek Chołoniewski traktuje muzykę niekonwencjonalnie Fot. archiwum prywatne
ROZMOWA. MAREK CHOŁONIEWSKI, dyrektor Festiwalu Audio Art, zaprasza na 20. edycję, na którą złoży się 49 projektów

Marek Chołoniewski traktuje muzykę niekonwencjonalnie Fot. archiwum prywatne

- Dziś w Krakowie zaczyna się 20. jubileuszowa edycja Festiwalu Audio Art. Co przyniesie?

- Wiele niezwykłych imprez. Sam się gubię w festiwalowym programie, bo powstaje on, co jest normalne w sztukach nowoczesnych, spontanicznie, naturalnie. Pewne już jest, że w ciągu siedmiu dni festiwalu, czyli dwóch rozszerzonych weekendów, pokażemy 49 projektów.

- Czyli po 7 dziennie.

- Tak wynika ze statystyki, która nie oddaje prawdy, bo niektóre projekty, jak instalacje, będą trwały przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Na przykład z Audiomatu, stojącego koło szatni w Bunkrze Sztuki, będzie można skorzystać do końca stycznia.

- Co to takiego Audiomat?

- Maszyna vendingowa, sprzedająca jedzenie i picie, czyli popularny automat z żarciem. Taką maszynę wypożyczyliśmy na trzy miesiące, ale zamiast jedzenia i picia będziemy w niej sprzedawać muzykę. To pomysł Marcina Barskiego.

- Karmienie duszy za drobną opłatą?

- Coś w tym stylu. Będzie można wrzucić pieniądze i kupić płyty czy empetrójkę. Wszystkie rzeczy będą zapakowane podobnie jak produkty żywnościowe i kupujący nie będą do końca wiedzieli, co kupują. Odnosi się to do naszej idei festiwalowej. Gdyż tak naprawdę nie wiemy, co nas czeka, bo prezentowane na festiwalu projekty: instalacje, koncerty czy performance są premierowe.

- Jacy artyści przyjadą?

- Pojawi się parę niekwestionowanych gwiazd. Po raz pierwszy do Polski przyjedzie Robert Dick z Nowego Jorku, wynalazca permanentnego oddechu w grze na flecie, co jak wiadomo jest niezwykle trudne. Wydał książki na ten temat, a jego metoda jest znana i podziwiana. Wystąpi u nas w trzech odsłonach. Będzie prowadził klasę mistrzowską, otwartą dla wszystkich; początek 16 listopada, godz. 12, Akademia Muzyczna. Wieczorem zaś o godz. 20 w Bunkrze Sztuki zagra koncert, na który złożą się jego najsłynniejsze utwory, pokazujące jego niezwykłą technikę gry. Dzień później zaś w sali AM wystąpi z Thomasem Bucknerem, wokalistą prezentującym nietypowe techniki.

- Kilka razy podczas festiwalu pojawi się też Jean Francois-Laporte.

- To kanadyjski artysta z Montrealu, który wystąpi w trzecim dniu festiwalu w koncercie z Benjaminem Thig-penem, ale już pierwszego dnia pokaże swoje trzy instalacje, wszystkie napędzane powietrzem; m.in. kula świetlna będzie latać pod sufitem. Zestawione one zostaną z dość głośną instalacją "W strachu przed śmiercią enigmy" Doroty Walentynowicz. To instalacja wysokich napięć, w której m.in. algorytmiczny automat generuje struktury dźwiękowe, a wysokie napięcia powodują ruch i wyładowania elektryczne. Niezwykle ciekawie zapowiada się także instalacja "Behave" Szymona Nowaka. Aby ją poznać będzie trzeba przebywać minimum 10 minut w jej środku.

- Co nas tam spotka?

- Pomysł jest prosty: przebrani w interaktywny kostium wchodzimy do wyciemnionego pomieszczenia. Nasza obecność będzie śledzona przez kamery i od tego, co będziemy robić będzie zależała przestrzeń, w jakiej się znajdziemy, a dokładnie jej dźwięki.
- Festiwal oferuje też wszystkim, którzy chcieliby poczuć się twórcami i wykonawcami, projekt Hansa Kocha.

- Artysta stworzy lapto-pową orkiestrę. Próba odbędzie się w sobotę, 17 listopada, o godz. 15 w Bunkrze Sztuki, koncert o godz. 20. Może przyjść każdy. Nie trzeba nic wiedzieć o muzyce czy laptopach. Bez wysiłku można być częścią Audio Art.

Rozmawiała Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

INFO FESTIWALOWE

Centrum festiwalu będzie się mieściło w Bunkrze Sztuki.

Można tu kupić bilety, będą się tu również odbywały spotkania oraz instalacje, w tym m.in. "Soundmazes" Martyny Poznańskiej. Festiwal będzie wędrówką po różnych miejscach Krakowa. Oprócz Bunkra Sztuki działać będzie także w Goethe-Institut, Akademii Muzycznej, Małopolskim Ogrodzie Sztuki, na Wydziale Intermediów ASP i w klubie Bomba. Festiwal będzie transmitowany na oficjalnej stronie internetowej: www.audio.art.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski