Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapsułki na lepsze życie

Redakcja
Preparaty polecane osobom starszym należą najczęściej do trzech grup: kompozycje witamin i mikroelementów wspomagane żeń-szeniem (np. geriavit), odmiany klasycznych preparatów wielowitaminowych komponowane z myślą o seniorach (np. vigor senior) oraz preparaty pomagające w schorzeniach stawów (np. arthrostop). - Aby stworzyć optymalne warunki do funkcjonowania organizmu, trzeba mu dostarczać właściwe składniki odżywcze, w tym białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, sole mineralne. Organizm powinien otrzymać codziennie ich odpowiednią ilość, w odpowiednich dawkach. Są niezastąpione - mówi dr Ryszard Palka, specjalista geriatra, wicedyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krakowie, największej tego typu placówki w Polsce. Nie zawsze da się zjeść

Geriavit pharmaton, biovital N, vigor senior, bodymax senior, arthrostop - to tylko niektóre z preparatów polecanych szczególnie osobom starszym. Wiele z nich reklamuje się jako doskonały prezent pod choinkę. Czy warto je kupować? Czy warto je zażywać? Czy pomagają i czy nie zaszkodzą?

Preparaty polecane osobom starszym należą najczęściej do trzech grup: kompozycje witamin i mikroelementów wspomagane żeń-szeniem (np. geriavit), odmiany klasycznych preparatów wielowitaminowych komponowane z myślą o seniorach (np. vigor senior) oraz preparaty pomagające w schorzeniach stawów (np. arthrostop). - _Aby stworzyć optymalne warunki dofunkcjonowania organizmu, trzeba mu dostarczać właściwe składniki odżywcze, wtym białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, sole mineralne. Organizm powinien otrzymać codziennie ich odpowiednią ilość, w_odpowiednich dawkach. Są niezastąpione -mówi dr Ryszard Palka, specjalista geriatra, wicedyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krakowie, największej tego typu placówki w Polsce.

Nie zawsze da się zjeść

Dostarczanie wszystkich niezbędnych organizmowi witamin i mikroelementów zależy od właściwego odżywiania, a z tym ludzie starsi często miewają problemy. - Spadek wydzielania śliny, soku żołądkowego, żółci, enzymów trawiennych, jaki następuje wstarszym wieku, powoduje kłopoty ztrawieniem pokarmów, aco zatym idzie, dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Seniorzy unikają więc potraw iproduktów, które takie dolegliwości wywołują. Przykładem może być niedobór maltazy, która jest potrzebnadoprawidłowego trawienia mleka. Dolegliwości ztego wynikające powodują, że starsi ludzie niechętnie piją mleko -wyjaśnia dr Palka.
Seniorzy, oprócz kłopotów z trawieniem, nie radzą sobie także z samym przyjmowaniem posiłków. Suchość w ustach oraz, bardzo często, proteza zębów, stanowią przeszkodę w zjedzeniu posiłku. Stąd często bierze się niechęć do jedzenia. - Wybierane są takie potrawy, które nie sprawiają problemów przy
ich przyjmowaniu itrawieniu, co równocześnie oznacza eliminację pozostałych produktów imoże prowadzić odniedoborów energetycznych oraz składników odżywczych. Doskonałym przykładem są świeże owoce iwarzywa, które starsi ludzie jedzą bardzo niechętnie -właśnie dlatego, że, popierwsze, ciężko je zjeść, apodrugie, stosunkowo trudno strawić -tłumaczy dr Palka.
Monotonna dieta, unikanie wielu produktów może prowadzić do braków różnych składników odżywczych. U seniorów często spotykany jest niedobór żelaza, prowadzący do anemii, oraz niedobór wapnia i witaminy D. - Niedobór wapnia przekłada się na
osłabienie kośćca, osteoporozę, co grozi złamaniami, wśród których częste i_równocześnie szczególnie niebezpieczne jest złamanie szyjki kości udowej -wyjaśnia geriatra
. _
Seniorzy otrzymują zbyt mało wapnia w pożywieniu i równocześnie unikają ekspozycji na słońce, siedzą unieruchomieni w domach, nie mają więc szansy na uzyskanie witaminy D naturalną drogą.

Ideałem jest dieta

Najlepszym rozwiązaniem jest dobrze skomponowana dieta, taka, aby organizm otrzymywał wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Dieta musi być przygotowana z uwzględnieniem przyzwyczajeń, trybu życia i upodobań kulinarnych, inaczej pozostaje jedynie zaleceniem na papierze. Jednak w starszym wieku nie zawsze taki ideał da się osiągnąć. - Dlatego możnawspomóc się preparatami witaminowymi, awokresie przesileń jesiennych iwiosennych nawet trzeba -twierdzi geriatra. - Mają one optymalny skład zuwzględnieniem potrzeb osób starszych. Choć oczywiście, zawsze najlepszym rozwiązaniem są świeże owoce i____warzywa.
Jednym z popularnych składników w środkach dla seniorów jest żeń-szeń. Substancja czynna zawarta w tej roślinie pozwala na lepsze wykorzystanie tlenu i poprawia przemianę materii, dzięki czemu podnosi sprawność fizyczną i psychiczną, stymuluje układ odpornościowy. Dzięki temu znacznie poprawia samopoczucie.
Nie spodziewajmy się jednak cudów. Nie są to żadne rewelacyjne kapsułki, które wyleczą ze wszystkich chorób, poważnych czy mniej poważnych dolegliwości. - Pozażyciu kilku tabletek trudno liczyć nanatychmiastową poprawę samopoczucia -podkreśla dr Palka. - Tego typu preparaty należy zażywać przez wiele miesięcy, najlepiej nastałe.Inie zastąpią zdrowej diety i____odpowiedniej dawki ruchu.
Jak dodaje dr Palka, jeżeli chcemy kupić klasyczny preparat wielowitaminowy, to warto sięgnąć po specjalne kompozycje dla seniorów. - Nie jest to wyłącznie chwyt marketingowy -zapewnia doktor. - Są one dostosowane dopotrzeb pacjenta, co najczęściej polega na____modyfikacjach dawek poszczególnych składników.
Nieco pomóc mogą również popularne ostatnio środki wzmacniające stawy. Chrząstka stawowa w sposób nieubłagany ulega zużyciu i wraz z upływającymi latami traci powoli zdolność do regeneracji. U jednych dzieje się to wcześniej, u innych później. Jednym z ważnych elementów w procesie niszczenia stawów jest nadwaga, która naraża stawy na większe obciążenia. - _Polecam środki regenerujące chrząstkę stawową, ale osobom wwieku około65-75 lat. Wtedy zdolność odbudowania chrząstki jest jeszcze spora. Po_80. roku życia efekt terapii będzie już niewielki -uważa ekspert.

Nie przesadzać

Nawet najpotrzebniejszy organizmowi element może okazać się szkodliwy, jeśli przyjęty zostanie w nadmiarze. Dr Palka zwraca uwagę, aby wszelkie preparaty stosować racjonalnie, w dawkach sugerowanych przez producenta i przez lekarza: - Przedawkowanie, chociażby witamin, może skutkować niestrawnością, wymiotami, bólami brzucha, innymi przykrymi czy wręcz groźnymi skutkami.
Regionalny Ośrodek Monitorowania Działań Niepożądanych Leków Collegium Medicum UJ nie miał dotychczas sygnałów o kłopotach związanych z zażywaniem szeroko pojętych preparatów dla seniorów. Nie musi to jednak oznaczać, że takie kłopoty się nie pojawiają. To, czy sygnał trafi do ośrodka, zależy od tego, czy pacjent zgłosi swoje dolegliwości lekarzowi i czy lekarz poinformuje o tym ośrodek. Wiele też preparatów z tej grupy nie jest rejestrowanych jako leki, lecz jako spożywcze środki dietetyczne i wtedy służby farmaceutyczne nie mają nad nimi kontroli.
- Powszechne przekonanie, że preparaty witaminowe nie powodują działań niepożądanych, może okazać się mylące -twierdzi Jarosław Woroń z ośrodka. - Wżadnym wypadku nie wolno równocześnie stosować kilku preparatów, które zawierają ten sam składnik, bo może to doprowadzić doprzedawkowania iefektu toksycznego. Trzeba także zwrócić uwagę nato, czy środki te nie kolidują zinnymi zażywanymi lekami.
Joanna Sieradzka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski