Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium

Redakcja
archiwum

1697 2 czerwca

KONWERSJA. August II Mocny przeszedł w Wiedniu na katolicyzm. Elektor saski był luteraninem, a jego państwo nazywano „twierdzą protestantyzmu”. Starając się o tron polski August zdecydował się jednak na konwersję, której dokonał w Wiedniu (cesarz Leopold I popierał jego kandydaturę na króla Rzeczypospolitej). Zmiana wyznania władcy wywołała szok w Europie i wśród jego poddanych, ale August zdobył polski tron.

1894 31 maja

TRAMWAJE. Przy okazji otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej na ulice Lwowa wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny. Kursował po trasie: Dworzec - ul. św. Zofii. Lwów był pierwszym polskim miastem, w którym pojawiły się tramwaje elektryczne, a także pierwszym w monarchii austro-węgierskiej (w Wiedniu elektryfikację przeprowadzono w 1897 r.). Zajezdnię zbudowano na skrzyżowaniu ulic Pełczyńskiej i Wuleckiej.

1913 30 maja

POKÓJ. W Londynie zawarto układ pokojowy kończący I wojnę bałkańską. W 1912 r. Bułgaria, Serbia, Grecja i Czarnogóra zawiązały sojusz skierowany przeciwko Turcji, a następnie zaatakowały ją. Słabsza liczebnie armia turecka została pobita, a Turcy poprosili o rozejm. Rokowania pokojowe toczyły się w Londynie. Turcja poniosła duże straty terytorialne na rzecz sąsiadów.

1916 1 czerwca

BITWA. Zakończyła się bitwa jutlandzka między flotami niemiecką i brytyjską. Starło się w niej 250 okrętów różnych typów, na których służyło około 105 tys. osób. W zaciętej dwudniowej bitwie w pobliżu Półwyspu Jutlandzkiego zatonęło 14 okrętów brytyjskich i 11 niemieckich. Żadna ze stron nie zdobyła strategicznej przewagi, ale obie ogłosiły swoje zwycięstwo. Była to największa bitwa morska I wojny światowej.

1967 1 czerwca

PŁYTA. Ukazał się album „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” grupy The Beatles. Znalazły się na nim m.in. takie przebojowe piosenki, jak: „With a Little Help from My Friends”, „Lucy in the Sky with Diamonds” i „When I’m Sixty-Four”. Krążek trafił na pierwsze miejsce listy 500 albumów wszech czasów dwutygodnika „Rolling Stone” i był uznawany za najważniejszą płytę koncepcyjną w historii.

1989 4 czerwca

MASAKRA. Na placu Tian’anmen w Pekinie wojsko zmasakrowało domagających się demokracji studentów. Od 15 kwietnia studenci i popierający ich robotnicy demonstrowali żądając reform politycznych, demokratyzacji i walki z korupcją. Chińskie kierownictwo zdecydowało się na siłowe rozwiązanie: w nocy z 3 na 4 czerwca wojsko przy pomocy czołgów i ognia z broni maszynowej rozpędziło zgromadzenie. Zginęło od kilkuset do 2600 osób.

Mówimy po krakosku (odc. 6). "Łapsztos?"
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski