Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz prof. Aleksandra Böhma, specjalisty od krajobrazu

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
fot. Michał Sikora
W dniach 21-23 września 2017 r. na Politechnice Krakowskiej odbędzie się XX Forum Architektury Krajobrazu.

Od pierwszego forum, zorganizowanego w Krakowie z inicjatywy Instytutu Architektury Krajobrazu PK, upłynęło 20 lat, które przyniosły wiele zmian w tematyce badań naukowych, sposobie kształcenia oraz statusie zawodowym architektów krajobrazu. Zbliżające się forum będzie okazją do podsumowania dekady corocznych spotkań naukowych, organizowanych przez polskie uczelnie kształcące architektów krajobrazu. W Krakowie obradować będą przedstawiciele kilkunastu szkół wyższych z całej Polski.

Organizatorzy konferencji podkreślają, że nowe idee, teorie i koncepcje, wśród których jest m.in. urbanistyka krajobrazowa czy planowanie krajobrazowe, pokazują, że krajobraz postrzegany jest jako wytyczna, determinanta i cel projektowania. Badania naukowe w tej dziedzinie cechuje coraz większa interdyscyplinarność i różnorodność, wynikająca z nowych nurtów w architekturze krajobrazu, takich m.in. jak inteligentny rozwój, zielona infrastruktura, usługi ekosystemów, pracujący krajobraz czy recykling przestrzeni.

Konferencji towarzyszyć będą wystawy osiągnięć studentów architektury krajobrazu Politechniki Krakowskiej oraz wystawa jubileuszowa „50 lat pracy prof. Aleksandra Böhma”. Jubilat wygłosi pierwsze wystąpienie w czwartkowej sesji plenarnej pod tytułem: „Krajobraz w czasach populizmu i post-prawdy” (czwartek, 21 września, godz. 10.30).

Prof. Aleksander Böhm, jeden z najwybitniejszych architektów krajobrazu w Polsce, w 2000 r. doprowadził do utworzenia na Wydziale Architektury PK kierunku architektura krajobrazu. Stworzył koncepcję Forum Architektury Krajobrazu, cyklicznych spotkań, konsolidujących środowiska nauczające architektury krajobrazu w Polsce. Jest autorem, współautorem lub kierownikiem zespołów autorskich około 120 opracowań studialnych, planów i ekspertyz krajobrazowych, w tym m.in. planu ogólnego Krakowa, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Krakowa i Warszawy (główny projektant Z. Ziobrowski), planu koordynacyjnego III Kampusu UJ czy koncepcji „Parków rzecznych” w planie Krakowa. W latach 1994-2002 i 2005-2013 był dyrektorem Instytutu Architektury Krajobrazu na Wydziale Architektury.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 20. "Szabaśnik"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski