Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy skuteczni, zapewnia komendant

(WOJ)
O bezpieczeństwie informuje mł. insp. Wojciech Domagała
O bezpieczeństwie informuje mł. insp. Wojciech Domagała Fot. Zbigniew Wojtiuk
Powiat miechowski. Wielki plac budowy „za oknem” nie przeszkodził policjantom w codziennej pracy ani w poprawianiu statystyk.

Informacja na temat stanu bezpieczeństwa była głównym punktem ostatniej sesji Rady Powiatu.

W ubiegłym roku zostało w sumie popełnionych 749 przestępstw. W porównaniu z 2014 r. nastąpił spadek o 285 przestępstw, czyli o 27,6 proc. Wykrywalność ogólna wyniosła 67,4 proc. - Osiągnęliśmy ten wynik mimo trudnych warunków pracy. Trwała budowa nowej komendy, potem przenosiny ludzi, dokumentów i sprzętu; wreszcie otwarcie nowej KPP w grudniu 2015 r. - mówi mł. insp. Wojciech Domagała, pełniący obowiązki komendanta powiatowego policji w Miechowie.

Zwolnił znacznie tzw. zegar przestępstw - o ponad cztery godziny. W 2015 r. były one popełnianie średnio co 11 godz. 41 min. i 44 sek.

W kategorii przestępstw kryminalnych nastąpił spadek z 764 w 2014 r. do 557 w roku 2015, czyli o 27,1 proc., co ulokowało KPP w Miechowie na piątym miejscu w Małopolsce - chwalą się lokalni funkcjonariusze. Wykrywalność przestępstw kryminalnych wyniosła 59,5 proc.

Dość spektakularnym sukcesem było rozbicie dwóch grup przestępczych i zatrzymanie 6 osób, które fałszowały banknoty oraz wprowadzały je do obiegu. Trzyosobowa „grupa jędrzejowsk” działała od maja 2014 r.

Przestępcy skanowali i drukowali banknoty o nominale 50 zł w domu, a następnie wprowadzali je „na rynek”, czyniąc drobne zakupy w małych wiejskich sklepach na terenie województw: świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego. Drugą grupę pochodzącą z powiatu miechowskiego tworzyło trzech mężczyzn. Mimo że banknoty były sfałszowane dość nieudolnie (komputer, drukarka), to jednak udało się wprowadzić je do obrotu. - W ich posiadaniu była też broń pneumatyczna przerobiona na amunicję ostrą i amunicja - mówił mł. insp. Domagała.

Nie maleje liczba zdarzeń drogowych. Czołową lokatę zajmuje tu gmina Miechów - 128 (samo miasto - 47). Na drugim miejscu znajduje się Książ Wielki (60), trzecią pozycję zajmuje Gołcza (30), minimalnie wyprzedzając Charsznicę (28).

Średni czas reakcji na zdarzenie to 6 min 14 sek. w terenie miejskich i 12 min 23 sek. dla terenów wiejskich. Przy zakładanym progu satysfakcji (do 10 min. dla miasta i do 15 min dla obszarów wiejskich) jest to również przyzwoity wynik.

W ubiegłym roku ujawniono łącznie 10 363 wykroczenia, do sądu skierowano 480 wniosków o ukaranie, nałożono 5933 mandaty karne, pouczono 3744 osoby. Nie byłoby takowych wyników pracy i służby, gdyby nie pomoc w zakupie niezbędnego wyposażenia. W ramach Funduszu Wsparcia Policji, w 2015 r. lokalne samorządy przekazały 38 tys. zł na zakup nowych radiowozów (50 proc. wartości).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski