Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest szansa, że będzie chciało się tu mieszkać

Rozmawiała Małgorzata Mrowiec
Rozmowa o Krakowie przyszłości z prof. Jackiem Gyurkovichem, dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

– Jaka jest – widziana Pana okiem – współczesna architektura Krakowa? Chętnie by Pan coś wyburzył w mieście?

– W Krakowie pojawia się znakomita współczesna architektura, przykładem jest Małopolski Ogród Sztuki – obiekt świetnie wpisany w otoczenie, Centrum Kongresowe, które już zaczyna ujawniać swoją architekturę, Muzeum Lotnictwa. Takie budynki to dobra wizytówka miasta. Architektura to sztuka dodawania nowych wartości do już istniejących.

Dlatego jeśli chodzi o wyburzenia, zastosowałbym je wszędzie tam, gdzie obiekty nie wniosły nowych wartości i gdzie nie pasują do kontekstu miejsca – przy czym nie chciałbym tu wskazywać konkretnych budowli. Są w Krakowie obiekty, z którymi coś trzeba zrobić, jak choćby od lat niedokończony i szpecący miasto szkieletor – i w jego przypadku można by moim zdaniem rozważyć rozbiórkę lub doprowadzić do nadania mu właściwej formy architektonicznej.

– A co z osiedlami mieszkaniowymi? Tu byliby kandydaci do rozbiórek?

– Mamy w Krakowie szereg osiedli substandardowych, które powstały przed laty w technologii wielkiej płyty. Konieczne będą działania rewita­lizacyjne lub nawet wymiana tej substancji (wyburzenie).

Natomiast niepokojące jest to, że powstają współcześnie zespoły mieszkaniowe, które nie są przyjazne mieszkańcom: to ciasno zabudowane osiedla, w których nie ma przestrzeni otwartej, urządzonej zieleni, terenów rekreacyjnych ani też nie myśli się o stworzeniu przedszkoli czy szkół. Podstawową szansą na poprawę tej sytuacji, na to, że takich osiedli nie będzie coraz więcej, są skoordynowane miejscowe plany zagospodarowania, których na szczęście przybywa.

– Kraków przyszłości będzie miastem, w którym każdy chciałby mieszkać?

– Kraków jest ogromnym magnesem dzięki historycznemu dziedzictwu. Ono przyciąga ludzi, sprawia, że chcą tu żyć. Powstaje też ciekawa, ładna współczesna architektura, miasto ostatnio uzupełnia braki jeśli chodzi o tworzenie przestrzeni publicznej i parków. Więc jest nadzieja, że będzie się tu chciało mieszkać.

Powinniśmy iść śladem miast, które rozwijają transport publiczny i ekologiczne środki transportu – samochody z silnikami elektrycznymi czy wodorowymi i oczywiście komunikację rowerową. Kraków ma niekorzystną lokalizację, gorsze niż inne miasta przewietrzanie, dlatego dbałość o środowisko i eliminacja spalin jest tutaj ogromnie ważna.

Powinniśmy też mieć dużo zieleni, bo zieleń to płuca miasta. Potrzebne są w Krakowie nowe zielone kompleksy i bezwzględnie należy uchronić przed zabudową główny klin zieleni wchodzący w miasto od zachodu – z Lasem Wolskim, terenami nad Rudawą i Błoniami.

– Dziś i jutro na Wydziale Architektury PK będzie trwała międzynarodowa konferencja „Przyszłość miast – miasta przyszłości”. Jakie problemy dotyczące rozwoju miast pojawią się w referatach?

– Podstawowy dziś problem to rozwój zrównoważony, czyli takie kształtowanie przestrzeni, by zapewnić przyszłym pokoleniom dobre warunki życia. Na przykład: gdy nowe budowle zabierają część przestrzeni zielonej – trzeba ją odtworzyć np. w postaci zielonych dachów.

Poważnym problemem jest też metropolizacja. Miasta na świecie zlewają się z sobą, tworząc ogromne organizmy, zamieszkiwane przez kilkadziesiąt, a nawet sto milionów mieszkańców. Kraków powinien być metropolią, jednak myślę, że nie stanie się molochem. Tylko nie wolno pozwalać na jego rozlewanie się bez ograniczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski