Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzmanowice. Ulice i ich nazwy. Wreszcie

Barbara Ciryt
Jest propozycja, żeby ulicę prowadzącą od drogi krajowej do centrum wsi nazwać ul. Jana Sroczyńskiego
Jest propozycja, żeby ulicę prowadzącą od drogi krajowej do centrum wsi nazwać ul. Jana Sroczyńskiego
Jest plan wprowadzenia nazw ulic w gminnych wioskach. Na początek przygotowania trwają tylko w jednej z nich - Jerzmanowicach. Padły już propozycje ze strony wójta, ale mieszkańcy mają też swoje pomysły.

Jerzmanowice rozbudowały się w ciągu ostatnich lat tak bardzo, że numery domów nie są pojedyncze, ale obok cyfr mają też litery - a lub b. O konieczności wprowadzenia nazw mówi się we wsi od dawna.

- Numery domów są coraz bardziej porozrzucane, trzeba to uporządkować. Ostatnio rozmawialiśmy o tym z mieszkańcami na wrześniowym zebraniu wiejskim. Teraz przedstawiam mapę z propozycjami nazw - mówi Adam Piaśnik, wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia. - Potrzeba wprowadzenia nazw jest nie tylko w jednej miejscowości, ale wszystkiego na raz nie zrobimy. Do tego są potrzebne pieniądze - mówi.

Wylicza, że na takie przedsięwzięcie w Jerzmanowicach rezerwuje w budżecie około 100 tys. zł. Planował wprowadzić nazwy jeszcze w tym roku, ale nie ma pewności, że to się uda.

W propozycjach gminy znalazło się miejsce dla takich ulic jak Jana III Sobieskiego i Jana Sroczyńskiego. Obie związane z Odsieczą Wiedeńską, bo jej uczestnik Jan Sroczyński - profesor i lekarz - ufundował w Jerzmanowicach kaplicę ze szpitalem dla ubogich jako wotum tych walk. Są też propozycje nazw ulic: Łazowska - prowadząca do Łaz, Czubrowska do Czubrowic, Nietoperzowa, którą można dojść do jaskini Nietoperzowej, Skała, ale także Sikorka I, II, III, Zachodnia, Ostra Góra oraz Urzędnicza.

Piotr Ferdek, członek Rady Sołeckiej w Jerzmanowicach mówi, że w jego miejscowości nie ma wielkiego chaosu z numeracją domów. - Mieszkańcy nie zgłaszają uwag w tej sprawie, ale w mojej opinii trzeba te nazwy wprowadzić. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej - mówi. Zaznacza, że w dużych miejscowościach nazwy ulic oszczędzają czas na poszukiwanie konkretnego domu.

Sołtys wioski Stanisław Szlachetka też nie jest przeciwny wprowadzeniu nazw. Chociaż zaznacza, że we wsi są kolonie, a w nich numery raczej w kolejności.

- Gdy ktoś pyta o jakiś numer, to wskazuję konkretną część wioski - kolonię, w której należy szukać - mówi Szlachetka. Mimo to mieszkańcy nie bronią się przed wprowadzeniem nazw.

- Jednak co do wyboru nazw trzeba dać ludziom więcej swobody. Oczywiście zachowanie dziedzictwa kulturowego, o które wójt zabiega jest ważne, ale w przypadku niektórych ulic np. dróg prywatnych mieszkańcy mają prawo suwerennie wybrać nazwy. Powinniśmy dać mieszkańcom ankiety, a w nich kilka propozycji dla jednej ulicy, albo możliwość zaproponowania własnych nazw - mówi sołtys.

Samorządowcy wskazują, że mapa ulic została opracowana na podstawie ubiegłorocznych ankiet i propozycji wójta uzgodnionych ze starszymi, rdzennymi mieszkańcami Jerzmanowic.

Wójt podkreśla, że jego intencją jest zachowanie nazw, które historycznie lub zwyczajowo funkcjonowały i nadal funkcjonują z zachowaniem elementów dziedzictwa kulturowego. Podkreśla, że swoje propozycje opierał na wielu rozmowach z mieszkańcami. Zaprezentował to na zebraniu, podczas którego mieszkańcy wnosili swoje uwagi i część z nich uwzględnił.

- Planuję kolejne zebranie jeszcze w tym roku, żeby mieszkańcy mogli zapoznać się z wprowadzanymi zmianami i w formie uchwały zaakceptować nazwy ulic - mówi Piaśnik.

Zwykle mieszkańcy pierwsi mają prawo głosu w sprawie uzgodnienia nazw ulic i uwzględniają przy tym historyczne i tradycyjne uwarunkowania, ale sprawa wymaga także podjęcia uchwały przez Radę Gminy.

W Jerzmanowicach nie ma na razie propozycji nazw dla ulic prywatnych, w tych kwestiach powinni wypowiedzieć się właściciele dróg.

Wójt zaznacza, że zaangażowanie mieszkańców jest tu potrzebne, bo oni powinni być zadowoleni z tych nazw.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski