MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie mieszkanie? Nowe czy może z rynku wtórnego?

Jolanta Nabiałek
Gdy zależy nam na czasie, lepiej kupić gotowe lokum od dewelopera
Gdy zależy nam na czasie, lepiej kupić gotowe lokum od dewelopera wizualizacja archiwum
Transakcje. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Decyzję podejmujmy z rozwagą.

Pod względem wygody i bezpieczeństwa nowe mieszkania najczęściej mają przewagę nad używanymi. - Zarówno mieszkanie, jak i cały budynek oraz najbliższa infrastruktura są najczęściej nowe i zbudowane z myślą o potrzebach współczesnego człowieka - mówi ekspert Ryszard Banacki. - Windy czy garaże podziemne to na rynku pierwotnym standard. Często też nowe osiedle będzie strzeżone i monitorowane. Można też znaleźć coraz więcej ofert, w których zagwarantowana jest strefa Wi-Fi w holu wejściowym, wideofon i __telewizja satelitarna

Osoby, które oczekują jeszcze większego komfortu, kupując mieszkanie na rynku pierwotnym mogą poszukać budynków z systemem inteligentnego domu. Dzięki mieszkaniu w takim osiedlu, zapewnimy sobie udogodnienia, jak sterowanie oświetleniem i roletami oraz możliwość skomunikowania ze sobą urządzeń elektronicznych.

Cena mieszkania

W przypadku kosztów oba rynki ciężko jest porównywać. Inne ceny zaproponuje deweloper, który buduje standardowe osiedla, inne - inwestor, który wznosi apartamentowce. W przypadku rynku wtórnego cena mieszkania w bloku na obrzeżach Krakowa będzie się zdecydowanie różnić od ceny lokalu w przedwojennej kamienicy w Śródmieściu. - Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że rynek pierwotny jest tańszy od wtórnego, czy na odwrót. W przypadku tego pierwszego cena będzie wzrastać wraz z takimi parametrami jak: jakość projektu i wykonania, prestiż lokalizacji, moment zakupu czy dodatkowe korzyści w rodzaju systemu domu inteligentnego - ocenia Ryszard Banacki.

Na rynku pierwotnym najwięcej zapłacimy za własne ,,m” w centrum miasta i w jego pobliżu, wykończone pod klucz, na ogrodzonym i strzeżonym osiedlu oraz z dodatkowymi udogodnieniami.

Stare może być kosztowne

Na rynku wtórnym cena mieszkania uzależniona będzie np. od tego, czy lokum jest do generalnego remontu. Oczywiście wpływ na cenę nieruchomości ma również lokalizacja, a niekiedy i względy poza praktyczne - mieszkanie w przedwojennej kamienicy będzie droższe, mimo że nowy właściciel będzie musiał pogodzić się z wieloma niedogodnościami. Takimi jak np. brak windy czy surowe obostrzenia dotyczące przeprowadzenia remontu.

A co z możliwościami negocjacji ceny? Są one większe na rynku wtórnym, choć w przypadku mieszkań deweloperskich najczęściej niższą cenę możemy uzyskać, korzystając z promocji. Pamiętajmy także, że w przypadku zakupu mieszkania używanego najczęściej musimy do ceny nieruchomości doliczyć także koszt obsługi przez agencję nieruchomości oraz opłatę za czynności cywilnoprawne.

Jeżeli zależy nam na czasie, najlepiej kupić mieszkanie od dewelopera w budynku oddanym do użytkowania i wykończone pod klucz lub lokal na rynku wtórnym w dobrym stanie. W przypadku rynku wtórnego warto korzystać z usług agencji nieruchomości godnych zaufania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski