Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pomóc frankowiczom

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Kredyt we frankach miał ułatwić drogę do mieszkania. Dziś spędza sen z powiek wielu klientom banków
Kredyt we frankach miał ułatwić drogę do mieszkania. Dziś spędza sen z powiek wielu klientom banków Fot. archiwum
Finanse. Prezydenccy eksperci proponują kilka różnych rozwiązań dla zadłużonych.

Zwrot spreadów, przewalutowanie po kursie sprawiedliwym, usunięcie klauzul niedozwolonych i zwrot kredytowanego lokalu bankowi - to propozycje, jakie przedstawił zespół ekspertów, który pracował nad uzupełnieniem projektu ustawy o pomocy frankowiczom, który kilka miesięcy tem przedstawił prezydent Andrzej Duda.

Jeśli prezydencki projekt zostanie przyjęty przez Sejm, osoby spłacające kredyt we frankach szwajcarskich będą mogły wybrać jeden ze wskazanych w ustawie sposobów na wyjście z pułapki kredytowej albo kilka z nich. Skorzystanie z dobrodziejstw ustawy będzie dobrowolne. Na złożenie wniosku każdy miałby rok od wejścia w życie nowych przepisów i dwa lata na podjęcie ostatecznej decyzji. Banki zostaną zobowiązane do udzielenia szczegółowych informacji, na czym polegają i z jakimi konsekwencjami wiążą się poszczególne rozwiązania.

Zwrot spreadów

Zanim jeszcze pojawiły się pomysły przewalutowania kredytów frankowych, kredytobiorcy skarżyli się, że banki za dużo zarabiają na spreadach. Prezydencki projekt zakłada, że można by zażądać od banków zwrotu części rat naliczonych wskutek stosowania przez banki własnych kursów walut. Banki nie mogłyby tego odmówić.

Nie byłby to zwrot w gotówce. Kwotę wyliczoną z tytułu zwrotu spreadów odliczanoby od zadłużenia. Dzięki temu można by go obniżyć o kilka procent.

Według wcześniejszych szacunków, kiedy zastanawiano się, czy same banki nie oddałyby spreadów, byłoby to od 5 do 6 proc. ogólnego zadłużenia. Jako problem wskazywano zwrot spreadów tym, którzy mogli spłacać kredyt w walucie obcej.

4 kursy sprawiedliwe

Przewalutowanie po kursie sprawiedliwym znalazło się już w pierwszym projekcie prezydenta. Teraz jednak jest mowa o 4 kursach możliwych do zastosowania. I spłacający kredyt sam wybierałby ten, który mu najbardziej odpowiada.

I w tym przypadku zwrot nadpłaconych kwot na rzecz kredytobiorców powinien nastąpić w formie redukcji zadłużenia lub jego rozłożenia w czasie w terminach ustalonych pomiędzy kredytobiorcą a bankiem, który udzielił kredytu. A bank miałby obowiązek poinformowania o skutkach każdego z możliwych do wyboru kursów sprawiedliwych. Bo ich zastosowanie w praktyce nie jest proste dla przeciętnego obywatela.

Zwrot mieszkania

Możliwość zwrotu lokalu obciążonego kredytem też była w pierwszej wersji prezydenckiej ustawy. To rozwiązanie zakłada, że po oddaniu mieszkania bankowi następowałoby definitywne rozwiązanie problemu ze spłatą kredytu.

Eksperci prezydenta nie podali kosztów zastosowania proponowanych przez nich rozwiązań. Zapewniają jednak, że nie zapłaci za to ani budżet państwa, ani NBP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski