MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak odnieść sukces na rynku pracy?

Redakcja
Jednostki organizacyjne OHP w Małopolsce
Jednostki organizacyjne OHP w Małopolsce
Działalność Młodzieżowych Biur Pracy oraz ich filii opiera się głównie na pośrednictwie pracy stałej i krótkoterminowej dla młodzieży uczącej się i bezrobotnej. Pośrednictwo nastawione jest na pomoc poszukującym pracy w znalezieniu stałego, krótkoterminowego i sezonowego zatrudnienia zgodnego z ich przygotowaniem zawodowym, możliwościami i oczekiwaniami, jak również na zapewnieniu pomocy pracodawcom w doborze odpowiednich kandydatów na zgłoszone wolne miejsca pracy. Nauka najpopularniejszych zawodów

Jednostki organizacyjne OHP w Małopolsce

DORADZTWO. Od 1 stycznia 2007 roku realizowane jest również pośrednictwo pracy za granicą

Największą ilość pozyskanych ofert stanowiły oferty prac krótkoterminowych w okresie wakacji dla młodzieży pełnoletniej. Ofertami wiodącymi podczas wakacji, jak również w ciągu roku szkolnego były m.in.: praca w gastronomii jako kelner, barman, kucharz, hostessa, promotor, kasjer - sprzedawca, telemarketer, kierowca, kolporter gazet w miejscowościach nadmorskich i na Mazurach, kolporter ulotek, pracownik budowlany, a także magazynier. Organizowane są także wakacyjne Hufce Pracy a w ramach akcji “Zima-lato w mieście" oraz imprezy rekreacyjno: sportowe, zimowiska i zabawy integracyjne.

Centra Edukacji i Pracy Młodzieży organizują Targi i Giełdy Pracy, cieszące się dużą popularnością zarówno wśród młodzieży, jak i pracodawców. Spotkania takie mają na celu przybliżenie młodzieży charakteru pracy oraz zapoznanie z zasadami rozmowy kwalifikacyjnej, a przede wszystkim uzyskanie pracy.

Od 1 stycznia 2007 roku realizowane jest pośrednictwo pracy za granicą. Oferty pracy dotyczą krajów, z którymi Polska związana jest międzynarodowymi umowami bilateralnymi o przepływie pracowników (Niemcy, Francja, Szwajcaria, Belgia, Luksemburg i Hiszpania). Polscy obywatele w ramach tych umów mogą podejmować zatrudnienie w charakterze stażystów oraz krótkoterminową pracę sezonową. Wyjazdy stażowe traktowane są jako możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych i językowych. Natomiast praca sezonowa ma w swych założeniach ukazanie możliwości podjęcia legalnej pracy zarobkowej na warunkach porównywalnych do zatrudnienia obywateli w/w krajów.

W najbliższych latach planowane jest poszerzenie dostępu do usług pośrednictwa pracy poprzez tworzenie, w ramach projektu "OHP jako realizator usług rynku pracy", Punktów Pośrednictwa Pracy. Informacje o aktualnych ofertach pracy w kraju i za granicą można znaleźć na stronie internetowej www.mbp.ohp.pl.

Poradnictwo zawodowe

Usługi poradnictwa zawodowego w Ochotniczych Hufcach Pracy realizowane są przez sieć wyspecjalizowanych jednostek. Należą do nich: Kluby Pracy, Mobilne Centra Informacji Zawodowej i Młodzieżowe Centra Kariery. Kluby Pracy prowadzą zajęcia dla osób bezrobotnych, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz dla uczestników OHP. Celem ich działania jest umożliwienie nabycia umiejętności poszukiwania i uzyskiwania zatrudnienia.

W pracy z młodzieżą liderzy Klubów Pracy uczą praktycznych umiejętności niezbędnych do swobodnego poruszania się na rynku pracy oraz radzenia sobie z problemami frustracji i zniechęcenia w sytuacjach porażek. Starają się pomóc uczestnikom w odbudowie poczucia własnej wartości, a zatem rozwijają wśród młodych ludzi umiejętności zwiększające atrakcyjność kandydata dla potencjalnego pracodawcy. W ramach działalności klubów pracy organizowane są zajęcia aktywizacyjne, warsztaty aktywnego poszukiwania pracy oraz konsultacje indywidualne. Klienci KP mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do internetu w celu poszukiwania pracy oraz elektronicznych baz danych.

Popularne doradztwo w formie wyjazdowej

Mobilne Centra Informacji Zawodowej (MCIZ) to jednostki oferujące wysoką jakość doradztwa zawodowego i informacji zawodowej, głównie w formie wyjazdowej (ok. 70 proc. usług). Mobilność MCIZ jest osiągnięta dzięki wykorzystaniu odpowiednio oznakowanego samochodu, wyposażonego w pełny zestaw sprzętu metodycznego, którym doradcy zawodowi dojeżdżają do mniejszych miejscowości, położonych w dużej odległości od siedziby CEiPM. Każdy MCIZ posiada swoją stacjonarną lokalizację - bazę działającą niezależnie od wyjazdów doradców w teren. Formami pracy realizowanymi przez doradców zawodowych MCIZ są: grupowe spotkania informacji zawodowych, grupowe warsztaty, indywidualne informacje zawodowe i indywidualne porady zawodowe. Ich tematyka dotyczy między innymi takich zagadnień, jak: współczesny rynek pracy, planowanie kariery, metody i techniki poszukiwania pracy, wybór szkoły, charakterystyki zawodów i możliwości zatrudnienia w tych zawodach, zawody poszukiwane na obecnym rynku pracy, odkrywanie własnych umiejętności, plan działania, dokumenty aplikacyjne, umiejętności interpersonalne, określenie predyspozycji zawodowych. W 2007 r. doradcy zawodowi MCIZ zostali również przeszkoleni i uzyskali uprawnienia do stosowania Kwestionariusza Zainteresowań Zawodowych, nowoczesnego narzędzia identyfikacji potencjału klienta. MCIZ aktywnie uczestniczą w realizacji programów edukacyjno-wychowawczych OHP oraz projektów realizowanych w ramach programów i inicjatyw programowych Unii Europejskiej.

Młodzieżowe Centra Kariery (MCK) są nową formą działalności Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP. Zajmują się przygotowywaniem młodzieży do wejścia na rynek pracy, wyrabianiem w niej nawyku samokształcenia i kształcenia ustawicznego oraz przybliżaniem młodzieży procesu samozatrudnienia poprzez nauczenie podstawowych zasad ekonomii i funkcjonowania biznesu. Istotnym aspektem w działalności MCK jest moduł przedsiębiorczość, w ramach którego doradca zawodowy pracuje nad kształtowaniem postaw przedsiębiorczych młodych ludzi wspomagając organizacyjnie i doradczo koncepcje samozatrudnienia klientów. Formami pracy realizowanymi przez doradców zawodowych MCK są: grupowe spotkania informacji zawodowej, grupowe warsztaty, indywidualne informacje zawodowe i indywidualne porady zawodowe. Działalność MCK realizowana jest przede wszystkim w formie stacjonarnej.

Szkolenia i programy

Ośrodki Szkolenia Zawodowego realizują zadania z zakresu działalności kursowej i szkoleniowej skierowanej w szczególności do absolwentów i uczestników OHP, młodzieży pragnącej uzyskać dodatkowe kwalifikacje lub uprawnienia zawodowe, zgłaszającej się do CEiPM. Szkolenia zawodowe prowadzone są w systemie komercyjnym dla uczestników z wolnego naboru przy jednoczesnym pozyskiwaniu funduszy i środków bezgotówkowych. (DD)

Działania z zakresu rynku pracy realizują Centra Edukacji i Pracy Młodzieży w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie, w których strukturze funkcjonują następujące jednostki organizacyjne:

* 3 Młodzieżowe Biura Pracy (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz)

* 10 Filii Młodzieżowych Biur Pracy (Krzeszowice, Niepołomice, Myślenice, Trzebinia, Klucze, Bochnia, Brzesko, Żabno, Jabłonka, Skomielna Biała)

* 15 Klubów Pracy (Kraków, Klucze, Trzebinia, Krzeszowice, Andrychów, Kęty, Oświęcim, Tarnów, Bochnia, Brzesko, Żabno, Nowy Sącz, Jabłonka, Skomielna Biała i Gorlice)

* 3 Mobilne Centra Informacji Zawodowej (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz)

* 6 Młodzieżowych Centrów Kariery (Niepołomice, Myślenice, Miechów, Brzesko oraz Trzebinia - utworzone 1.10.2009r. i Mszana Dolna - utworzone 1.12.2009r., w ramach projektu "OHP jako realizator usług rynku pracy")

* Punkt Pośrednictwa Pracy w Proszowicach - powołany 1.10.2009r. w ramach projektu "OHP jako realizator usług rynku pracy"

* 3 Ośrodki Szkolenia Zawodowego (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski