MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak nie ma bólu, nie ma zabawy [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
W Bunkrze Sztuki możecie zostać ukarani za puszczenie bramki, zagrać we flippera, w którym kula krąży na wysokości Waszych oczu albo nawiązać intymny kontakt w faceboxie.
W Bunkrze Sztuki możecie zostać ukarani za puszczenie bramki, zagrać we flippera, w którym kula krąży na wysokości Waszych oczu albo nawiązać intymny kontakt w faceboxie. FOT. ANDRZEJ BANAŚ
Wystawa. W Bunkrze Sztuki wchodzimy (dosłownie!) w świat gier komputerowych. Wspaniała rozrywka dla młodych i trochę starszych.

Gra komputerowa karząca za popełnione błędy prawdziwym bólem, kule poruszane śpiewem, flipper ze stalowymi pociskami na wysokości oczu grającego, facebox, czyli najmniejsza sieć społecznościowa świata – to tylko niektóre z rozrywek, jakie czekają na Was w Bunkrze Sztuki (pl. Szczepański 3a) w Krakowie na wystawie „No pain, no game” („Bez bólu nie ma zabawy”). Wernisaż już w najbliższy czwartek o godz. 18.

Wszystkie instalacje, które na Was czekają, przygotowane zostały przez duet //////////fur////. Tworzą go Volker Morawe i Tilman Reiff, para krytyków sztuki, artystów tworzących instalacje i projekty gier. Ich prace pokazywano już m.in. w MOCA w Szanghaju, na targach sztuki Art Cologne w Kolonii, w Yerba Center for the Arts w San Francisco, nowojorskim MOMA. Teraz przyszedł czas na Kraków.

Tytuł tej wystawy to słowa jednego z dziennikarzy, który podczas pokazu prasowego zagrał w „PainStation”. To pojedynek dwóch graczy podobny do Ponga, czyli komputerowej wersji tenisa stołowego. Problem w tym, że po puszczeniu piłeczki automat parzy, razi przegranego prądem, „bije po łapach”. W tym wypadku slogan towarzyszący temu pokazowi – „najbardziej bolesna wystawa świata” – chyba nie powinien dziwić. Warto dodać zresztą, że wspomnianą grę „PainStation” też spotkacie na wystawie.

– Ale to jedyna gra, którą tak „bardzo” poczujecie – mówi Volker Morawe. – Bardziej chodzi o to, by się przełamać, wejść do gry, włączyć się. To rozrywka, w której odnajdą się zarówno młodsi, jak i starsi, dzieci i ich rodzice – dodaje.

Wystawa stawia na inter- aktywność. Wszystkie projekty zmuszają widzów do zabawy, uczestnictwa. Można głosem sterować labiryntem, w którym porusza się kula, można śpiewem prowadzić migające piłki.

Można pobiegać wokół planszy, na której poruszają się węże pożerające migoczące punkty. Można zagrać w inwestowanie na światowych rynkach. Można nawet posłuchać przemówień znanych osób, wygłaszanych przez drewnianą lalkę. Tu Colin Powell, były sekretarz stanu USA, tłumaczy się z inwazji na Irak, a Steve Jobs opowiada o sukcesie na rynku komputerowym.

Wystawa przy całej swojej rozrywkowej warstwie porusza ciekawy problem bariery, jaką w grach komputerowych stanowi ekran monitora.

To pokaz będący pytaniem o obecność bólu i przemocy we współczesnych grach. Siedząc bezpiecznie przed komputerem, nic nie odczuwamy, nic nie ryzykujemy. – Konieczność wejścia w świat gry stawia nas przed możliwością uświadomienia sobie ryzyka, jakie pociąga za sobą uczestnictwo – twierdzi Tilman Reiff.

Warto zajrzeć na wernisaż, gdzie na zwiedzających czekał będzie m.in. interaktywny ca-tering pod hasłem „Jedzenie jest zabawą”. Jak zapowiada jego twórczyni, artystka zajmująca się designem jedzenia, Lina Meyer, będzie to rodzaj „rajskiego ogrodu, w którym wszystko będzie do zjedzenia”. Z sufitu, z podłogi, a nawet ze ścian będą wyrastały „przedmioty do spożycia”.

– Zajmując się designem jedzenia, chcę zwracać uwagę nie tyle na sposób podania posiłku, ile na otoczenie, kontekst jedzenia – mówi Lina Meyer. – Chciałabym zwracać uwagę na gesty, które wykonujemy, ale i sprawić, że spożywanie dania będzie przyjemnością, przygodą, zabawą, spotkaniem z innymi ludźmi, czyli budowaniem więzi społecznej – dodaje artystka.

A na koniec dnia – koncert „Małych Instrumentów”.

Wystawa organizowana jest w ramach realizowanego przez krakowski Goethe-Institut projektu „Spieltrieb! – Instynkt gry!”.W programie zaplanowano jeszcze na początku października festiwal gier w przestrzeni miejskiej Playpublik i Noc Gier w listopadzie.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski