MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak Janusz Kaczmarek biznespark sprostował

Zbigniew Bartuś
Ryszard Świech jest poszukiwany jako członek grupy przest ępczej
Ryszard Świech jest poszukiwany jako członek grupy przest ępczej Małopolska policja
Prawo. Były prokurator krajowy pisze, że w sprawie KBP nie ma aktu oskarżenia. A jest...

Do redakcji wpłynął - podpisany przez dr. Janusza Kaczmarka, adwokata, za rządów PiS prokuratora krajowego, a potem ministra spraw wewnętrznych i administracji - "Wniosek o sprostowanie" tekstu "Miliony zagarnięte z biznesparku" ("DP" z 5 czerwca 2015 r.).

Miliony zagarnięte z biznesparku >>

W tekście napisaliśmy m.in., że: "Akt oskarżenia w głośnej aferze spółki Kraków Business Park w Zabierzowie trafi do sądu w połowie czerwca. Po siedmiu latach śledztwa" oraz że: "Wedle prokuratury na czele kilkunastoosobowej grupy przestępczej stać miał Adam Świech, jeden z założycieli, a potem główny udziałowiec i prezes spółki-matki KBP".

We "Wniosku o sprostowanie" dr Kaczmarek, jako pełnomocnik Adama Świecha, wylicza "nieprawdziwe informacje" w naszej publikacji. W dwóch pierwszych punktach stwierdza, że nieprawdą jest, iż "doszło do zagarnięcia milionów" oraz iż "prezes KBP przez lata okradał swych wspólników, amerykańskich polonusów". Argumentuje, że "do dnia dzisiejszego nie zapadł żaden wyrok uzasadniający takie twierdzenie, ani też do dziś nie wpłynął do sądu żaden akt oskarżenia".

Ciekawie, a może nawet zabawnie, się składa, że 22 czerwca 2015, czyli dwa dni przed powstaniem "Wniosku o sprostowanie" (z datą 24 czerwca), na stronie internetowej krakowskiej Prokuratury Okręgowej ukazał się komunikat o skierowaniu w tej sprawie obszernego aktu oskarżenia. W pełni potwierdza on informacje zawarte w naszym artykule - a nawet mocno je rozszerza.

14 oskarżonych
Komunikat prokuratury zaczyna się tak: "14 osób zostało oskarżonych przez Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Krakowie w sprawie KBP. Oskarżeni brali udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w okresie od 1 maja 1998 roku do 8 marca 2013 roku w Krakowie, Zabierzowie, Brzeziu i innych miejscowościach w Polsce, oraz w miejscowościach stanu Illinois w USA, w Nikozji na terenie Republiki Cypru oraz w Zurychu na terenie Szwajcarii, o charakterze międzynarodowym mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, dokumentom i obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw skarbowych, którą kierował Adam Ś.

W głównej części śledztwo dotyczyło przestępstw o charakterze gospodarczym, popełnianych na szkodę spółek z grupy kapitałowej Kraków Biznes Park (KBP) oraz przestępstw skarbowych. Szkoda w mieniu spółek KBP wynosi 90 mln zł, szkoda uszczupleń podatkowych co najmniej 22 mln zł, wartość wytransferowanych środków poza granice Polski to ok. 3,5 mln USD i 75 tys. euro. Kwota środków płatniczych, co do których podjęte zostały działania zmierzające do utrudnienia stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia, to ok. 45 mln zł".

W sześciu pozostałych punktach "Sprostowania" mec. Kaczmarek zapewnia m.in., iż nieprawdą jest, jakoby "dwa lata temu sąd federalny w Illinois uznał Adama Świecha, jego brata i związane z nimi osoby za winne przekrętów i zasądził 413 mln dol. odszkodowania na rzecz wspólników".

Pod nieuczciwym wpływem
Adwokat twierdzi, że "postępowanie przed sądem w Illinois dotyczyło sprzeciwu w sprzedaży kompleksu biurowego KBP". Podkreśla też, że pożyczki udzielone KBP przez Adama Świecha nie były - jak napisaliśmy -rzekome, tylko prawdziwe, czego dowodzą zapisy w księgach spółek, kopie przelewów oraz sprawozdania finansowe. Przekonuje ponadto, iż nie ma żadnych dowodów na to, że nagły wysyp - opiewających na miliony złotych - weksli, zabezpieczających spłatę wspomnianych pożyczek, jest kolejną próbą przekrętu.

Nie zamierzamy polemizować z wiarą eksministra w zapewnienia jego obecnego mocodawcy, który w świetle prawa pozostaje niewinny. Nadmienimy tylko, że z aktu oskarżenia jasno wynika, iż źródłem pożyczek udzielanych spółkom KBP przez Adama Świecha były pieniądze pozyskane w wyniku przestępstwa i wyprowadzone wcześniej z holdingu KBP.

"Kwoty wynikające z tych pożyczek zostały przez Adama Ś. przetransponowane na weksle i sprzedane dalszym spółkom zależnym od członków jego rodziny. Spółki te obecnie występują na drogę sądową o zasądzenie kwot wynikających z weksli oraz zgłosiły swoje roszczenia do postępowania upadłościowego spółki matki KBP. Syndyk odmówił w znacznej części uwzględnienia tych wierzytelności. W sprawie posłużenia się wekslami prowadzone jest odrębne postępowanie" - pisze prokurator.

Każdy Czytelnik sam może sobie wyrobić zdanie na ten temat, sięgając po komunikat prokuratury (pod adresem www.krakow.po.gov.pl w zakładce "Serwis rzecznika").

Obok publikujemy również fragmenty dwóch innych dokumentów - wyroku sędzi Elaine Bucklo z USA (z 31 maja 2013), który ukazuje, że - wbrew twierdzeniom mec. Kaczmarka - postępowanie przed sądem federalnym w Illinois toczyło się w oparciu o przepisy RICO, czyli "przeciwko organizacji skorumpowanej lub pozostającej pod nieuczciwym wpływem" (wyrok ten został już częściowo uznany w Polsce).

Mamy też kopię niedawnego wpisu do KRS, w którym jako prezes spółki figuruje Alicja Gostek (bez Świech), co uprawniało do delikatnego pytania, czy jest ona nadal żoną Adama Świecha. Mecenas zapewnia, że jest.

Publikujemy także aktualny obraz ze strony internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie - wynika z niego jednoznacznie, że brat głównego podejrzanego Ryszard Świech jest poszukiwany w związku z art. 258 kodeksu karnego (udział w zorganizowanej grupie przestępczej). Mec. Kaczmarek prostuje, że za Ryszardem Świechem nie został (jak napisałem) rozesłany europejski nakaz aresztowania. Najmocniej przepraszam za ten błąd! Za Ryszardem Świechem został rozesłany jedynie banalny list gończy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski