Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dopisać się do rejestru wyborców w Krakowie? Musisz dopełnić kilku niezbędnych formalności. Najczęściej zadawane pytania przed wyborami

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
W niedzielę, 15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Łącznie od 1 września do 1 października w Krakowie zostało wydanych ponad 23 tys. wniosków o zmianę miejsca głosowania. Z kolei o ujęcie w stałym obwodzie głosowania pobrało łącznie ponad 1,8 tys. osób. Przeszło 3 tys. osób pobrało wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Jakich formalności trzeba dopełnić, by zagłosować w innym miejscu niż jesteśmy zameldowani i do kiedy najpóźniej powinniśmy to zrobić? Zamieszczamy również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z wyborami parlamentarnymi.

Udział w głosowaniu może wziąć obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, który:

  • w dniu wyborów kończy 18 lat
  • nie jest pozbawiony praw wyborczych orzeczeniem sądu
  • nie jest ubezwłasnowolniony
  • nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Głosować w Krakowie może wyborca ujęty w spisie wyborców, sporządzanym dla stałego obwodu głosowania:

  • zameldowany na pobyt stały na terenie Krakowa
  • stale zamieszkujący na terenie Krakowa, na własny wniosek ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania
  • nigdzie niezamieszkały, stale przebywający na terenie Krakowa, ujęty na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania na obszarze Krakowa.

Wniosek o zmianę miejsca głosowania

Wyborca czasowo przebywający w Krakowie w dniu wyborów, może wziąć udział w głosowaniu w Krakowie jeżeli złoży wniosek o zmianę miejsca głosowania.

Wniosek należy złożyć do 12 października do urzędu gminy właściwego dla wybranego stałego obwodu głosowania na obszarze gminy, w której wyborca przebywać będzie w dniu wyborów, na piśmie z własnoręcznym podpisem, elektronicznie z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl.

Wnioski o zmianę miejsca głosowania przyjmowane będą od godz. 7.40 do 15.30, przez Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa:

  • dla mieszkańców dzielnic I—VII: al. Powstania Warszawskiego 10
  • dla mieszkańców dzielnic VIII—XIII: ul. Wielicka 28a
  • dla mieszkańców dzielnic XIV—XVIII: os. Zgody 2

Ponad 23 tys. złożonych wniosków w Krakowie

Łącznie, w okresie od 1 września do 1 października wydanych zostało 23 193 wniosków o zmianę miejsca głosowania. 22 593 wnioski złożone zostały przez platformę ePUAP. Wnioski o ujęcie w stałym obwodzie głosowania pobrało łącznie 1870 osób, elektronicznie złożonych zostało 1736 wniosków. 3287 osób pobrało wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania

Wyborca zameldowany na pobyt stały w Krakowie, który zamierza głosować poza miejscem stałego zamieszkania, może złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Podobnie wyborca, który w dniu wyborów chce głosować na terenie Krakowa, a nie jest na jego terenie zameldowany na pobyt stały oraz nie dopisał się do spisu wyborców, powinien do dowolnie wybranego urzędu gminy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów.

Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnej komisji obwodowej na terenie kraju, za granicą lub na polskim statku morskim – wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania należy złożyć do 12 października.

Zaświadczenia o prawie do głosowania wydawane są od godz. 7.40 do 15.30 przez Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa:

  • dla mieszkańców dzielnic I—VII: al. Powstania Warszawskiego 10
  • dla mieszkańców dzielnic VIII—XIII: ul. Wielicka 28a
  • dla mieszkańców dzielnic XIV—XVIII: os. Zgody 2

Na stronie internetowej mObywatel dostępna jest usługa sprawdzenia swoich danych w Centralnym Rejestrze Wyborców. Dodatkowo wyświetla się tam informacja o obwodzie głosowania (numer obwodu, adres komisji), w którym spisie wyborców jest się ujętym w wyborach 15 października 2023 r.

Praca w Obwodowych Komisjach Wyborczych

Kandydatów do obwodowych komisji wyborczych w Krakowie należało zgłaszać do komitetów wyborczych do 15 września. W przypadku zgłoszenia zbyt małej liczby osób przez komitety wyborcze, Komisarz Wyborczy dokonuje uzupełnienia składu komisji spośród zgłoszeń dokonanych indywidualnie przez kandydatów.

Do 2 października były przyjmowane zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat lub w dniu głosowania podlegać będą obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.

Do 6 października odbędzie się składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

W Krakowie mamy 454 komisje wyborcze, w tym 411 w stałych obwodach głosowania i 43 w obwodach odrębnych (szpitale, dps-y, zakłady karne itp.) Do komisji zgłosiło się 5853 kandydatów (3692 kandydatów zgłoszonych przez 25 komitetów wyborczych oraz 2161 zgłoszonych indywidualnie). W skład komisji powołano 4145 osób.

Wyborcy z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami i starsze, mające trudności w poruszaniu się, będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

Zapisy będą przyjmowane przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami od 9 do 13 października w godzinach 8.00–15.00 oraz w dniu wyborów 15 października w godzinach 7.00–21.00 pod numerami tel. 12 616 50 76 oraz 12 616 50 26.

Najczęściej zadawane pytania przed wyborami

Jak można sprawdzić, do którego spisu wyborców jesteśmy zapisani?

Można to zrobić samodzielnie – w najnowszej wersji aplikacji mObywatel jest możliwość podejrzenia w którym spisie wyborców jesteśmy ujęci. Taka usługa dostępna jest także na stronie gov.pl – po zalogowaniu się np. profilem zaufanym. Do piątego dnia przed wyborami można złożyć także wniosek w tej sprawie w urzędzie gminy – dostaniemy wówczas informację, czy zostaliśmy ujęci w spisie wyborców.

Co zrobić w sytuacji, kiedy wiemy, że w dniu wyborów będziemy poza stałym miejscem zamieszkania?

W takim przypadku mamy dwie możliwości. Jeśli wiemy, gdzie będziemy przebywać w dniu głosowania, możemy złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania (dawne dopisanie do spisu wyborców). Taki wniosek składamy albo online – na stronie gov.pl, albo w urzędzie gminy, na terenie której będziemy w dniu głosowania. We wniosku podajemy adres naszego pobytu w dniu głosowania i będziemy ujęci w spisie wyborców komisji wyborczej właściwej dla tego adresu.

Jeśli nie mamy sprecyzowanych planów, istnieje możliwość pobrania zaświadczenia o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie od tych wyborów można pobrać w urzędzie dowolnej gminy. Z zaświadczeniem można głosować w dowolnej komisji wyborczej.

Obie te możliwości dostępne są dla wyborców do 12 października, czyli do czwartku przed wyborami.

Gdzie zgłosić się po zaświadczenie o prawie do głosowania?

Zaświadczenie można pobrać w urzędzie dowolnej gminy. W Krakowie mamy trzy takie punkty – Aleja Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielicka 28A, os. Zgody 2.

Co jeśli przeprowadziliśmy się i nie mamy meldunku stałego w nowym miejscu?

Najprościej – zameldować się na pobyt stały. Pamiętajmy, że obowiązek meldunkowy cały czas istnieje i nie został zniesiony. Zameldowanie na pobyt stały daje nam tę korzyść, że będziemy ujęci w spisie wyborców pod nowym adresem także w kolejnych wyborach.

Jeśli z jakichś przyczyn nie możemy się zameldować, możemy złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Jednak w tym przypadku wójt/burmistrz/prezydent miasta wydaje decyzję w tej sprawie, a przed jej wydaniem musi zweryfikować, czy osoba składająca wniosek rzeczywiście mieszka pod wskazywanym adresem. Taki wniosek należy złożyć również odpowiednio wcześnie, ponieważ urząd ma 5 dni na jego rozpatrzenie. Zbyt późne złożenie tego wniosku może spowodować, że zostanie on rozpatrzony już po wyborach.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski