MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Innego wyjścia nie ma

Redakcja
Istotą reformy emerytalnej jest umożliwienie wypłacania świadczenia, które wystarczy na przeżycie. Musimy sobie uświadomić, że proponowana przez nas zmiana w systemie emerytalnym jest małym krokiem, lecz musimy go wykonać. Innego wyjścia nie ma - przyznał w Sejmie Donald Tusk. I to jest istota sprawy.

Włodzimierz Knap: EDYTORIAL

Innego wyjścia nie ma. Bo musimy liczyć się z faktami i prognozami zrobionymi przez ekspertów. Pokazują one np., że liczba Polaków w wieku produkcyjnym spadnie z obecnych 26 milionów do 21 milionów w 2040 roku. To spowoduje, że w przyszłości będzie brakowało rąk do pracy. Jeśli wiek emerytalny nie zostanie zmieniony, za 28 lat na jednego emeryta będzie przypadało 1,6 pracującego.

Obecnie ten stosunek wynosi 3,8 do 1, a w 1950 roku na jednego emeryta pracowało 8 Polaków.

Szacuje się, że w 2060 roku będzie mieszkało w Polsce 11,3 mln osób w wieku powyżej 65. roku życia. Dziś jest ich 5,2 mln. Liczba zaś osób w wieku powyżej 80 lat wzrośnie z obecnych 1,3 mln aż do 4,1 mln (2060 r.) - i to przy zdecydowanie mniejszej liczbie ludności.

Postępujące procesy starzenia się społeczeństwa są niejedynym, ale wystarczającym powodem, by już teraz podjąć stosowne działania.

Jednocześnie musimy się martwić, czy rząd podejmuje takie działania. Można wątpić, bo sam szef rządu przyznaje, że robi zaledwie krok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski