MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Informator dla pielgrzymów

Redakcja

Komunikacja miejska

■ W dniach 1–3 maja kursował będzie tzw. tramwaj papieski, który obsługiwały będą składy linii nr 8 – przejazd tym tramwajem jest bezpłatny – przystanki od placu Inwalidów do Łagiewnik będą specjalnie oznaczone.

Parkingi

Parking dla samochodów osobowych będzie zlokalizowany przy ulicy Zakopiańskiej – parking hipermarketu Carrefour.

Parking dla niepełnosprawnych – fioletowy: na ulicy Motarskiego (obok Sanktuarium Bożego Miłosierdzia) oraz na odcinku drogi pomiędzy ulicą Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i ulicy Herberta.

Parkingi dla autokarów:

żółty – przy ulicy Witosa (od ulicy Wielickiej ulicą Nowosądecką lub ulicą Sławka).

zielony – przy ulicy Turowicza (dojazd przez południowe obejście autostradowe – zjazd "Łagiewniki”, ulicą Herberta).

czerwony – teren Centrum Handlowego "Zakopianka” (dojazd od strony skrzyżowania ulicą Zakopiańską i ulicą Zbrojarzy).

Organizatorzy proszą o przybywanie w miarę możliwości środkami komunikacji zbiorowej.

Grupy pielgrzymów przybywające autokarami otrzymają kolorowy identyfikator umożliwiający odnalezienie autokaru i uzyskanie pomocy służb porządkowych w razie zgubienia.

Prośba o włożenie za przednią szybę białej kartki formatu A4 – dzięki temu odpowiednie służby będą mogły kierować pielgrzymów w odpowiednie rejony parkingów z wolnymi miejscami.

Ograniczenia w ruchu

■ Od 30 kwietnia na całej długości ulicy Siostry Faustyny obowiązuje bezwzględny zakaz zatrzymywania się. W niedzielę, 1 maja od godziny 6.30 ulica całkowicie zamknięta (w przypadku dużego natężenia ruchu policja może zamknąć przejazd już dnia poprzedniego).

■ Całkowity zakaz zatrzymywania się pojazdów od północy 1 maja na ulicach: Fredry, Milana, Kołodziejskiej, Połomskiego, Suchej i Turowicza – samochody pozostawione będą odholowywane na parking strzeżony.

Zdrowie

■ Na terenie sanktuarium znajdować się będzie 5 punktów pomocy medycznej: przy wejściu do klasztoru, przy wejściu do Domu Duszpasterskiego, przed wejściem do bazyliki, w pobliżu ołtarza polowego oraz przy drodze prowadzącej do parkingów.

■ W terenie służbę medyczną będą pełnić piesze patrole Maltańskiej Służby Medycznej oraz karetki Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

■ W sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia organizatorzy proszą o szybką reakcję, zachowanie spokoju i powiadomienie odpowiednich służb medycznych.

■ Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny pamiętać o zabraniu wszystkich niezbędnych leków.

■ Dobrze by osoby uczulone na jakieś leki miały przy sobie karteczkę z nazwą takiego preparatu i odpowiednią informacją.

■ Osoby przyjeżdżające na własną rękę i samotnie powinny mieć karteczkę z numerem kontaktowym do rodzinny lub osoby, którą należy powiadomić w przypadku choroby lub zdarzeń losowych.

■ Osoby słabsze mogą zabrać ze sobą składane krzesełko czy karimatę jednak ze względu na ograniczony teren organizatorzy proszą, by pielgrzymi starali się zajmować jak najmniej miejsca.

Strój

■ Pielgrzymi przybywający na teren Sanktuarium Bożego Miłosierdzia powinni pamiętać o odpowiednim stroju. Mimo że prognozy pogody przewidują wysokie temperatury, strój powinien wyrażać szacunek i być zgodny z charakterem uroczystości.

■ Ze względu na długie przebywanie na otwartej przestrzeni niezbędne jest zabranie ze sobą nakrycia głowy, by uniknąć porażenia słonecznego.

■ Przydatny może być również parasol, który uchroni przed słońcem i ewentualnym deszczem w przypadku nagłego załamania pogody.

■ Profilaktycznie warto zabrać płaszcz przeciwdeszczowy lub kurtkę

Bezpieczeństwo

■ Ze względu na dużą liczbę wiernych służby porządkowe proszą o niewnoszenie na teren sanktuarium ostrych przedmiotów, m.in. noży, scyzoryków turystycznych itp.

■ Organizatorzy proszą o niewnoszenie napojów w szklanych opakowaniach.

■ Służby porządkowe proszą o ograniczenie ilości bagażu wnoszonego na teren sanktuarium – duże torby lub podejrzane pakunki mogą być poddawane kontroli.

■ Wszelkie podejrzane zachowania należy niezwłocznie zgłaszać patrolom pieszym policji oraz Straży Miejskiej.

■ Bezpieczeństwa podróżnych na stacji kolejowej Łagiewniki będą strzegli funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, których również można prosić o interwencję

■ Organizatorzy proszą o pilnowanie sprzętu audio–wideo – kamery i aparaty fotograficzne najczęściej padają łupem złodziei.

■ Wystarczy zabrać jeden dokument tożsamości – najlepiej dowód osobisty; pozostałe dokumenty takie, jak paszport czy prawo jazdy (jeśli ktoś przyjeżdża komunikacją zbiorową) najlepiej zostawić w domu.

■ Nie pozostawiać w samochodzie żadnych cennych przedmiotów.

■ Policja apeluje, by nie zabierać ze sobą dużej ilości pieniędzy, gdyż na terenie zgromadzenia mogą pojawić się kieszonkowcy.

■ Punkty informacyjne będą znajdować się przy wszystkich wejściach na teren sanktuarium.

Dzieci

■ Rodzice nie powinni pozostawiać dzieci bez opieki, gdyż w tłumie łatwo mogą się zgubić.

■ Rodzice powinni zaopatrzyć dziecko w karteczkę z imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu komórkowego któregoś z opiekunów – ułatwi to szybsze odnalezienie służbom porządkowym sektora, w którym znajdują się rodzice.

■ Uwrażliwić dzieci, by nie oddalały się od rodziców oraz w sytuacji kryzysowej kierowały się niezwłocznie do funkcjonariuszy służb mundurowych.

■ Punkt osób zaginionych znajdować się będzie w budynku Domu Duszpasterskiego przy wejściu oznaczonym numerem dwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski