MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Indianie z Północy", czyli Awarowie i ich związek z kopcem Kraka

(AG)
Archeolodzy odkryli w kopcu Kraka awarską spinkę
Archeolodzy odkryli w kopcu Kraka awarską spinkę fot. Adam Wojnar
Legendy Krakowa, Nie każdy mieszkaniec Krakowa wie, że w VII wieku Małopolska i Kraków znajdowały się w rękach Awarów. O fakcie tym przypomina właśnie Bonarka City Center, która przez całe wakacje pozwalała nam na nowo odkrywać historię oraz legendy Krakowa i okolic.

Awarowie byli azjatyckim ludem, który podporządkował sobie tereny leżące na północ od Karpat, w tym ziemie należące do plemion Wiślan i Lędzian. Charakterystyczną cechą wyglądu zewnętrznego Awarów był niespotykany wśród innych ludów europejskich zwyczaj wiązania włosów w dwa warkocze.

O ich religii trochę informacji podaje Paweł Diakon w Historii Longobardów. Najprawdopodobniej był to szamanizm, ponieważ Awarowie mieli w zwyczaju składanym do grobu zmarłym ucinać głowy i krępować kończyny, co może świadczyć o wierze w wampiryzm.

Jak przekonuje Andrzej Zieliński, autor książki ,,Polskie legendy, czyli jak to mogło być naprawdę", panowanie Awarów było bardzo uciążliwe dla mieszkańców Krakowa. Przede wszystkim musieli oni brać udział w wojnach toczonych przez swoich panów. W czasie pokoju musieli płacić daniny, oddawać Awarom swoje kobiety, byli też masowo sprzedawani w niewolę.

W podobny sposób rządy na Wawelu sprawował namiestnik awarski. Z czasem musiał być postrzegany przez miejscowych jako "potwór", który "pożerał" dobytek i ludzi.

Wraz z upływem czasu człowieka zastąpił więc gad, czyli smok. Czy tak właśnie było w przypadku Krakowa i smoka wawelskiego? Zieliński zapewnia, że wiele na to wskazuje. Jest w tej całej historii jeszcze jedna zastanawiająca sprawa. Mianowicie, jest to kopiec Kraka w pobliżu Wawelu. W okresie międzywojennym archeolodzy odkryli w nim awarskie ozdoby: brązową ozdobę uprzęży końskiej używanej przez Awarów.

Jak podają źródła historyczne, Awarowie z czasem wtopili się w zamieszkującą te tereny ludność słowiańską, a później madziarską, a ostatnie wzmianki o Awarach odnotowano w 822 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski