Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hit hitów: Symfonia pieśni żałosnych

AGNIESZKA MALATYŃSKA-STANKIEWICZ
Henryk Mikołaj Górecki międzynarodową sławę zawdzięczał III Symfonii "Symfonii pieśni żałosnych", którą napisał w 1976 roku. I choć już rok później kompozycja ta została po raz pierwszy pokazana w Royan, na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Współczesnej, popularność przyniosła twórcy dopiero w latach 90. za sprawą nagrania w wykonaniu amerykańskiej śpiewaczki Dawn Upshaw i zespołu London Sinfonietta pod batutą Davida Zinmana.

Piątek, 9 listopada, godz. 19.30, sobota, 10 listopada, godz. 18, Filharmonia

Wówczas angielskie radio Classic FM bez przerwy puszczało Góreckiego; sprzedano ponad milion płyt. Zainteresowanie polskim twórcą było tak wielkie, że zaczęły powstawać monografie prezentujące życie i twórczość tego artysty, a III Symfonia, jako hit hitów przeszła przez wszystkie orkiestry, wzbudzając zachwyt publiczności.

Dziś trudno sobie wyobrazić repertuary instytucji muzycznych bez tego utworu. Inspiracją dla kompozytora do napisania III Symfonii stał się napis wyryty na ścianie w celi przez Helenę Błażusiak, która została 5 września 1944 r. aresztowana przez gestapo i uwięziona w zakopiańskim więzieniu. Napis brzmiał: "Mamo, nie płacz, nie. Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie. Zdrowaś Mario".

Kompozytor zdecydował się napisać "Symfonię pieśni żałosnych" na sopran i orkiestrę, przy czym w każdej części utworu wykorzystany został inny polski tekst. I tak w I części odnajdujemy XV-wieczny lament maryjny, w II wiadomość wyrytą na ścianie celi przez Helenę Błażusiak, w III zaś śląską piosenkę ludową o matce szukającej syna, który poległ w powstaniach śląskich. Zaciekawia fakt, że I i III część utworu została napisana z perspektywy matki, która straciła dziecko, zaś środkowa z perspektywy dziecka będącego w obliczu śmierci, lecz pocieszającego matkę. Niezwykła okazała się muzyka tej symfonii; potrafiła poruszyć tak wielu słuchaczy.

Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi rosyjski dyrygent Vladimir Ponkin, laureat (jako pierwszy rosyjski dyrygent) prestiżowej nagrody w Konkursie Rupert Foundation International Competition. W partii solowej usłyszymy sopranistkę Iwonę Sochę.

Prezentację III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego poprzedzi prezentacja dwóch utworów. Zabrzmi "Pytanie bez odpowiedzi" Charlesa Ivesa, utwór amerykańskiego kompozytora żyjącego w latach 1874-1954, którego twórczość wykonywać zaczęto w Europie dopiero w latach 70. A wszystko dlatego, że muzyka tego twórcy, będącego na co dzień agentem ubezpieczeniowym, była uważana za zbyt awangardowa. Jego ćwierć tony, atonalność, skomplikowane rytmy i ogromne składy wykonawcze były zbyt dużym utrudnieniem dla konserwatywnej Europy. W programie wieczoru znajdzie się "Koncert na obój i orkiestrę" współczesnego amerykańskiego kompozytora Elliotta Cartera. Solistą będzie jeden z najciekawszych oboistów Czech Vilém Veverka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski