MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Halny” odszedł na wieczną wartę

(SUB)
Ppłk Kazimierz Kemmer
Ppłk Kazimierz Kemmer FOT. ANNA KACZMARZ
Wspomnienie. Nie żyje podpułkownik Kazimierz Kemmer ps. „Kruk”, „Halny”, wieloletni prezes Fundacji Muzeum Historii Armii Krajowej i wiceprzewodniczący Rady Muzeum AK w Krakowie. Zmarł w poniedziałek w wieku 91 lat.

„Halny” urodził się 21 czerwca 1923 r. w Zamku koło Lwowa. Podczas okupacji brał udział w tajnych kompletach, wstąpił też do Szarych Szeregów.

Po przyjęciu do ZWZ-AK w maju 1940 r. ukończył szkołę podchorążych w Dębicy. Aktywnie włączył się w rozpracowanie wywiadowcze poligonu w Bliź­nie na Podkarpaciu, gdzie Niemcy testowali „cudowną broń” V-1 i V-2. Brał udział w dywersjach prowadzonych przez 5. Pułk Strzelców Konnych AK. Pod koniec sierpnia 1944 r., w ramach akcji „Burza”, uczestniczył w bitwie pod Kałużówką, którą stoczyły z Niemcami siły AK Obwodu Dębica, prowadzone do boju przez mjr. Adama Lazaro­wicza. To wówczas, wskutek odniesionych ran, zmarł jego brat Tadeusz ps. „Zodiak”.

Ppłk Kemmer służył potem w oddziale specjalnym Kedywu (Kierownictwa Dywersji) Komendy Głównej AK współpracującym z 1. Pułkiem Strzelców Podhalańskich AK w Gorcach. Ostatnią jego bitwą była ta stoczona w styczniu 1945 r. koło Kamienicy nad Dunajcem. Jesienią tego samego roku – poszukiwany przez NKWD – ujawnił się.

Po wojnie ukończył Wydział Lotniczy AGH i pracował m.in. jako kierownik Ośrodka Technicznego PZMot. Był zaangażowany w uporządkowanie byłego obozu zagłady w Płaszowie.

Znaczną część życia poświęcił upamiętnianiu żołnierzy AK, m.in. angażując się w tworzenie Muzeum Armii Krajowej. A o pozyskanie eksponatów zabiegał, m.in. wygłaszając wykłady w USA i Anglii. Jak poinformowało wczoraj Muzeum AK, do ostatnich dni służył dyrekcji placówki życzliwością i radą.

Za służbę dla kraju ppłk Kazimierz Kemmer odznaczony został m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski