MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grają na flecie, pianinie, a nawet na organach

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Uczniowie szkoły muzycznej już po uroczystym ślubowaniu
Uczniowie szkoły muzycznej już po uroczystym ślubowaniu Fot. Aleksander Gąciarz
Pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów. Teraz trzeba pomyśleć o rozwoju zasłużonej „muzycznie” placówki. Brakuje tu na przykład sali koncertowej

Choć Państwowa Szkoła Muzyczna im. Michała Kleofasa Ogińskiego w Miechowie za cztery lata będzie obchodzić półwiecze swojej działalności, to jeszcze bodaj żaden rocznik pierwszoklasistów nie był witany z taką pompą. Każdy z 37 nowo przyjętych adeptów gry na instrumentach złożył w czwartkowe popołudnie uroczyste ślubowanie, a następnie został pasowany na ucznia przy pomocy sporych rozmiarów wiolinowego klucza.

- Chcieliśmy w ten sposób nadać tej uroczystości większą rangę, a przy tym uświadomić naszym nowym uczniom, że znajdują się nie w domu kultury czy ognisku muzycznym, ale w prawdziwej szkole, z czym będą się wiązać prawa, ale też liczne obowiązki - wyjaśnia Anna Macheta, która po zwycięskim konkursie od 1 września pełni funkcję dyrektora szkoły. Placówki dobrze sobie zresztą znanej, gdyż od 21 lat pracuje w Miechowie jako nauczyciel gry.

O godne przyjęcie nowych nowych kolegów postarali się również starsi uczniowie. Nie tylko poprowadzili inauguracyjne spotkanie, ale też dali próbkę swoich umiejętności podczas koncertu. Dawid Wróbel, Maciej Synowski i Julia Mikołajczyk zagrali na fortepianie, Alicja Nowak na gitarze, Arkadiusz Stachura na skrzypcach, Marcel Podgórski na flecie, Martyna Zębala na wiolonczeli, Wiktoria Mendak na oboju, Jacek Musiał na ksylofonie, a Patrycja Madera na saksofonie. A to wcale nie wszystkie instrumenty, na których gry można się nauczyć w miechowskiej szkole. Tych jest znacznie więcej.

- Od trzech lat prowadzimy nawet naukę gry na prawdziwych organach. Jest to możliwe dzięki temu, że nauczyciel Paweł Szywalski udostępnił nam swój prywatny instrument - mówi Anna Macheta.

Nowi uczniowie, choć wszyscy znaleźli się w pierwszej klasie, są w różnym wieku. Naukę w szkole można bowiem rozpocząć w wieku sześciu, ale również szesnastu lat. Różnica polega na tym, że młodsi będą się uczyć w cyklu sześcioletnim, a starsi w czteroletnim. Pierwszoklasiści zostali wyłonieni z grupy ponad 63 kandydatów. W trakcie rekrutacji oceniano ich słuch i ogólne predyspozycje do nauki gry. Jaka będzie ich muzyczna przyszłość? To już zależy od talentu i wkładu pracy.

Na pewno wzorem dla wszystkich nowo przyjętych powinien być Antoni Kawecki, absolwent miechowskiej szkoły, który w tej chwili jest jej prawdziwą wizytówką. Kontynuuje naukę gry w Warszawie i jest laureatem licznych krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. - To wielki talent, ale uczniów, którzy osiągają sukcesy jest więcej - zastrzega Anna Macheta.

Sukcesy uczniów i absolwentów to z pewnością powód do zadowolenia, ale szkole nie brakuje też zmartwień. Nowa szefowa marzy przede wszystkim o poprawie warunków lokalowych. Szkoła mieści i się od 1983 roku w budynku stojącym przy miejskim Rynku, który wcześniej służył jako siedziba banku. Obiekt jest zbyt ciasny jak na aktualne potrzeby placówki. - Musimy myśleć o rozwoju szkoły, a w tym warunkach będzie o to trudno. Brakuje nam nie tylko sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia, ale nawet sal dydaktycznych. Prowadzimy na ten temat rozmowy w wielu różnych miejscach, ale trudno dziś przesądzić, jak to się zakończy - podkreśla Anna Macheta i wyjaśnia, że organem prowadzącym dla szkoły jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Marzeniem nauczycieli i uczniów byłaby oczywiście przeprowadzka do całkiem nowej siedziby, na miarę XXI wieku. Wtedy na takie wydarzenia jak zaplanowany na najbliższy czwartek, 13 października, koncert Joanny Nawrot (zaśpiewa pieśni Anny German i arie operowe) nie trzeba byłoby zapraszać gości Domu Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski