Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gotowi na Lany Poniedziałek? Te MEMY o smigusie-dyngusie rozbawią Was do łez. Poniedziałek wielkanocny też będzie taki wesoły? ZOBACZCIE

Alicja Miła
Gotowi na Lany Poniedziałek? Te MEMY o smigusie-dyngusie rozbawią Was do łez
Gotowi na Lany Poniedziałek? Te MEMY o smigusie-dyngusie rozbawią Was do łez Internet
Śmigus-dyngus, znany również jako "mokry poniedziałek", to polska tradycja obchodzona w poniedziałek wielkanocny. Zwyczaj polega na polewaniu wodą lub perfumami kobiet, a czasami także mężczyzn, przez młodszych członków rodziny, przyjaciół lub sąsiadów. Oto najlpsze MEMY o śmigusie-dyngusie. Uśmiejecie się do łez

Spis treści

Śmigus-dyngus, znany również jako "mokry poniedziałek", to polska tradycja obchodzona w poniedziałek wielkanocny. Zwyczaj polega na polewaniu wodą lub perfumami kobiet, a czasami także mężczyzn, przez młodszych członków rodziny, przyjaciół lub sąsiadów. Oto najlpsze MEMY o śmingusie-dyngusie. Uśmiejecie się do łez

Oto 75 najlepszych memów o Lanym Poniedziałku

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia tradycji polewania wodą

Jedna z najbardziej popularnych mówi, że zwyczaj polewania wodą symbolizuje oczyszczenie, regenerację i odrodzenie. Woda była uważana za świętą i uzdrawiającą, dlatego uważano, że polewanie nią ludzi oznacza pozbawienie ich zła i chorób.

Inna teoria mówi, że zwyczaj polewania wodą wywodzi się z dawnych wierzeń słowiańskich, zgodnie z którymi woda miała magiczną moc i przyciągała szczęście i powodzenie.

Tradycja śmigusa-dyngusa jest szczególnie popularna w Polsce, ale także w innych krajach

takich jak Słowacja, Węgry, Czechy, Ukraina, Białoruś i Rosja. W niektórych regionach Polski, zwyczaj polewania wodą ma bardziej rytualny charakter i wiąże się z lokalnymi obrzędami, takimi jak malowanie jajek, procesje uliczne, czy odgrywanie scen biblijnych.

Współcześnie, śmigus-dyngus stał się bardziej zabawą niż rytuałem religijnym i jest okazją do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi, a także do wyrażenia sobie nawzajem życzeń zdrowia, szczęścia i powodzenia.

"Oblévačka" na Słowacji, na Węgrzech "vízbevető", a w Czechach "pomlázka"

Na Słowacji, tradycja polewania wodą jest znana jako "oblévačka" i jest obchodzona głównie wśród młodzieży. W tym dniu, młodzi ludzie polewają się nawzajem wodą, a także zatrzymują przechodniów i polewają ich. Zwyczaj ten ma na celu odświeżenie i oczyszczenie duszy.

Na Węgrzech, tradycja polewania wodą nazywa się "vízbevető" i jest również obchodzona w poniedziałek wielkanocny. Według tradycji, kobiety powinny być polewane przez mężczyzn, a mężczyźni przez kobiety. W tym dniu, młodzi ludzie chodzą po ulicach i polewają się nawzajem wodą, a także podają sobie nawzajem przekąski i słodycze.

W Czechach, tradycja polewania wodą jest znana jako "pomlázka" i odbywa się w poniedziałek wielkanocny oraz we wtorek po Wielkanocy. W tym dniu, młodzi ludzie chodzą po domach, polewają kobiety wodą i biczują ich gałązkami wierzbowymi. Tradycja ta ma na celu przyniesienie płodności i dobrego zdrowia.

Na Ukrainie, tradycja polewania wodą jest znana jako "День води" (Dzień Wody) i jest obchodzona w drugi dzień Wielkanocy. W tym dniu, ludzie idą do rzeki, jeziora lub fontanny i polewają się nawzajem wodą. Według tradycji, ta woda ma uzdrawiającą moc.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera