Gmina Miechów

Materiał partnera zewnętrznego

1.Dla zdrowia i rekreacji

Gmina Miechów to nowoczesny samorząd, od kilku lat skutecznie sięgający po dotacje, realizujący przedsięwzięcia na rzecz rozwoju regionu i podnoszenia jakości życia. Miechów i okolice to idealne miejsce dla wszystkich, którzy cenią bogactwo środowiska naturalnego i poszukują odpoczynku
w niedalekiej odległości od metropolii krakowskiej. Wizytówką miasta jest historyczny zespół poklasztorny bożogrobców wraz z Bazyliką Grobu Bożego. Ciekawą ofertę kulturalną dla mieszkańców i turystów posiada Biuro Wystaw Artystycznych prowadzące Galerię Sztuki „U Jaksy”, Dom Pracy Twórczej im. S. Żechowskiego oraz zabytkowy Dworek „Zacisze” znajdujący się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. W ramach Centrum Kultury i Sportu działa kryta pływalnia (z zapleczem SPA, sauną, grotą solną, kręgielnią i restauracją), punkt informacji turystycznej oraz dom kultury, w którym mieści się cyfrowe kino "Gryf". Realizowane w sferze infrastruktury drogowej, ochrony środowiska, kultury i promocji zdrowia przedsięwzięcia sprawiają, że Gmina Miechów staje się coraz bardziej atrakcyjniejszym miejscem na mapie Małopolski.

2. Stawiamy na ekologię

W ostatnich trzech latach samorząd Miechowa zrealizował istotne inwestycje w zakresie ekologii
i to zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i budynkach prywatnych. W ramach programu ograniczenia niskiej emisji ,,Kawka", przebudowane zostały kolejne miejskie kotłownie, a w domach mieszkańców Miechowa węglowe paleniska zastępowane są przez nowoczesne piece gazowe. Działania te, mają przyczynić się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń w mieście Miechów poprzez zapewnienie nowoczesnych wysokosprawnych systemów ogrzewania.

3. Kolejne inwestycje ze środków szwajcarskich

Środki zewnętrzne ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy pozwoliły na montaż instalacji solarnych w jednostkach gminnych oraz w 747 domach prywatnych. Wygospodarowane w ramach tego projektu dodatkowe fundusze zostały przeznaczone na termomodernizację budynków – Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Urzędu Gminy i Miasta, wymianę oświetlenia ulicznego, a także montaż pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej przy budynku krytej pływalni

4. Z myślą o dalszym rozwoju

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż w 2016 roku rozpoczęła się oczekiwana od wielu lat budowa północnej obwodnicy Miechowa. Inwestycja nie tylko rozwiąże problemy komunikacyjne w mieście, ale stworzy szansę jego rozwoju. Gmina kończy także prace nad planem zagospodarowania przestrzennego, w którym 290 ha przeznaczonych zostało pod działalność usługową i przemysł
(w tym 95 ha przy węzłach północnej obwodnicy i drogi ekspresowej S7).
Kolejnym ważnym przedsięwzięciem jest trwająca budowa lokali socjalnych, współfinansowana ze środków Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Przygotowywane są projekty inwestycyjne w zakresie między innymi: termomodernizacji, parkingów i komunikacji, kanalizacji, wodociągów, rewitalizacji. Powyższe działania będą istotnym impulsem rozwojowym dla północy małopolski.

5. Współpraca z NGO i mieszkańcami

Intensywny i zrównoważony rozwój Gminy Miechów od lat jest dostrzegany i wyróżniany na forum krajowym w konkursach i rankingach. Poza inwestycjami, których wartość w ostatnim roku przekroczyła 12 milionów złotych, budująca jest współpraca z organizacjami pozarządowymi, które realizują wiele ważnych inicjatyw w zakresie sportu, kultury, pomocy społecznej i edukacji. Warto również zaznaczyć, że model współpracy z Radą Seniorów wypracowany w Miechowie jest stawiany za wzór w innych miejscowościach naszego kraju.
W działalności samorządu bardzo ważny jest dialog z mieszkańcami. To właśnie ludzie, zaangażowani w sprawy gminy, są jej największym potencjałem. Przykładem takiej aktywności lokalnej są u nas projekty dotyczące funduszu sołeckiego i budżetu obywatelskiego. Warto wspomnieć, że od 3 lat za aktywne działania na rzecz lokalnego środowiska przyznawana jest Nagroda Burmistrza Miechowa pn. ”Statuetka Macieja Miechowity”. W styczniu 2017 r. Laureatami Nagrody zostali: Osobowość Roku: Tomasz Jędrychowski, Lider Przedsiębiorczości: Krakowski Bank Spółdzielczy Oddział w Miechowie, Aktywna Organizacja: Komitet Parafialny Światowych Dni Młodzieży przy Bazylice Grobu Bożego w Miechowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski