Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Michałowice - Dłubniańskie Planty Krakowa

red.
Początek XXI w. to dla Michałowic czas zmian i dynamicznego rozwoju. Z typowo rolniczej gminy usytuowanej na północ od Krakowa, stopniowo staje się podmiejską strefą mieszkaniową. Wskaźnik migracji w Michałowicach jest drugim (po Zielonkach) najwyższym w województwie małopolskim.

Gmina Michałowice nie posiada na swoim terenie dużych obszarów przemysłowych, a istniejące są zagospodarowanych głównie przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Ukształtowanie gminy i jej walory przyrodnicze (prawie 2/3 obszaru gminy to parki krajobrazowe i ich otulina) predysponują ją do innej funkcji. Dlatego zdecydowanie największy obszar gminy w dokumentach planistycznych, poza uprawami rolnymi, stanowią tereny zabudowy jednorodzinnej. Jednocześnie, staramy się uniknąć zbyt intensywnej zabudowy i stawiamy zdecydowanie na zabudowę rezydencjonalną. Postawienie na rozwój poprzez zabudowę jednorodzinną zobowiązuje do zapewnienia mieszkańcom dobrej przestrzeni do życia i miejsc do spędzania wolnego czasu. Przez lata w gminie Michałowice, poza paroma wyjątkami, nie funkcjonowały przyjazne przestrzenie publiczne. Obecnie staramy się, by w każdej miejscowości stworzyć centrum z placem zabaw i infrastrukturą rekreacyjną. W gminie powstało wiele placów zabaw i boisk rekreacyjnych, Od lat inwestujemy też olbrzymie środki w remonty dróg oraz sukcesywnie rozbudowujemy chodniki.

Bardzo istotnym elementem wpływającym na jakość życia na obszarach wiejskich jest infrastruktura kultury. W roku 2015 rozpoczęła swoją działalność Strażnica Kultury w Więcławicach oraz budynek Biblioteki i Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach, który stał się bardzo popularnym miejscem spotkań mieszkańców gminy. Właśnie tam organizowane są wykłady, wystawy, konferencje i koncerty. Mieszkańcy lubią również spędzać czas w Cafe Ul, która ma swoją siedzibę na piętrze biblioteki. Od niedawna w bibliotece funkcjonuje również Kino Za Rogiem. Budynek biblioteki i centrum kultury jest czynny od rana do wieczora, także w soboty, a często w niedziele. Na wyremontowanym i oświetlonym parkingu pomiędzy Biblioteką, Zespołem Szkół a budynkiem gminy, w wybrane weekendy odbywają się okolicznościowe imprezy: Dzień Dziecka, Piknik Patriotyczny, Słodka Sobota, a 18 grudnia br. po raz pierwszy zorganizujemy Jarmark Bożonarodzeniowy.

Obecnie planujemy utworzenie kolejnych, przyjaznych dla mieszkańców przestrzeni publicznych. Jednym z nich ma być wielofunkcyjne miejsce targowego, w którym mieszkańcy mogliby kupować produkty spożywcze od lokalnych rolników, sadowników i producentów żywności. Miejsce to, obok swojego zasadniczego przeznaczenia, pełnić będzie również funkcję rekreacyjną i rozrywkową. Umożliwi to infrastruktura uzupełniająca, obejmująca np.: kawiarnię, wielofunkcyjną wiatę, pod którą mogą odbywać się targi, imprezy, biesiady, warsztaty; plac zabaw dla najmłodszych, siłownia na świeżym powietrzu dla młodzieży, dorosłych i seniorów, a także miejsce pod lodowisko.

W planach mamy również budowę trasy rowerowej na odcinkach Więcławice-Raciborowice oraz Michałowice-Młodziejowice-Książniczki-Raciborowice.

Wszystkie te działania mają na celu stworzenie z gminy Michałowice jeszcze bardziej atrakcyjnego miejsca zamieszkania, pracy i wypoczynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski