Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Krzeszowice. Zamek Tenczyn po renowacji dwóch baszt Nawoja i Małgorzaty

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Odremontowane, zabezpieczone fragmenty ruin zamku Tenczyn po tegorocznych pracach budowlano-konserwatorskie
Odremontowane, zabezpieczone fragmenty ruin zamku Tenczyn po tegorocznych pracach budowlano-konserwatorskie Fot. Urząd Miasta i Gmina Krzeszowice
Zakończył się XI etap prac zabezpieczających i konserwatorskich na zamku Tenczyn w Rudnie. W tym roku na roboty budowlano-konserwatorskie gmina Krzeszowice zarządzająca twierdzą otrzymała rekordowo dużą dotację 1 mln 750 tys. zł. To najwyższa od 10 lat zainwestowana kwota.

FLESZ - Tanieją mieszkania. Rekordowa liczba ofert sprzedaży

Gmina Krzeszowice, która dysponuje zamkiem Tenczyn (należącym formalnie do rodziny Potockich, która odzyskała swoje nieruchomości w gminie Krzeszowic) prowadzi prace zabezpieczające i konserwatorskie i częściowo rekonstrukcyjne w tej średniowiecznej twierdzy. Dotacje co roku przyznaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konserwacje, zabezpieczenia i w niewielkim stopniu odtworzenia ruin są prowadzone od 2010 roku. Po kilku latach prac w 2016 roku w ruinach otwarto trasy turystyczne, które z roku na rok są rozszerzane po zabezpieczeniu kolejnych fragmentów zamku.

Jak informują krzeszowiccy urzędnicy w tym roku w wyniku postępowania przetargowego jako wykonawcę prac wybrano Firmę Handlowa „Lipiński” z siedzibą w Krakowie, która zobowiązała się wykonać zabezpieczenia zamku za kwotę 1 mln 732 tys. zł brutto.

Z uwagi na krytyczny stan baszt, zakres prac XI etapu uzgodniony z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, obejmował roboty budowlano-konserwatorskie i zabezpieczające basztę Nawoja inaczej zwana Tęczyńską oraz basztę Małgorzata i fragment muru południowo – zachodniego.

- informują pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Krzeszowice.

Robert Szczuka, koordynator z ramienia Fundacji New Ewa Art, należącej do rodziny Potockich (właściciela zamku) przy rozpoczynaniu prac informował, że prace ważne jest skoncentrowane w obszarze murów zamku dolnego, ze szczególnym uwzględnieniem baszty Tęczyńskiej z przełomu XVI i XVII wieku, bo ona przed wykonaniem znajdowała się w najgorszej kondycji.

Tegoroczne specjalistyczne prace na zamku Tenczyn objęły:

  • odbudowę murów zewnętrznych i wewnętrznych, mocno zdegradowanych,
  • odtworzenie sklepienia okien i strzelnic,
  • zabezpieczenie korony murów,
  • wykonanie izolacji korony murów przed dalszą degradacją,
  • wykonanie spoinowania murów,
  • zabezpieczenie ścian fundamentowych.

Wszystkie prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane, prowadzone były pod nadzorem archeologicznym i inspektora nadzoru inwestorskiego. Zakres prac XI etapu pozwoli na poszerzenie trasy turystycznej.

Jak nam mówił Robert Szczuka, w ruinach zamku Tenczyn w Rudnie wciąż są miejsca zagrożone zniszczeniem m.in. jest to cenna architektonicznie kaplica.

Obrona zamku Tenczyn w Rudnie. Szwedzi znów zaatakowali - bi...

Muzeum Agatów w Rudnie prowadzi pasjonat, kolekcjoner minerałów Witold Koprucha (drugi z lewej). Muzeum jest zwieńczeniem jego 40 letniej pracy poszukiwacza i kolekcjonera

Rudno. Agaty w pełnym świetle. Bajecznie kolorowe kamienie t...

Rudno. Szwedzi zaatakowali zamek Tenczyn [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski