Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głosując na drogi, grają o swoje bezpieczeństwo

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. Archiwum prywatne
Budżet obywatelski. Samorząd wojewódzki jest coraz bliżej ludzi, czyli o tym jak mieszkańcy podkrakowskich wiosek zadbali o chodniki i przejścia dla pieszych. Zaczęło się od Rzozowa, potem okazało się, że miejsc do zagospodarowania jest więcej

Mieszkańcy siedmiu gmin pokazali swoją siłę, angażując się w głosowanie nad projektami budżetu obywatelskiego. Dzięki ich głosom projekt poprawy bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich w gminach: Czernichów, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Skawina, Zabierzów, Zielonki z powiatu krakowskiego oraz Biskupice z powiatu wielickiego zdobył najwięcej głosów w budżecie obywatelskim województwa małopolskiego. Wsparło go 4473 osób. Władze województwa zdecydowały się przyznać na niego 299 600 zł. Największą kwotę z możliwych w tym budżecie.

W każdej z zaangażowanych gmin powstaną inwestycje drogowe, które sprawią, że piesi będą mieli znacznie wygodniej i bezpieczniej.

Na sukces projektu pracowało wiele osób, a jeszcze więcej z niego skorzysta. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i tym, który złożył wniosek jest Daniel Wrzoszczyk, mieszkaniec Rzozowa w gminie Skawina i wicedyrektor ds. strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska.

- Projekt obejmuje niewielkie zadania drogowe, ale bardzo ważne dla pieszych i kierowców. Są to fragmenty chodników prowadzących np. do przystanków, są przejścia dla pieszych, oznakowania przejść i bariery ochronne - wymienia Daniel Wrzoszczyk. Wszystkie te zadania były wiele razy wskazywane przez mieszkańców jako niezbędne do wykonania, poprawiające bezpieczeństwo, ale niektóre z nich przez całe lata nie mogły się doczekać realizacji. Teraz będzie to możliwe.

- Zdecydowałem się na złożenie wniosku do budżetu obywatelskiego, bo w mojej miejscowości w Rzozowie jest takie miejsce na drodze wojewódzkiej, które wymaga uwagi, poprawy. Na zmodernizowanej drodze brakuje około 100 metrów chodnika oraz przejścia dla pieszych między przystankami. Problem jest tym większy, że bardzo blisko jest zakręt i górka. Dla pieszych to naprawdę niebezpieczne miejsce. Wiele osób codziennie przebiega przez tę drogę w niedozwolonym miejscu. Uznałem, że jest okazja, aby to zmienić. Ponadto byłem przekonany, że podobne problemy mają w innych miejscowościach, więc powstał projekt dla siedmiu gmin - opowiada Wrzoszczyk.

Do projektu zgłoszono kilkanaście miejsc, w których należy poprawić bezpieczeństwo. Wśród nich są: droga wojewódzka w Biskupicach (pow. wielicki), gdzie ma zostać wykonane oznakowane i oświetlone przejście dla pieszych oraz zamontowane bariery ochronne. W Przegini Duchownej na drodze wojewódzkiej w gminie Czernichów powstanie 130 metrów chodnika na przygotowanym już utwardzonym poboczu.

W Luborzycy i Pietrzejowicach będą zamontowane bariery energochłonne o długości 300 metrów. W Liszkach powstaną aktywne oznakowania dwóch przejść dla pieszych. Rzozów doczeka się 100 metrów chodnika i oznakowanego przejścia dla pieszych. W Zabierzowie na ul. Kmity ma być wykonane 115 metrów chodnika prowadzącego do przystanku autobusowego i wyznaczone przejście dla pieszych w okolicy tego przystanku.

W Zielonkach zaplanowano oznakowanie i namalowanie biało-czerwonych trzech przejść dla pieszych oraz montaż podświetlanych znaków, a także wykonanie wyspy i świateł pulsacyjnych na przejściu dla pieszych w Przybysławicach. W każdej z siedmiu gmin będą realizowane zadania za ponad 42 tys. zł.

Mieszkańcy poparli te pomysły poprzez głosowanie i z nadzieją czekają na ich rychłą realizację.

- Prawdziwym miernikiem budżetu obywatelskiego są efekty, czyli zrealizowane projekty. Część zwycięskich zadań planujemy rozpocząć jeszcze w tym roku. Wszystkie chcemy zrealizować tak szybko, jak to tylko możliwe - zapowiedział Grzegorz Lipiec z Zarządu Województwa Małopolskiego po ogłoszeniu zwycięskich zadań budżetu obywatelskiego.

Mieszkańcy Luborzycy i Pietrzejowic niecierpliwią się od dawna. - Bariery ochronne powinny powstać już trzy lata temu po modernizacji drogi prowadzącej w kierunku Proszowic. Zaniechano tego wówczas, mam nadzieję, że budżet obywatelski pozwoli na uzupełnienie tych braków - mówi Marek Wypych, sołtys Pietrzejowic. - Po modernizacji drogi jezdnia jest wygodniejsza, ale okazało się, że pobocze stało się znacznie węższe, a skarpa bardziej stroma. Ma z pięć metrów głębokości, na dole ją wybetonowano. To cud, że do tej pory nic strasznego tam się nie stało. Zabezpieczenie tego jest konieczne. Poza tym ludzie domagają się budowy chodnika na tym odcinku - dodaje sołtys Wypych.

O wszystkie zadania poprawiające bezpieczeństwo zabiegali mieszkańcy i urzędnicy. Wiele osób promowało ten wniosek i sam budżet obywatelski. - Ten budżet obywatelski sprawia, że województwo przybliża do mieszkańców. Pokazuje, że ludzie nawet w małych wioskach mogą mieć wpływ na to, co realizuje samorząd Małopolski. Wszyscy przekonują się, że samorząd może mieć wpływ na bezpośrednią poprawę życia ludzi - podkreśla Daniel Wrzoszczyk.

Zabierzowscy urzędnicy podkreślają rolę mieszkańców wywieraniu wpływu na samorządowców. - Poprzez budżet obywatelski nie tylko samodzielnie możemy decydować o tym co warto wykonać, ale też uczymy się odpowiedzialności - mówi Małgorzata Tomczyk, kierująca Wydziałem Rozwoju i Promocji w Urzędzie Gminy Zabierzów.

Przyznaje, że promocja zadań budżetu obywatelskiego była duża. - O możliwościach głosowania i decydowania o tym, jaki projekt będzie realizowany informowaliśmy poprzez strony internetowe, Facebook, powiadamianie sms-owe oraz poprzez sołtysów i radnych, o rozpropagowanie informacji w ogłoszeniach parafialnych prosiliśmy także księży. Były także gotowe formularze do uzupełnienia i głosowania - mówi Małgorzata Tomczyk.

Podobne akcje informacyjne stosowały pozostałe gminy, w tym gmina Biskupice. - Nasza gmina była tym ogniwem, które sprawiło, że projekt poprawy bezpieczeństwa stał się subregionalny, bo obejmował powiat krakowski i naszą gminę jako jedyną z powiatu wielickiego - mówi Renata Gawlik, wicewójt gminy Biskupice. - Dla nas zadanie z tego projektu - wykonanie oznakowanego przejścia dla pieszych jest bardzo ważne. Od dawna była mowa o konieczności jego budowy. Liczymy, że wkrótce mieszkańcy będą mogli z niego korzystać - mówi pani wicewójt.

46
Tyle zadań zostanie zrealizowanych w ramach I edycji budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego. Samorząd wojewódzki ma zamiar wydać na nie 6 mln złotych

4473
Tyle głosów (najwięcej z zadań subregionalnych) zdobył projekt „Poprawa bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich w gminach Biskupice, Czernichów, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Skawina, Zabierzów, Zielonki”.

299 600
Tyle złotych zostanie przeznaczonych na realizację zwycięskiego projektu mieszkańców siedmiu gmin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski