MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gładka i jednolita kolorystycznie twarz

(DD)
Przebarwienia to wynik nadprodukcji barwnika skóry - melaniny
Przebarwienia to wynik nadprodukcji barwnika skóry - melaniny Fot. 123rf
Uroda. Jak pozbyć się przebarwień i pielęgnować cerę skłonną do zmian pigmentacyjnych.

Wraz z wiekiem skłonność do przebarwień wzrasta. To efekt osłabienia spoistości oraz elastyczności kolagenu i włókien elastyny w skórze właściwej, jak i coraz wolniej przebiegających procesów odnawiania się naskórka.

Przebarwienia mają bardzo zróżnicowaną etiologię. Wynikają przede wszystkim z nadprodukcji barwnika skóry - melaniny, mogą być jednak efektem nadmiernego opalania się, wynikać z zaburzeń hormonalnych, nieprawidłowości w działaniu wątroby lub tarczycy. Mogą być w końcu pozostałością po stanach zapalnych skóry, wywoływanych trądzikiem czy wypryskami. Na skłonność do powstania plam wpływa też przyjmowanie środków antykoncepcyjnych i przeciwdepresyjnych.

W zależności od stopnia nasilenia przebarwień, ich umiejscowienia i pochodzenia, różne są także sposoby, prowadzące do ich usunięcia. Podstawą, jak zwykle, jest prawidłowo dobrana pielęgnacja domowa, a zatem bieżące stosowanie kosmetyków (krem, serum) opartych przede wszystkim na ekstraktach z owoców cytrusowych. Zawierają one witaminę A, zwaną witaminą młodości, która przyczynia się do poprawy dynamiki odnowy naskórka oraz wykazuje działanie regeneracyjne i odżywcze. Poprzez stymulację skóry do odnowy pomaga też walczyć z przebarwieniami. Kolejnym sprzymierzeńcem jest witamina C, czyli kwas askorbinowy, który ma działanie rozjaśniające i oczyszczające, a dodatkowo spowalnia syntezę melaniny oraz chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.

- Stosowane codziennie preparaty do skóry z przebarwieniami powinny zawierać odpowiedni rodzaj i stężenie pożądanych składników, w tym także witamin A i C - potwierdza mgr kosmetologii Agnieszka Kulak z Apis Natural Cosmetics. - Najskuteczniejsze stosowane w warunkach domowych kosmetyki mają formę serum, czyli preparatu o wysokiej koncentracji substancji aktywnych, które silnie, jednak bezpiecznie, pozwalają uporać się z niedoskonałościami wrażliwej skóry twarzy.

Preparaty o optymalnym działaniu powinny mieć w swym składzie np. ekstrakt z cytryny, która poza rozjaśnianiem zmian pigmentacyjnych ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, a dodatkowo wygładza mikrozmarszczki i ściąga rozszerzone pory. Podobne działanie wykazuje limonka i grejpfrut. Wyciągi z tych owoców wzmacniają działanie ekstraktu z cytryny, odświeżają i oczyszczają cerę. Dobrze, jeśli wybrany preparat zawiera także ceramidy, czyli naturalne składniki skóry będące spoiwem wypełniającym przestrzenie międzykomórkowe naskórka. Ceramidy chronią skórę przed utratą wilgoci. Z wiekiem ich ilość maleje, dlatego skóra staje się przesuszona i traci jędrność. Kosmetyki zawierające ceramidy wzmacniają barierę wodno-lipidową skóry, pozwalając zachować jej optymalne nawilżenie.

Z przebarwieniami skóry można walczyć także metodami bardziej inwazyjnymi. Służą do tego zabiegi kosmetyczne, takie jak mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka, peelingi chemiczne, czyli złuszczanie za pomocą kwasów lub zabiegi z użyciem wiązek lasera. Są to jednak metody, które nie pozostają obojętne dla skóry, a ich efekty mogą być zróżnicowane. Dlatego lepiej rozpocząć od kuracji domowej, która - jeśli przeprowadzana prawidłowo i z użyciem odpowiednich środków - w większości przypadków przynosi bardzo zadowalające rezultaty.

- Jedną z najważniejszych czynności w walce z przebarwieniami jest jednak profilaktyka - mówi kosmetolog. - Stosowanie kremów z filtrem każdego dnia, a nawet przed każdym wyjściem z domu w dniu, w którym nasza skóra jest narażona na dużą dawkę promieniowania słonecznego. Krem ochronny z wysokim filtrem jest niezbędny zwłaszcza wtedy, gdy będziemy korzystać z profesjonalnych zabiegów likwidujących przebarwienia, takich jak m.in. mikroderma-brazja czy peelingi chemiczne. Krem stosujemy wówczas pod makijaż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski