MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie, kiedy i jak przekazać 1 %

Redakcja
PORADNIK. To najprostszy sposób na to, aby wesprzeć bliską sercu fundację lub stowarzyszenie. Wystarczy w odpowiednią rubrykę formularza PIT wpisać numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego i kwotę wyliczonego 1 proc. podatku. Liczy się każda złotówka.

Będzie jeszcze łatwiej – zapewnia Ministerstwo Finansów. W tym roku przekazując 1 procent podatku na organizacje pożytku publicznego (OPP), nie trzeba pamiętać nazwy obdarowywanej fundacji czy stowarzyszenia. W formularzu PIT należy tylko podać numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) i poprawnie obliczyć 1 proc. należnego podatku. Deklarowana kwota podlega zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Na tej podstawie naczelnik urzędu skarbowego przekaże pieniądze OPP na rachunek bankowy zamieszczony w wykazie prowadzonym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

– Z naszych statystyk wynika, że podatnicy często popełniali błędy, wpisując długie nazwy organizacji pożytku publicznego. Podczas wypełniania zeznania podatkowego jesteśmy skupieni na liczbach, więc prościej jest przepisać sam numer KRS i deklarowaną kwotę – tłumaczy Wiesława Dróżdż, rzeczniczka administracji podatkowej Ministerstwa Finansów.


Fot. Ingimage

W zeznaniu można zaznaczyć, że chcemy wesprzeć konkretną osobę, która ma subkonto w OPP, ale ostateczna decyzja pozostawiona jest organizacji.
Na zastanowienie się, komu przekazać 1 procent, jest czas do 2 maja. W tym roku wyjątkowo przedłużono termin składania zeznań podatkowych (PIT–36, PIT– 36L, PIT–37, PIT–38 oraz PIT–39), ponieważ 30 kwietnia przypada na sobotę. Podatnicy rozliczający się za pomocą formularza PIT–28 muszą złożyć zeznania do 31 marca. Aby część naszego podatku zasiliła wybraną organizację, należność wobec państwa trzeba uregulować do 30 czerwca (PIT–36, PIT– 36L, PIT–37,
PIT–38 oraz PIT–39).

W jednym zeznaniu podatkowym można wskazać tylko jedną OPP. W przypadku składania większej liczby PIT–ów w każdym można wskazać inną OPP.
Przed złożeniem deklaracji warto zajrzeć na stronę internetową www.mpips.gov.pl/bip. W zakładce „Wykaz organizacji pożytku publicznego” można znaleźć uprawnionych do otrzymywania 1 proc. podatku. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w tym roku ponad 1,5 tys. organizacji zostało usuniętych z ministerialnego wykazu. Stało się to w konsekwencji braku rozliczenia się z pieniędzy otrzymanych w ubiegłych latach. Obowiązek składania sprawozdań finansowych i merytorycznych do ministra pracy wprowadzono w 2004 r., jednak dopiero w ubiegłym roku pojawił się przepis pozwalający urzędnikom na usunięcie z listy organizacji, które nie złożyły sprawozdania lub nie opublikowały go na stronie internetowej www.pozytek.gov.pl w odpowiednim terminie.

Na liście zatwierdzonej przez Ministerstwo Finansów znalazło się 6678 organizacji uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku. Jeśli do PIT–a wpiszemy fundację lub stowarzyszenie, które straciło uprawnienia do otrzymywania 1 procenta podatku, to urzędnicy nie będą wzywali do korekty zeznania, a pieniądze zostaną przekazane do budżetu państwa. Podatnik z własnej inicjatywy może skorygować błąd, ale tylko do końca maja.    (NAT)

REKLAMA:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski