Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy mieszkasz we wspólnocie

Katarzyna Borek
Fot. Mariusz Kapała
Mieszkanie. Wspólnoty mieszkaniowe to codzienność milionów Polaków. W przystępny sposób przedstawiamy, jak działają

Wspólnoty mieszkaniowe to codzienność milionów Polaków. Zarówno mieszkających w nowych blokach, jak i w wykupionych mieszkaniach, od gminy lub spółdzielni (przekształcenie spółdzielczych praw do lokalu w pełną własność). Ponieważ wspólnoty mieszkaniowej nie da się rozwiązać, warto wiedzieć, co się z nią wiąże. Choćby po to, by nie narazić się na finansowe kłopoty.

Jak powstaje wspólnota

Nie da jej się założyć. Powstaje tylko z mocy prawa, gdy dotychczasowy właściciel budynku sprzeda na własność choćby jeden lokal.

Gdy kupujesz mieszkanie od dewelopera, wspólnota powstaje w momencie podpisania pierwszej umowy przeniesienia własności lokalu (czyli sprzedaży lokalu).

Gdy kupujesz mieszkanie w budynku, w którym inne mieszkania należą do gminy lub spółdzielni, wówczas również automatycznie powstaje wspólnota mieszkaniowa.

Zapamiętaj: powstanie wspólnoty nie zależy od decyzji mieszkańców. Wynika z posiadania aktu własności. Oznacza to również, że członkiem wspólnoty można się stać wyłącznie z chwilą kupna lokalu.

Kto ją tworzy

1. Wspólnotę mieszkaniową tworzą tylko właściciele lokali, które mieszczą się w jednym lub wielu budynkach i wchodzą w skład jednej działki.

2. Takim lokalem może być nie tylko mieszkanie, ale też zakład usługowy, biuro, sklep, restauracja, warsztat. Wspólnota może powstać nawet tam, gdzie są wyłącznie lokale użytkowe.

3. Właścicielami (czyli członkami wspólnoty) mogą być: prywatna osoba, przedsiębiorstwo, spółka, gmina lub spółdzielnia mieszkaniowa. W każdym przypadku zawsze razem podejmują wszelkie decyzje, które dotyczą wspólnoty.

Uwaga! Osoby, które jedynie wynajmują mieszkanie, na przykład od gminy, nie są i nie mogą być członkami wspólnoty mieszkaniowej.

Część wspólna

Stanowią ją:

grunty - pod budynkiem, tereny zielone i rekreacyjne, place zabaw, parkingi;

części budynku, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali - jak klatka schodowa, winda, kotłownia, wózkownia, pralnia oraz inne wspólne schowki, strych, zsyp;

elementy zewnętrzne budynku - elewacja, dach, fundament, śmietnik;

instalacje oraz urządzenia - co, wodno-kanalizacyjne, gazowe, kominowe itp.

Część wspólna zostaje wydzielona z chwilą wyodrębnienia własności pierwszego lokalu w danym budynku. W częściach ułamkowych jest współwłasnością wszystkich właścicieli lokali w danej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa -jako całość - odpowiada i płaci za naprawy, konserwację, eksploatację oraz remonty części wspólnej. Oznacza to, że kosztami obciążani są wszyscy członkowie proporcjonalnie do powierzchni ich lokalu (czyli udziału w nieruchomości).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski