Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdów. Tędy szedł na swą parafię [ZDJĘCIA]

Barbara Rotter-Stankiewicz
Ks. Karol Wojtyła towarzyszy przechodniom i kierowcom na rondzie
Ks. Karol Wojtyła towarzyszy przechodniom i kierowcom na rondzie Fot. Barbara Rotter-Stankiewicz
Pomnik ks. Karola Wojtyły stanął przy rondzie na ul. Bocheńskiej. To drugi na świecie monument przedstawiający św. Jana Pawła II jako zwykłego księdza wikarego.

Figura z brązu, przedstawiająca ks. Karola Wojtyłę idącego z walizką w stronę Niegowici, stanęła na chodniku okalającym gdowskie rondo im. św. Jana Pawła II. Widać ją z daleka, bo wysoka na 2,5 metra stoi na podwyższonym w tym miejscu trotuarze. Wkomponowała się momentalnie w pejzaż - nie ma wątpliwości, że ludzie będą tu chętnie przychodzić i robić zdjęcia z wikarym, który został papieżem i świętym, a rozpoczynał swoją kapłańską służbę w pobliskiej parafii.

Kilka kilometrów dalej, przed kościołem w Niegowici, dzięki ks. Jarosławowi Cieleckiemu, od roku 1999 stoi pierwszy i do tej pory jedyny na świecie pomnik przedstawiający przyszłego papieża jako zwykłego księdza. Teraz będzie miał „konkurencję”...

Kiedy krakowski artysta, prof. Stefan Dousa rozpoczynał pracę nad pomnikiem, przymierzano się do jego odsłonięcia w czasie Światowych Dni Młodzieży, z rożnych przyczyn termin ten został jednak przesunięty. Kilka dni temu monument zamontowano na rondzie, a w czwartek po południu został uroczyście odsłonięty i poświęcony przez metropolitę krakowskiego, ks. kardynała Stanisława Dziwisza.

Na liście fundatorów pomnika znalazło się 150 ofiarodawców - firm i osób prywatnych, których lista została odczytana podczas czwartkowej uroczystości. Przybyło na nią wyjątkowo wiele osób, co podkreślił kard. Stanisław Dziwisz. Powiedział m.in., że Jan Paweł II bardzo często wspominał swoją pierwszą parafię - Niegowić, z miłością mówiąc o jej mieszkańcach. Dodał, że pomnik nie jest potrzebny św. Janowi Pawłowi II, ale ludziom, którym będzie przypominał Papieża-Polaka, człowieka, dzięki któremu zmieniła się Polska, świat i Kościół.

- Warto jednak nie tylko patrzyć na pomnik, ale zapoznać się głębiej z nauczaniem i twórczością św. Jana Pawła II - stwierdził kardynał. - Nie bójmy się pomników - dodał. Zachęcał także, by każdy, kto będzie tędy przechodził i spojrzy na postać wikarego Wojtyły, podjął jakieś dobre postanowienie i postarał się je zrealizować...

Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych, strażaków, harcerzy. Goście, wśród których byli przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, księża oraz sponsorzy, złożyli swe podpisy na liście fundacyjnym, który zostanie wmurowany przy pomniku.

Powstanie tego monumentu to dowód, że pamięć o „Wikarym z Niegowici” jest wciąż żywa, a świadomość tego, że przyszły papież i święty przez rok był mieszkańcem tej ziemi - pielęgnowana przez kolejne pokolenia. Za to dziękowano m.in. inicjatorowi tego dzieła wójtowi Zbigniewowi Wojasowi, radnym gminy, członkom komitetu budowy pomnika, sponsorom i wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania.

Na zakończenie spotkania, niemal w przeddzień rocznicy wyboru kard. Wojtyły na papieża, przy akompaniamencie Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Gminy Gdów zaśpiewano „Barkę”.

W RocznicĘ wyboru papieża polaka

Wieliczka, Koncert Papieski, kościół św. Klemensa, 15 października, godz. 18. Spotkanie rozpocznie nabożeństwo z okazji rocznicy wyboru Jana Pawła II na papieża. W programie także wręczenie stypendiów z Funduszu im. Jana Pawła II dla uzdolnionych uczniów z gminy Wieliczka oraz koncert z udziałem uczniów wielickiej Szkoły Muzycznej I stopnia. Wstęp wolny.

Strumiany, koncert „Jan Paweł Wielki. Pieśń o Bogu”, w kościele parafialnym, 16 października, godz. 15. Wystąpi Chór im. Jana Pawła II ze Strumian, obchodzący w tym roku jubileusz 35-lecia, a także Wielicka Orkiestra Kameralna oraz soliści. Wstęp wolny.

Niepołomice, wystawa „Młodość Karola Wojtyły. Droga do kapłaństwa”, Biblioteka Publiczna, otwarcie 18 października. Ekspozycja ta została przygotowana została przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie z okazji Światowych Dni Młodzieży. Po raz pierwszy pokazano ją podczas wakacji w Holu Kamiennym Urzędu Miasta w Krakowie. W niepołomickiej bibliotece wystawę można będzie oglądać do 2 listopada. Wstęp wolny.

(JOL)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski