Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galerie myślą lokalnie

Łukasz Gazur
Karolina Grzywnowicz za pomocą roślin przywraca pamięć o ludziach
Karolina Grzywnowicz za pomocą roślin przywraca pamięć o ludziach Fot. MATERIAŁY PRASOWE
Sztuka Wyboru. Wystawa „Czarodziejska góra” w BWA Sokół w Nowym Sączu ma w sobie wszystkie mocne strony dotychczasowych pokazów tej galerii – sięga po lokalną tożsamość i historię, która staje się punktem wyjścia dla sztuki. Sztuki na najwyższym poziomie.

Tym razem jest to opowieść o górach. Brzmi wakacyjnie, prawda? Ale wystarczy wejść na tę wystawę, by zrozumieć, że nie ma tu wspomnień z wakacji, nie ma nostalgicznych gierek z wyobraźnią. Choć temat pamięci jest tu akurat obecny. Ale mowa nie o wakacyjnych wędrówkach, a o historiach, które trudno dostrzec gołym okiem. Karolina Grzywnowicz, autorka projektu „Chwasty”, tropi nieistniejące już wioski w Bieszczadach, które w wyniku II wojny światowej, zmian granic, przesiedleń, zniknęły z map.

Pozostało po nich niewiele, głównie... rośliny. Agresty, porzeczki, jabłonie, orzech laskowy – to one są nośnikiem pamięci. Ale i świadectwem trwania, odradzania się w cyklu przyrody – i to dosłownie, we wnętrzu galerii... Znakomicie prezentuje się też praca Kornela Janczego „Doskonała widoczność”. Z jednej strony to geometryczna bryła, przypominająca górskie szczyty, rzeźbiarski znak w przestrzeni. Ale tu kryje się tajemnica. Wnętrze to posegregowane i poukładane kawałki kory. Napięcie między sztuką i naturą, chęcią oswojenia świata przez człowieka i nieprzewidywalnością natury. Praca zawłaszcza przestrzeń, pochłania terytorium. Ciekawe doświadczenie.

Ale nie chodzi o to, by po kolei omawiać prace poszczególnych artystów (choć Pio Bujak czy Bogdan Achimescu też godni są uwagi). Warto zaznaczyć, że po raz kolejny udało się (tym razem za sprawą kuratorki Magdy Ujmy) stworzyć ciekawą opowieść lokalną o globalnym znaczeniu. Dzięki takim właśnie wystawom dziś należy jeździć w miejsca takie jak BWA Sokół w Nowym Sączu czy BWA Tarnów. Te instytucje doskonale rozumieją miejsce, w którym funkcjonują, z bycia „prowincją” czynią zaletę, wyczuwając przy tym tętno sztuki współczesnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski