Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal kulinarny z pysznościami. Popisy pań z KGW. Wspaniałe potrawy, a jak ozdobione!

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wiosenny Festiwal Kulinarny z niezwykłymi potrawami pań z podkrakowskich KGW
Wiosenny Festiwal Kulinarny z niezwykłymi potrawami pań z podkrakowskich KGW Barbara Ciryt
Wszystko smakowite, bo to Wiosenny Festiwal Kulinarny. Do Modlnicy zjechały gospodynie z 12 zespołów i kół gospodyń wiejskich. Zaprezentowały swoje niezwykłe umiejętności kulinarne. Palce lizać! Potrawy z mięsa, potrawy jarskie, naleśniki i ciasta - można było wybierać do woli. A w zdobieniu swoich potraw gospodynie z powiatu krakowskiego nie mają sobie równych. To trzeba zobaczyć na zdjęciach.

Niektóre potrawy były całe w kwiatkach: bratkach lub stokrotkach - oczywiście jadalnych. Inne kobiety ozdobiły tor margaretkami. Ale były też potrawy zdobione warzywami. Panie z Zielonek zrobiły tartę z cukinii i szparagów o wdzięcznej nazwie "van Gogh: i tak wyglądała jak z obrazu tego artysty - malarza.

Chleb na 50-letnim zakwasie

W tym zieloneckim KGW panie postawiły nie tylko na pyszne potrawy, ale także na tradycję kulinarną.
Katarzyna Brocławik z KGW Zielonki przyjechała z chlebem na zakwasie, który w jej rodzinie jest od 50 lat.

- Dostałam ten zakwas po babci, pielęgnuję go i co dwa tygodnie piekę chleb i "dokarmiam" zakwas. Nawet na wakacje - jeśli jadę na dłużej niż dwa tygodnie - to zakwas zabieram ze sobą - opowiada Katarzyna Brocławik.

A do chlebka były pasty z jarmużu, brokułów, pieczonych buraków, śliwek i wiele innych pyszności.

Potrawy zachwycały smakiem, wyglądem, nazwami

Panie z KGW Łuczyce zrobiły tort niemal z samych orzechów. A gospodynie z Bębła zaskoczyły przekładanką chlebową, czyli czymś w rodzaju tortu z chleba i past serowych o wielu smakach oraz tortem owocowym całym skąpanym w przeźroczystej galaretce, zrazy wołowe w sosie grzybowym, chleb z ziołami.

Były także zawijasy faszerowane mięsem i kapustą charsznicką, kurczak w sosie śmietanowo-serowym, czekoladki z pieczonym czosnkiem (oczywiście z zagłębia czosnkowego, czyli gminy Słomniki). Fantazyjne wyglądały też łódki z kurczakiem w sosie z kolorowego pieprzu, no i galaretka z kieliszeczkiem wódki. Zachwycał tez pasztet z selera i pasztet drobiowy z orzechami laskowymi oraz garniec klasztorny - czyli bigos z jabłek z kiełbasą. Niezwykły był również tort wątróbkowy i bigos z boczniaków.

Naleśnikowe szaleństwo

A sakiewki z mięsem - to już zaliczano do naleśników - wyglądały obłędnie. Wśród konkursowych dań miały znaleźć się naleśniki, więc na festiwalu było ich wszędzie pełno. Z czym można zrobić naleśniki? Jak się okazuje - jest do tego niewyobrażalna moc dodatków i farszów: czekolada, pieczona papryka, szpinak, kasza gryczana i ser, rzodkiewka, tuńczyk, brokuły z serem i owoce, a raczej owocowe szaleństwo. Do tego naleśniki były w przeróżnych kolorach - z ciasta zielonego, czerwonego, pomarańczowego, żółtego, niebieskiego.

No i słodycze - ciasta, które także są popisowymi ofertami gospodyń wiejskich. Niezwykłe były: szarlotka z białym winem, sernik z ciastkami oreo, tort makowy z truskawkami, tort truflowy, tort miętowy, tort cały z orzechów i wiele innych.

Konkurs z dedykacją dla KGW

To już wieloletnia tradycja organizacji tych Wiosennych Festiwali Kulinarnych. Organizatorem jest LGD Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa, a uczestnikami panie z gmin (Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Michałowice, Słomniki, Wielka Wieś, Zielonki) należących do tej lokalnej grupy działania.

Tak wspaniałe potrawy potrafią zrobić tylko panie z kół gospodyń wiejskich. Dlatego w sobotnie popołudnie 22 kwietnia 2023 r w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy był festiwal, czyli popisowa impreza pań z KGW. To nie tylko konkurs kulinarny, ale także degustacja potraw, punkt informacyjny dotyczący funduszy PROW, z którego przedsięwzięcie było finansowane, ale także występ zespołu Modlnicanie.

Komisja oceniająca składała się ze specjalistów kulinarnych i ekspertów od estetyki. Przewodniczącym jury był Leszek Kawa, uznany szef kuchni, siedmiokrotny laureat konkursów kulinarnych zapisanych w Księdze Rekordów Guinnessa. Ponadto w jury zasiadali: Kinga Lewińska, reżyserka filmowa (m.in. "M jak miłość"); Iwona Siwek-Front, artystka, plastyk; Mariusz Front, dziekan Wydziału Intermediów ASP Kraków; Danuta Szopa, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oddział w Krakowie.

Zwycięzcy konkursu kulinarnego

  1. miejsce - Zespół Regionalny Bęblanie (gmina Wielka Wieś)
  2. miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Owczarach (gmina Zielonki)
  3. miejsce - Stowarzyszenie Wesołe Kumoszki z Granowa (gmina Słomniki)

Ponadto jury przyznało 9 równorzędnych wyróżnień dla:

  • KGW z Odwiśla (gmina Igołomia-Wawrzeńczyce)
  • KGW z Zofipola (gmina Igołomia-Wawrzeńczyce)
  • KGW Skrzeszowice (gmina Kocmyrzów-Luborzyca)
  • KGW Łuczyce (gmina Kocmyrzów-Luborzyca)
  • KGW Młodziejowice (gmina Michałowice)
  • KGW w Miłocicach (gmina Słomniki)
  • KGW Modlnicanie (gmina Wielka Wieś)
  • KGW w Zielonkach (gmina Zielonki)
  • KGW "Cud Miód Pękowice" (gmina Zielonki)
Zamek Tenczyn - otwarcie sezonu turystycznego 2023

Zamek Tenczyn z niezwyczajnymi widokami. Bramy okazałej waro...

Wzrósł koszt produkcji wędlin

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski