Repolonizacja, czyli remonopolizacja

Repolonizacja, czyli remonopolizacja

Zbigniew Bartuś

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

W ubiegłym roku kontrolowany przez francuski rząd koncern Électricité de France (EdF) ogłosił, że rezygnuje z inwestycji węglowych i wystawił na sprzedaż swe elektrociepłownie i elektrownie w Polsce - w tym EC Kraków, od której zaczynał w 1998 roku ekspansję nad Wisłą.
Repolonizacja, czyli remonopolizacja
Czytaj także: Ciepło dla krakowian od państwa i związków

Francuzom nie udało się zbyć majątku w całości, więc podzielili go i chcieli sprzedać czeskiemu koncernowi EPH oraz australijskiemu funduszowi IMF Investors.

Transakcję zablokował polski rząd. Resort energii tłumaczył, że stwarza ona „zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju”. Równocześnie polskie spółki energetyczne złożyły Francuzom ofertę. Władze EdF odparły, że to mocno poniewczasie i że negocjacje z Czechami i Australijczykami są na finiszu. Wtedy nasz rząd wpisał polskie zakłady EdF na listę firm strategicznych, których nie wolno zbyć bez jego zgody. Finał jest taki, że ostatecznym nabywcą majątku EdF zostanie czołowy polski koncern energetyczny - PGE, który po tej transakcji stanie się jeszcze potężniejszy.

Z jednej strony można się cieszyć z repolonizacji strategicznej branży. Dotąd dziwić mogło, że głównymi inwestorami w tym sektorze są u nas zachodnie koncerny… państwowe, jak Vattenfall czy właśnie EdF; w innych krajach państwo potrafiło się w tej branży odnaleźć, a u nas nie. Teraz się odnalazło i... będziemy mieli na powrót monopol. Którym zawiaduje rząd.

Z drugiej strony - zwłaszcza u tych, którzy pamiętają PRL, rodzi to uzasadnione obawy, że ponoszone przez szarych odbiorców opłaty za prąd i ciepło obciążone zostaną: galopującymi podwyżkami cen węgla, wymuszonym przez związki wzrostem płac w energetyce i górnictwie, przywilejami, deputatami dla górniczych emerytów, apanażami wszelakiej maści Misiewiczów itp., itd.

Pozostaje nadzieja, że rząd rozumie, iż owi szarzy odbiorcy prądu i ciepła to zarazem - wyborcy.


\

Czytaj także

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  państwowy monopol !

  u nas nie mógł się odnależć skoro, każdy w tv narodowej słyszał jak podczas alkoholowej libacji (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  naczelni bolkowie stwierdzili iż socjalizm jest nieakceptowalny, no to i wszystkie jego "relikty" (szkoda że nie bolkowie). a na kasę już pewnie prowadzono zapisy, "inwestorzy" stali dzień i noc w...rozwiń całość

  naczelni bolkowie stwierdzili iż socjalizm jest nieakceptowalny, no to i wszystkie jego "relikty" (szkoda że nie bolkowie). a na kasę już pewnie prowadzono zapisy, "inwestorzy" stali dzień i noc w społecznej kolejce by zgarnąć najsmakowitsze kąski wytworzone przez naród, który, dla przypomnienia, otrzymał kupę kamieni w teoretycznym państwie. teraz jak gangsterzy napchali sobie kieszenie to znów naród za harówkę wykupi od nich swoją własność i ... odda we władanie państwowym spółkom, które niewiele różnią się od prywatnych gangsterów. kolejna władza będzie miała znów co sprzedawać.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Monopol, to właśnie teraz mamy!

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Pytanie pomocnicze: Ile procent tytułów prasy lokalnej jest w niemieckich rękach?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  re ... fleks

  Mery (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Pan redaktor się obudził? Tylko czemu tak późno ... :(


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chyba ty spałeś/spałaś

  Ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Akurat musze przyznac, że red. Bartuś cały czas, od lat, pisze dokłądnie w ten deseń konsekwentnie. A że politycy nie słuchają...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo