Korniki

Grzegorz Tabasz

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Korniki
Dziesięć lat temu w jednym z rezerwatów ścisłych Puszczy Białowieskiej leśnicy odkryli 29 świerków zaatakowanych przez korniki. Zgoda na zwyczajne w takich okolicznościach usunięcie chorych drzew została skutecznie i na wiele lat zablokowana przez ekologów. Natura miała dać sobie radę sama, a kornik był postrzegany jako istotny element lasu z pełnymi prawami do życia.
Korniki
Dekadę później w puszczy naliczono blisko 850 tysięcy świerków zabitych przez owady. Roje korników atakują sosny, czego do tej pory prawie nigdy nie czyniły. Matka natura wciąż zwleka. Na nic zdało się przywoływanie wzoru Lasu Bawarskiego, który onegdaj do cna zniszczyła podobna epidemia. Co prawda na trupach leżących świerków wyrasta młody las, ale trzeba było wybić wszystkie jelenie i sarny, które zżerały drzewka.

Tam przynajmniej katastrofy nie zamieniono w polityczną pałkę do okładania nielubianych polityków. Tak się składa, iż Puszczę Białowieską zdewastowały korniki, a nie hordy pilarzy nasłanych przez ministra Szyszkę, o czym w ferworze walki nikt nie raczy pamiętać.
Czytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  puszcza ...

  Stefan z Ludwinowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  nareszcie głos rozsądku; dziękuję

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama