Wolna amerykanka. Busy jadą, gdzie im pasuje

Wolna amerykanka. Busy jadą, gdzie im pasuje

Remigiusz Półtorak

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Zapowiedzi znowu nie wytrzymały zderzenia z rzeczywistością. Miało być lepiej, a ciągle jest chaos. Mija już tydzień od terminu wyznaczonego dla prywatnych przewoźników, aby opuścili centrum miasta, ale przez niefrasobliwość urzędników idzie to nadzwyczaj opornie.
Wolna amerykanka. Busy jadą, gdzie im pasuje
Jej symbolem niech będzie słynny już znak zakazu wjazdu dla pojazdów powyżej 3,5 tony, czego wielu kierowców nie wzięło do siebie. I pewnie słusznie.

Miała być umowa, dzięki której busiarze mogliby korzystać z parkingu pod estakadami przy dworcu, ale czas mija, a porozumienia nie ma.

Swoją drogą, twierdzenie, że mające tam wjeżdżać setki busów nie zakorkują doszczętnie tej newralgicznej części miasta opiera się jedynie na przypuszczeniu, bo twardych wyliczeń, jak to może wpłynąć na ruch, nikt dotychczas nie pokazał. Żeby było ciekawiej, w tle toczy się jeszcze wojna podjazdowa między... władzami Małopolskiego Dworca Autobusowego a stowarzyszeniem prywatnych przewoźników.


Tak wygląda obecny krajobraz komunikacyjny Krakowa. Przez niemal dwa miesiące(!), od kiedy została podjęta decyzja o usunięciu busów z rejonu ul. Pawiej, operacja ich przenoszenia jest najeżona błędami, a przede wszystkim - i to jest grzech kardynalny - brakiem wyobraźni.

W zasadzie moglibyśmy napisać, że sprawa busów jak w soczewce ogniskuje nastawienie, z którym w Krakowie nie po raz pierwszy mamy do czynienia, podejmowania decyzji naprędce, bez zważania na konsekwencje. Podobnie jest z planowaniem remontu na ul. Grzegórzeckiej, betonowaniem miasta albo nierozważnym wpuszczaniem aut do ścisłego centrum zamiast budowy parkingów park&ride na obrzeżach.

Z busami efekt jest dzisiaj taki, że zdezorientowani pasażerowie (których tysiące dojeżdżają codziennie do Krakowa) nerwowo szukają informacji o odjazdach, a prywatni przewoźnicy jeżdżą gdzie im pasuje, jeszcze bardziej potęgując chaos komunikacyjny.

Chyba nie o to chodziło?

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Busy podmiejskie z rejonu ulicy Pawiej „rozjechały się” po KrakowieCzytaj także

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pytanie

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Czy był Pan Redaktor na MDA w godzinach szczytu? Wie Pan co by się działo jakby tam wszystkie busy przeszły? A Pan szuka korków których jeszcze nie ma... Trochę to tendencyjne i takie wnioski...rozwiń całość

  Czy był Pan Redaktor na MDA w godzinach szczytu? Wie Pan co by się działo jakby tam wszystkie busy przeszły? A Pan szuka korków których jeszcze nie ma... Trochę to tendencyjne i takie wnioski stawiają pod znakiem zapytania komu ma służyć Pańska opinia. Pasażerom raczej średnio. Jak chce Pan służyć mieszkańcom proszę ustalić z imienia i nazwiska osoby odpowiedzialne za to co się dzieje. Chowanie się nieudaczników pod logiem ZIKit jest finansowane z pieniędzy krakowian. Należy im się wiedza w tym temacie. Pan ją może pozyskać. Prawda?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Busy wypełniają próżnię

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Busy tylko wypełniają próżnię spowodowaną brakiem prawdziwej komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej. Gdyby województwo wywiązało się ze swojego obowiązku organizowania transportu zbiorowego i...rozwiń całość

  Busy tylko wypełniają próżnię spowodowaną brakiem prawdziwej komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej. Gdyby województwo wywiązało się ze swojego obowiązku organizowania transportu zbiorowego i zaoferowało rozsądną alternatywę, część busów podniosłaby jakość do rozsądnego poziomu, a część by splajtowała. A ludzie w dalszym ciągu mieliby jak dojechać do pracy i na zakupy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wszystkie busy nasze są

  Busista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Uwolnić busy majchrowskie urzędasy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dajcie ludziom pracować i żyć!

  grzeg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  To szaleńcze dążenie do regulowania wszystkiego...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie z krakowa

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Kraków- "dziekujemy"

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo