Rząd posadzi kwiatki w ogródku marszałka

Rząd posadzi kwiatki w ogródku marszałka

Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Spór marszałka województwa małopolskiego i wojewody małopolskiego o krótki i niepozorny zapis w statucie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczy dużych pieniędzy. Ale nie tylko - chodzi też o zasady. Choć akurat politycy każdej opcji ignorują je coraz bardziej.
Rząd posadzi kwiatki w ogródku marszałka
Radni sejmiku, a więc koalicja PO-PSL, zdecydowali, że prezesa funduszu ekologicznego, który w ubiegłym roku rozdysponował ok. 200 mln zł, rada nadzorcza musi wybrać jednogłośnie. Taki sposób to złamanie zasady, że decyduje większość. Ale druga strona tego sporu, a więc rząd i PiS, też podstawowe zasady złamała.

Bo choć fundusz podlega samorządowi regionalnemu, posłowie PiS tak zmienili przepisy ustawowe, że większość w radzie nadzorczej ma wojewoda (a więc rząd) i to on decyduje, kto w tym funduszu ma ostatnie zdanie.
To tak samo jakby o tym, jakie kwiatki posadzić w przydomowym ogródku, decydował nie jego właściciel, a sąsiad, do tego ostro skonfliktowany praktycznie w każdej sprawie, nie tylko wyboru kwiatków.

Jeśli więc PiS chciał przejąć wszystkie fundusze ekologiczne, trzeba to było zrobić z otwartą przyłbicą. Tyle że wtedy marszałkowie mogliby też otwarcie mówić o ograniczaniu samorządności w naszym kraju, a więc łamaniu kolejnej ważnej zasady, w obronie której znowu mogliby na ulice wyjść spacerowicze.

A tak, po cichu, rządzący w kraju przejmują kontrolę nad wydawaniem pieniędzy, którymi do tej pory dysponowały samorządy. Małopolska i Kraków stoją przed wielkim wyzwaniem, jakim jest poprawa jakości powietrza, a więc ograniczenie liczby pieców węglowych. Coraz częściej pojawiają się alarmujące sygnały, że pieniędzy na likwidację starych kopciuchów jest za mało. Jak PiS przejmie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, raczej pieniędzy na ten cel nie dołoży.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Marszałek walczy z wojewodąCzytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  parodia demojracji

  KRAKUS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  PYTAM PO JAKIEGO RZYBA SA DWA DUBLUJACE SIE A B.SKONFLIKTOWANE URZEDY...NIE ROZUMIE TEJ PARANOI.....JEDEN SZEF WAZNIEJSZY OD DRUGIEGO...P.SKOWRON DLACZEGO NIE ZADAL PAN TAKIEGO PYTANIA...to co sie...rozwiń całość

  PYTAM PO JAKIEGO RZYBA SA DWA DUBLUJACE SIE A B.SKONFLIKTOWANE URZEDY...NIE ROZUMIE TEJ PARANOI.....JEDEN SZEF WAZNIEJSZY OD DRUGIEGO...P.SKOWRON DLACZEGO NIE ZADAL PAN TAKIEGO PYTANIA...to co sie dzieje teraz to kpina z naroduzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama