Koncert kumaka górskiego

Koncert kumaka górskiego

Grzegorz Tabasz

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Koncert kumaka górskiego
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

Kumak górski. Drobny płaz o krótkich nóżkach i stalowym charakterze. O tym za chwilę. Przy zwózce drewna koła samochodów wyżłobiły koleiny na skraju leśnej drogi. Woda sięgała połowy dłoni.
Na początku czerwca zjawiło się tam kilka kumaków. Pewnie bym ich nie zauważył, gdyby nie głosy. Regularne, rytmiczne kumkanie. Koncert, choć miły uchu, bynajmniej nie był adresowany do ludzi. To raczej zew, wezwanie dla pobratymców: przybywajcie! Jest woda, przedłużymy gatunek!

W początku lipca w zbiorniczku wody o całkowitej powierzchni równej wielkości blatu dziecięcego biurka, było już gęsto od kijanek.


Tłuste larwy rosły w oczach, pracowicie skrobiąc delikatny nalot glonów z kamienistego dna. U najstarszych zwierzaków pojawiły się tylne nóżki. Lada chwila zamienią się w dorosłe płazy. Wrócę do charakteru kumaka. W kilka dni płazy odkryły miejsce do godów. W dwa tygodnie zwołały ekipę. Po dwóch miesiącach wydały liczne potomstwo.

Dzieło płaza długości czterech centymetrów, który wedle naukowców odbywa zaledwie dwustumetrowe spacery. Ot, i twardziel.
Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama