Kapitalizm

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kapitalizm
Ze zdziwieniem przeczytałem, że Andrzejowi Sadowskiemu kapitalizm kojarzy się z wolnością i gospodarnością (przedsiębiorczością). Skąd to zdziwienie? Bo nawet gdy brałem niedawno udział w wielkiej debacie na temat kapitalizmu, to kapitaliści, dziennikarze i prawie wszyscy w domyśle rozumieli, że kapitalizm to tylko i wyłącznie przebrzydli kapitaliści i skrzywdzone masy.
Kapitalizm
Wydaje mi się, że wciąż nie doceniamy kalek kulturowych, które zostały w naszych głowach po PRL-u. Łącznie z moją, bo chyba po prostu wyparłem słowo kapitalizm z mojego systemu myślenia. Na wszelki wypadek nie używają go też moi studenci.

Co ciekawe, tak samo jak Andrzej Sadowski uważam, iż nie ma już kapitalizmu. Tyle tylko, że obaj budujemy swoje tezy na zupełnie różnych przesłankach. Prezydent Centrum im.
Adama Smitha uważa, że jest tak dużo regulacji i ograniczeń, iż nie możemy już mówić o wolności gospodarczej. Ja zaś uważam, że dzisiaj kapitał nie ma tak dominującej roli. Żyjemy obecnie w epoce start-upów, które wciąż rewolucjonizują nasz świat.

W jednym z tekstów znanego ekonomisty znalazłem próbę zdefiniowania kapitalizmu przez analizę jego etymologii. Źródłosłowem jest łacińskie słowo capitale, utworzone od caput, czyli głowa. Innymi słowy, gdy pozwolono ludziom myśleć i kombinować, to poprawili nie tylko swój los, ale wielu innych.

Takie podejście jest mi bardzo bliskie. Wierzę w siłę ludzkiego myślenia, wierzę w to, że wystarczy ludziom pozwolić, a sami poradzą sobie w życiu. Że nie należy ich rozleniwiać, bo wtedy nie chce im się myśleć. W mojej wieloletnie pracy ze studentami najtrudniejsze było wyprowadzić ich ze skostniałych systemów myślenia i pokazanie, jak wiele zależy od ich własnej inwencji.
Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama